Prokuratura zajmowała się sprawą sprzedaży kozielskiego portu

  • 28.01.2020, 16:39
  • Źródło: Urząd miasta
Prokuratura zajmowała się sprawą sprzedaży kozielskiego portu Foto: ANKO
Temat sprzedaży terenów portu powrócił podczas konferencji prasowej władz Kędzierzyna-Koźla, która odbyła się w magistracie 28 stycznia. Sprawą zajmowała się Prokuratura Okręgowa w Opolu, która orzekła, że była to dobra i uzasadniona gospodarczo decyzja, a transakcja przeprowadzona przez gminę przejrzysta i prawidłowa.

Prokuratura - na wniosek ówczesnego senatora Grzegorza Peczkisa - zbadała temat sprzedaży terenów portowych przez gminę Kędzierzyn-Koźle z udziałem Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego sp. z o.o. (KKPP). Prokuratura jednoznacznie stwierdziła poprawność i zasadność działania obu podmiotów, wobec czego definitywnie umorzyła postępowanie.

Przypomnijmy: 4 kwietnia 2016 roku gmina Kędzierzyn- Koźle, za zgodą Rady Miasta i na podstawie uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, którego gmina była i pozostaje większościowym udziałowcem, wniosła aportem tereny portowe, obejmując w zamian udziały w kapitale zakładowym spółki. Natomiast KKPP na  podstawie aktu notarialnego z 12 czerwca 2017 roku zbyła grunty na rzecz spółki Kędzierzyn-Koźle Terminale, jedynego poważnie zainteresowanego zagospodarowaniem zdegradowanych i od lat nieużytkowanych terenów.

Przejęcie portu rzecznego przez prywatnego inwestora było jedynym ratunkiem przed jego dalszą degradacją. Decyzja gminy o sprzedaży terenu była właściwa, a wstrzymanie transakcji – jak jednoznacznie ocenia prokuratura - mogłoby skutecznie zahamować rozwój gospodarczy Kędzierzyna-Koźla. Co więcej, podjęcie innej decyzji mogłoby wręcz narazić gminę na olbrzymie straty. 

Sprzedaż terenów portowych była jedną z największych transakcji ostatnich lat w naszym regionie, dlatego też obiektywna ocena odpowiednich służb państwowych - potwierdza formalną, prawną i podatkową poprawność procesu oraz przeprowadzonej procedury.

 

W załączeniu postanowienie o umorzeniu śledztwa wraz z uzasadnieniem

Źródło: Urząd miasta

Załączone pliki do pobrania (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ola
Ola 31.01.2020, 08:03
Rudy szkodnik powinien odpowiadać przed sądem za blokowanie tej inwestycji.
Mam nadzieję, że ta .... zniknie z naszego życia publicznego.
Go
Go 29.01.2020, 21:17
Czy ktos za to odpowie?
Inspektor
Inspektor 29.01.2020, 13:11
A rudy ...... siedzi już sobie na wygodnym stołku w Azotach... i wszystko staje się jaśniejsze...

Pozostałe