Dodatek solidarnościowy już tylko za lipiec i sierpień. Nie przegap!

  • 22.07.2020, 08:47
  • Źródło: ZUS
Dodatek solidarnościowy już tylko za lipiec i sierpień. Nie przegap!
Już ponad 2,9 mln zł trafiło do mieszkańców Opolszczyzny z tytułu dodatku solidarnościowego. Od niemal miesiąca taka pomoc trafia do osób, które straciły pracę na etacie po 15 marca tego roku.

Pierwsze wypłaty dodatku solidarnościowego opolski ZUS uruchomił pod koniec czerwca. Do tej pory ze świadczenia skorzystało w regionie prawie 2,3 tys. osób, które od połowy marca pozostają bez pracy.

- Wartość przelewów jakie do tej pory zrealizowaliśmy zbliża się do 3 mln zł, a w całym kraju to już prawie 127 mln zł. Dodatek solidarnościowy trafił już do niemal 98 tysięcy odbiorców w Polsce. Opolski oddział ZUS codziennie przelewa na rachunki bankowe wnioskodawców z regionu co najmniej kilkadziesiąt tys. zł - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS ma siedem dni, by wypłacić dodatek solidarnościowy, oczywiście jeśli wniosek jest poprawnie wypełniony, a numer rachunku bankowego jest kompletny. Po 1400 zł netto mogą dostać pracujący na etacie, z którymi po 15 marca 2020 r., pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony po tym terminie „wygasła”. Warunkiem jest też podleganie przez co najmniej 60 dni łącznie ubezpieczeniom społecznym w bieżącym roku.

Kto spełnia kryteria, by otrzymać pomoc z ZUS w tej formie, a nie zdążył złożyć wniosku w czerwcu, ten ma szansę na „solidarnościowe” już tylko w lipcu i sierpniu. Pieniądze mogą być przyznane tylko za miesiąc, w którym wniosek o dodatek trafi na Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Na swojej stronie internetowej ZUS podpowiada jak założyć profil na PUE ZUS oraz pokazuje jak krok po kroku złożyć wniosek EDS – o wypłatę zasiłku solidarnościowego.

O to specjalne świadczenie mogą się również ubiegać legalnie pracujący w Polsce cudzoziemcy, których zatrudnienie miało formę umowy o pracę. W skali kraju największą grupę beneficjentów dodatku solidarnościowego wśród obcokrajowców stanowią Ukraińcy - 1020 osób, Białorusini - 120, Rosjanie - 31, Hindusi - 25, Włosi – 23 oraz Egipcjanie - 18.

Największy udział w składanych wnioskach o dodatek solidarnościowy, bo 58 proc., mają w Polsce osoby w wieku od 26 do 46 lat. O świadczenie starają się częściej kobiety niż mężczyźni. Proporcje to 59 proc. do 41 proc. na korzyść pań.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maryśia
Maryśia 27.07.2020, 11:48
Bzdury ,oszukuje Państwo jakie pieniądze, miala byc pomoc ,zawiesilam zasiłek a dodayek za czerwiec dostalam pomniejszony o kwote zasilku ktory pobralam za maj, po za tym za lipiec nic nie dali ,a niby miala byc taka pomoc ,w tej chwili nie mam nic jak narazie ,dzwoniąc do ZUS ,ciagle nic nie wiedzą, a tu niby takie pieniądze dali ,ciekawe dla kogo

Pozostałe