Rajdowcy przejechali ulicami Kędzierzyna-Koźla

  • 30.09.2019, 18:15
  • Rafał Pulkowski
Rajd Energetyków 2019
loadingŁaduję odtwarzacz...
45 załóg z całej Polski wzięło udział w 72. Turystyczno-Nawigacyjnym Samochodowym Rajdzie Energetyków organizowanym przez Automobilklub Kędzierzyńsko-Kozielski.

Była to 12 runda Turystycznych Samochodowych Mistrzostw Polski i Turystycznego Pucharu Polski oraz 6 runda Turystycznych Motorowych Mistrzostw Okręgu Opolskiego. Start rajdu miał miejsce przy hali widowiskowo-sportowej "Azoty" przy ulicy Mostowej. Pierwsze załogi wystartował zastępca prezydenta Wojciech Jagiełło, który życzył wszystkim uczestnikom dobrej zabawy i bezpiecznej drogi.

- Z opinii załóg, które rozmawiały ze mną po rajdzie wynika, że trasa była interesująca, ciekawa i łatwa do przejazdu. Polecam takie imprezy, bo szkolimy się w dziedzinie przepisów ruchu drogowego oraz turystycznie przejeżdżamy obok wielu mało znanych i ciekawych obiektów - mówił autor trasy Zdzisław Maciejec, wiceprezes Automobilklubu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.

Rajd składał się z trzech odcinków, na których liczyła się orientacja w terenie i spostrzegawczość. Pierwszy odcinek o długości zaledwie 14 kilometrów prowadził ulicami Kędzierzyna-Koźla. Po drodze uczestnicy musieli odpowiedzieć na kilka pytań i rozwiązać zadania umieszczone między punktami, Drugi odcinek, to już 85 kilometrów i nieco trudniejsze zadania, a finał tej trasy był w Pszczynie w Pokazowej Zagrodzie Żubrów, gdzie poza zwiedzaniem mini zoo, załogi miały za zadanie zebrać jak najwięcej informacji o zwierzętach. Trzeci odcinek o długości 44 kilometrów zakończył się w Szczyrku, gdzie wieczorem w hotelu "Panorama" odbył się bal, w którym wzięło udział około 130 osób. Następnego dnia swoją obecnością zaszczyciła wszystkich prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, która wspólnie z komandorem rajdu Józefem Lipskim wręczali puchary i nagrody.

- W tych rajdach udział biorą głównie dorośli, ale nawet dzieci zaczynają się interesować turystyką i nawigacją - powiedział Józef Lipski, komandor rajdu.

W rajdach udział może wziąć każdy, kto ma sprawny samochód i ważne badania techniczne oraz OC. Kierowca musi posiadać aktualne prawo jazdy. Zaś pilotem może być nawet dziecko potrafiące czytać i pisać. Oczywiście nie jest to takie łatwe, bo najpierw należy nauczyć się czytać specjalnych "map" - itinererów.

Rajd odbył się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Kędzierzyn-Koźle i był współfinansowany ze środków gminy.

W kategorii kierowca/pilot na podium stanęli:

1. Marek Skrzypiński i Martyna Poprawiak z Automobilklubu Wielkopolskiego.

2. Marcin Lutek i Monika Wojtkowiak z Automobilklubu Mysłowickiego.

3. Artur Niederliński i Iwona Pytlik z Automobilklubu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.

W kategorii klubowej:

1. Automobilklub Kędzierzyńsko-Kozielski.

2. Automobilklub Mysłowicki.

3. Opolskie Stowarzyszenie Automobilistów.

 

Tytuł mistrza kierownicy zdobył Krzesimir Maciejec z Automobilklubu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.

 

 

Rafał Pulkowski

Zdjęcia (60)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe