Poniedziałek, 21.10.2019

Giełda płyt winylowych

  • 12.03.2019, 17:49
  • Ł
Giełda płyt winylowych
Miłośnicy słuchania muzyki z płyt gramofonowych będą mieli okazję do powiększenia swojej kolekcji. A to za sprawą giełdy winyli, która odbędzie się w kędzierzyńskim Domu Kultury „Chemik” 16 marca.

Miejski Ośrodek Kultury kolejną giełdę organizuje przy okazji festiwalu „Szantki”. Stoiska staną w holu domu kultury przy al. Jana Pawła II w godz. 12-15. Rezerwacja miejsc pod numerem tel. 774802558.

 

Klasyczną płytę gramofonową zaprezentowano w 1948 roku, choć krążki z ebonitu znano już w XIX wieku. Lata 50., 60. i 70. ubiegłego wieku to złota era winyli.

Później rynek zawojowały: kaseta magnetofonowa i przede wszystkim płyta CD. Kasety długo nie przetrwały, choć zdarzają się wydania kolekcjonerskie.

Kompakty próbują jeszcze bronić się przed nośnikami cyfrowymi, ale ich sprzedaż spada. Płyty gramofonowe cały czas są wydawane i choć są dwa-trzy razy droższe od CD, to sprzedają się dobrze.

 

Kolekcjonerzy gustują głównie w starych płytach. Nagranych w czasach, gdy nie było komputerowej obróbki, a liczyły się doskonałe studia nagraniowe i znakomici realizatorzy dźwięku. Zespoły prześcigały się w pomysłach, jak uzyskać niepowtarzalne brzmienie. Choćby muzycy Deep Purple, którzy swój słynny krążek „Machine Head” nagrali w korytarzach hotelu „Grand” w Montreux.

Dziś w ich ślady idą inni. Na przykład Lao Che wokale na swój ostatni krążek „Wiedza o społeczeństwie” rejestrował w Zamku Książ.

Ł
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe