Reklama
sobota, 23 maja 2026 18:32
Reklama
Reklama
Reklama

Jak powstawało osiedle Piastów

Czterdzieści pięć lat temu do pierwszych bloków nowo powstającego osiedla w Kędzierzynie-Koźlu wprowadzili się mieszkańcy. Mowa tu o osiedlu Piastów, które jest największym w naszej aglomeracji skupiskiem bloków.
Jak powstawało osiedle Piastów
foto: Bogusław Rogowski

Autor: Pierwszy sklepik z warzywami, a w głębi kiosk Ruchu

Działo się to w 1975 roku, symbolicznym z uwagi na fakt, że to właśnie wtedy z połączenia czterech osobnych organizmów administracyjnych: Kędzierzyna, Koźla, Kłodnicy i Sławięcic, powstało miasto o nazwie Kędzierzyn-Koźle.

W tym roku mija dokładnie 45 lat od wprowadzenia się pierwszych lokatorów do nowych mieszkań oddanych do użytku w budynkach przy ul. Karola Świerczewskiego (obecnie al. Jana Pawła II). Bloki wznosiło Kędzierzyńskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Przygotowania do inwestycji trwały kilkanaście miesięcy i polegały na wycince kilkunastu hektarów lasu, ułożeniu w ziemi kolektorów kanalizacyjnych, doprowadzeniu ciepła, wody i energii elektrycznej.

Obecnie na osiedlu Piastów, otoczonym bujną zielenią, znajduje się ponad 40 bloków mieszkalnych i kilka dużych sklepów, przychodnia lekarska, żłobek, przedszkola, szkoła, biblioteka, dom kultury, place zabaw, boiska, a także amfiteatr. Tamtejsze ulice otrzymały nazwy dawnych polskich władców, m.in. Mieszka I, Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Bolesława Krzywoustego i Leszka Białego.

Głównym inwestorem osiedla była Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Chemik”, założona w 1959 roku z inicjatywy działaczy związkowych i samorządowych z kędzierzyńskich „Azotów”, m.in. Czesława Kowalewskiego, Tomasza Bugaja i Jerzego Jarzyny, który przez kilkanaście lat pełnił funkcję prezesa spółdzielni.

Obecnie w zasobach RSM „Chemik” znajduje się blisko 8,5 tysiąca lokali mieszkalnych. Spółdzielnia ma około 9 tysięcy członków. Jednak w przypadku średniej ilości lokatorów przypadających na jeden lokal mieszkalny, to uwzględniając statystyki, liczbę tę należałoby przemnożyć przez trzy.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KPB 30.03.2020 10:21
To się nazywało "Wielki Blok" i nie ma nic wspólnego z "wielką płytą". Z wielkiej płyty powstał dom przy Stalmacha ( w systemie FADOM) chyba dla Metalchemu

Komar 29.03.2020 19:05
Osiedle Piastów - to chyba nie jest technologia wielkopłytowa. "Fabryka domów" dopiero miała powstać (tam, gdzie obecnie jest firma Berger). W każdym razie punktowce na osiedlu Piastów - to na pewno nie jest "wielka płyta".

MP 04.07.2025 12:50
To jest system wielkoblokowy- znacznie cieplejszy od wielkiej płyty.

Dlugisz 29.03.2020 17:44
Amfiteatr ??????????

Tomek 29.03.2020 16:13
Jedno ze zdjęć to NDM. Fajne ?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CzytelniczkaTreść komentarza: Piękna inicjatywa oby młodzież zrozumiała że nikt nie ma prawa hejtowac 2 osobę z uwagi na ubiór,jak wygląda etc. Brawa dla organizatora i OSP.Data dodania komentarza: 23.05.2026, 09:08Źródło komentarza: Akcja „Stop Hejt” w kozielskim ogólniaku. ZDJĘCIAAutor komentarza: plumplumTreść komentarza: Ale twardym, nie miękką fają po alkoholu jak Ty. Spytaj matki czy próbowała skrobaćData dodania komentarza: 22.05.2026, 17:52Źródło komentarza: W sobotę od godziny 14.00 do godziny 20.15 część ulic w Koźlu będzie wyłączona z ruchuAutor komentarza: huehueheueheuehTreść komentarza: Zajmij się tam robotą w klozecie, plebsieData dodania komentarza: 22.05.2026, 17:51Źródło komentarza: W sobotę od godziny 14.00 do godziny 20.15 część ulic w Koźlu będzie wyłączona z ruchuAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Znowu zamkną Koźle 🤦‍♀️🤮Data dodania komentarza: 22.05.2026, 14:45Źródło komentarza: Bieg Koziołków w Koźlu. Najważniejsze informacje dla uczestników i mieszkańcówAutor komentarza: EskaTreść komentarza: Wspomnienia az ciarki przechodzaData dodania komentarza: 22.05.2026, 06:50Źródło komentarza: Kozielski rynek sprzed kilkudziesięciu lat też miał swój urokAutor komentarza: NorabTreść komentarza: Mam zdjecie pieknego ratusza na rynku w Kozlu , zatloczonego portu z lotu ptaka lub plan oblezeninia twierdzy Cosel orginalny.Data dodania komentarza: 22.05.2026, 05:29Źródło komentarza: Kozielski rynek sprzed kilkudziesięciu lat też miał swój urok
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 24°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna