wtorek, 21 lipca 2026 23:40
Reklama Dental Clinic - baner reklamowy
Reklama
Reklama

Czas oszczędzać wodę. Jej brak dotknie każdego z nas

W Zakrzowie (gm. Polska Cerekiew) eksperci z całego kraju podpowiadali rolnikom i samorządowcom, jak zapobiegać brakowi wody.
  • Źródło: Urząd marszałkowski
Czas oszczędzać wodę. Jej brak dotknie każdego z nas

Eksperci alarmują - grozi nam susza - a jedyną szansą na uniknięcie jej dotkliwych skutków jest jej oszczędzanie. I nie chodzi tutaj o roczną średnią opadów dreszczów, ale stan ekologiczny i chemiczny wód. Do tego dochodzi cała wodna infrastruktura, brak odpowiednich warunków do gromadzenia wody czy powszechnego zwyczaju zbierania deszczówki przez właścicieli np. domów jednorodzinnych.

- W Polsce należy wprowadzić zielony ład – mówi Bogusław Berka, pomysłodawca konferencji z przedsiębiorstwa AGROMAX.

Konieczność oszczędzania wody podkreśla również członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka. – Ponosimy skuty intensywnej powojennej gospodarki oraz powodzi. Szczególnie dotkliwy czas przypadł na czas komunizmu, kiedy celem wzrostu wydajności, eksploatowano zasoby wody – mówi Antoni Konopka. Odnosząc się do współczesnej opolskiej wsi, dodaje: – Chlubimy się naszą wsią i wynikami ze zbiorów. Rolnicy  pozyskują np. 10 ton pszenicy z hektara. Średnia dla całego województwa jest bardzo zadowalająca. Należy przy tym pamiętać, że na wyprodukowanie 1 kilograma pszenicy potrzeba około 1000 litrów wody. Trzeba zabezpieczyć kraj pod względem praktycznym i prawnym.

– Musimy się zastanowić nad oszczędzaniem wody – zaznacza Agnieszka Ziernicka-Wojtaszek. Dodając, że obecnie mamy ogólny trend wzrostu temperatur.  – Do końca lat osiemdziesiątych nie mówiono o zmianach klimatu. Jednak opisywano to jako klęski. Naukowe podejście do tych zmienności rozpoczęto w latach dziewięćdziesiątych – tłumaczy Agnieszka Ziernicka-Wojtaszek. Według niej obecne zmiany klimatu w Polsce spowodowane są głównie wpływem człowieka. Na poziom wód gruntowych na suszę wpływają również łagodne zimy, ulewne deszcze, które powodują, że woda spływa rzekami, bądź w najgorszym wypadku powoduje powodzie. – Każde województwo ma inną specyfikę. Opolskie ma bardzo dobre gleby, a to oznacza, że mają one bardzo dobre właściwości kumulacji wody. W Polsce można mówić o chwiejnym bilansie wodnym – dodaje prof. dr hab. inż. Krzysztof Ostrowski.

Całość konferencji możesz zobaczyć TUTAJ

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ślonski synek Treść komentarza: jak cie karlusie połli ziymia pod fuzeklami to bier rajzetasza i smiatej kajś przilołz zołrazo niewdzyncznoł, nie szanujesz co tu było nie oczekuj szacunku Data dodania komentarza: 21.07.2026, 21:55 Źródło komentarza: Przed wojną stworzył muzeum w Koźlu. Jego bezcenne zbiory zniknęły bez śladu Autor komentarza: mądry i oczytany Treść komentarza: Bo mamy polityków głupich i tępych, to oni decydują, a nie tacy jak jak. Ty mimo wszystko nie zaliczasz się do tych drugich. Data dodania komentarza: 21.07.2026, 21:51 Źródło komentarza: Gdy ziemia traci pamięć o wodzie. Problem suszy w rolnictwie Autor komentarza: Yuras Treść komentarza: Cudowny człowiek ,ulubiony profesor,pięknie skrzypił na skrzypkach ... Data dodania komentarza: 21.07.2026, 19:56 Źródło komentarza: Nie żyje Jerzy Siodlaczek. Wieloletni nauczyciel II LO w Kędzierzynie-Koźlu Autor komentarza: tw Treść komentarza: Kolekcja wróciła do ojczyzny co komu do domu jak nie jego dom redakcjo Data dodania komentarza: 21.07.2026, 18:32 Źródło komentarza: Przed wojną stworzył muzeum w Koźlu. Jego bezcenne zbiory zniknęły bez śladu Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Ilu na jak długo oraz na jakich warunkach zostali przyjęci owi pracownicy? Data dodania komentarza: 21.07.2026, 18:27 Źródło komentarza: Rośnie zatrudnienie w Eko-Oknach w Kędzierzynie-Koźlu. Firma poszukuje kolejnych pracowników Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Czemu nie jest budowany zbiorniki p-poż ,retencyjny w Kotlarni. Czemu także nie wykorzystują zbiornika Dziergowice ? Data dodania komentarza: 21.07.2026, 18:26 Źródło komentarza: Gdy ziemia traci pamięć o wodzie. Problem suszy w rolnictwie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna