piątek, 26 kwietnia 2024 15:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To byłaby świetna atrakcja turystyczna nie tylko powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, ale i całej Opolszczyzny

Ścieżka rowerowa biegnąca po zlikwidowanej w 1997 roku linii kolejowej z Kędzierzyna-Koźla do Baborowa okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Korzystają z niej całe rzesze miłośników dwóch kółek, rolkarzy oraz pieszych. Czy tę atrakcję można jeszcze bardziej urozmaicić? Okazuje się że tak, ale potrzeba na to trochę czasu, pieniędzy i dobrej woli.
To byłaby świetna atrakcja turystyczna nie tylko powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, ale i całej Opolszczyzny
foto: Andrzej Kopacki

Autor: Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Przez wiele lat samorządowcy z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego przekonywali, że nieużytkowana linia kolejowa mogłaby posłużyć za unikatową w skali regionu ścieżkę rowerową. Chodzi o stary szlak kolejowy z Koźla do Baborowa. Po latach na dawnym nasypie linii kolejowej gminy Cisek, Polska Cerekiew i Reńska Wieś postanowiły więc zbudować liczący około 16-kilometrów trakt rowerowy.

Ścieżka rowerowa nie obejmuje jednak odcinka od Polskiej Cerekwi do Baborowa. Stare, zarośnięte torowisko można by jednak wykorzystać w podobny sposób jak ma to miejsce w Bieszczadach, a konkretnie w miejscowości Uherce Mineralne, nieopodal Leska i Jeziora Solińskiego.

Tamtejsza linia kolejowa 108 łączy stację Stróże ze stacją Krościenko i z przejściem granicznym w tej miejscowości. Linię zbudowano w 1872 r. z polecenia władz Cesarstwa Austriackiego. Łączyła ona Pierwszą Węgiersko-Galicyjską Kolej Żelazną z linią kolejową nr 96. Dziś jest to największa w Polsce turystyczna wypożyczalnia drezyn rowerowych na odcinku 47 km od Zagórza do Krościenka z bazą w Uhercach Mineralnych, działająca od maja 2015 roku.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to przedsięwzięcie, łączące turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Atrakcja może pochwalić się m.in. nadawanym przez Polską Organizację Turystyczną certyfikatem Najlepszego Produktu Turystycznego 2015 roku w kraju.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

- Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów, których przyciąga oryginalność tego pomysłu. Jest to atrakcja skierowana do różnych grup wiekowych od tych najmłodszych po seniorów. Korzystają z niej wycieczki szkolne, dzieci z kolonii, obozów oraz inne zorganizowane grupy. Przyjeżdżają całe rodziny. Przyciągają ich krajobrazy oraz zainteresowanie koleją - mówi Mateusz, pracownik Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, podkreślając z dumą, że to już siódmy sezon odkąd powołano do życia tę atrakcję. - Gościli u nas wielokrotnie miłośnicy kolei oraz byli kolejarze. Taki aktywny wypoczynek w Bieszczadach to również magnes dla osób preferujących zdrowy tryb życia. Z tego co pamiętam to naszym rekordem były 82 tysiące klientów w skali roku, a średnio rocznie obsługujemy ich około 70 tysięcy.

O opinię na temat ewentualnego zagospodarowania nieczynnego odcinka linii kolejowej biegnącej w kierunku Baborowa, poprosiliśmy wójta gminy Polska Cerekiew Piotra Kanzego.

- To jest dla mnie temat otwarty. Nie mówię nie. Także gmina Pawłowiczki odgrywałaby dużą rolę w tym przedsięwzięciu. Myślę, że również byliby na tak i gdybyśmy wspólnymi siłami podjęli się tego wyzwania, to mogłoby się coś z tego fajnego urodzić - przekonuje włodarz gminy Polska Cerekiew.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej z 22 czerwca 2021.

Zapraszamy do poniższej fotogalerii!    

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
joebiden 24.06.2021 00:41
Zamiast wymyślać koło na nowo i udawać, że to Wasz pomysł, okażcie jakieś wsparcie ludziom z TEK, co już tu działają w tym temacie, za darmo.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EwaTreść komentarza: W latach 90 tych dziewczyny bez makijażu. A teraz, jak starsze kobiety. Niektóre wyglądają naprawdę źle. Zbyt mocno. Co się porobiło? W moim liceum nie mogliśmy się malować do szkoły. Nawet paznokci. Ja nawet nie pomyślałam o makijażu. Byłyśmy dziewczęce.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 15:07Źródło komentarza: Pożegnanie maturzystów w kozielskim liceum. ZDJĘCIAAutor komentarza: PokTreść komentarza: Kobito otwórz okno i powdychaj świeżego. To pis ukradł 80 mln poczcie nie Tusk.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:02Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: Ruda wronaTreść komentarza: Wraca Tusk i jak zwykle pieniędzy nie ma i nie będzie bo PiS i już się nie da nic zrobić.Taką legendę jak ZAKSA położyć to tylko PO jak zwykle potrafi.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 07:54Źródło komentarza: ZAKSA straci głównego sponsora. Co dalej z klubem?Autor komentarza: KapisxonTreść komentarza: I to rząd Tuska doprowadził pocztę do ruiny? Przez 4 miesiące? Przecież to wszystko to pokłosie rządów PiS. Czy tak ciężko wam zrozumieć? Głowa boli od myślenia?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 07:37Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: LeliwaTreść komentarza: I co. Rząd Tuska przez 4 miesiące zniszczył pocztę? Puknij się w głowę. Tylko obawiam się, że pójdzie echo z pustego czerepuData dodania komentarza: 26.04.2024, 07:35Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: TamtaririramTreść komentarza: Za to w CISOWEJ nie ma miejsc żeby przyjąć :D kiedyś się nabijano z tego osiedla, dzisiaj każdy chce tu mieszkać.. jak to jest kochani...Data dodania komentarza: 26.04.2024, 06:47Źródło komentarza: Rodzice dzieci z Przedszkola nr 15 w Koźlu zgłaszają problem
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna