Do rozdzielenia jest 20 mld zł. Chodzi o Polski Ład

  • 22.09.2021, 10:46
  • W
Do rozdzielenia jest 20 mld zł. Chodzi o Polski Ład W
Nadal nie wiadomo, kiedy zostaną ogłoszone wyniki naboru wniosków w pierwszej pilotażowej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego złożyło prawie 8 tys. jednostek samorządu terytorialnego. Każda gmina mogła złożyć trzy wnioski o dofinansowanie. Tak też uczyniono choćby w gminie Bierawa.

- To inwestycje, które utrzymują tempo rozwoju gminy. Po pierwsze infrastruktura wodno-kanalizacyjna. Pod tym jednym hasłem kryje się wiele spraw. Chociażby budowa nowej sieci wodociągowej z Grabówki do Kotlarni, która zastąpiłaby rury z azbestu i cementu. To też stworzenie nowego ujęcia wody w Dziergowicach, budowa kanalizacji sanitarnej w tzw. Podświęciu, przysiółku Dziergowic, czy uzupełnienie sieci wodociągowej przy terenach inwestycyjnych w Starym Koźlu. Szereg spraw, które wymagają działań, więc sumarycznie nasz wniosek w zakresie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej został złożony na wartość 19,5 mln zł - wylicza wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń.

Drugi wniosek złożony przez kierowany przez niego samorząd dotyczy przebudowy infrastruktury drogowej - przebudowy dróg gminnych, które już wymagałyby działań. To choćby ul. Okrężna, Sosnowa, Dębowa i Świerkowa w Starej Kuźni, ul. Ogrodowa, Jana Pawła II i Serzyski w Bierawie, ul.  Dworcowa i Sosnowa w Dziergowicach, ul. Kędzierzyńska i Sosnowa w Brzeźcach, ul. Księdza Połomskiego i Wierzbowa w Starym Koźlu, ul. Jana Nepomucena w Solarni czy ul. Wiejska w Goszycach. Wniosek o wartości 15,5 mln zł.

Budowy ogólnodostępnej sali sportowej przy szkole w Dziergowicach dotyczy trzeci wniosek - na sumę 4,95 mln zł.

Dwa pierwsze wnioski mogłyby dostać dofinansowanie w wysokości 95 proc. Wniosek w sprawie sali sportowej - 90 proc.

- Kiedyś zachęcano nas, byśmy się nie bali wielkich projektów. Dlatego nasz samorząd w tym zakresie odrobił zadanie i złożył projekty, które wydają się nam na razie najważniejsze - podkreśla wójt Ficoń.

Zgodnie z wytycznymi rozstrzygnięcie powinno nastąpić w terminie do 30 dni. Zdaniem rozmówcy to błyskawiczny termin. Wnioski można było składać do 15 sierpnia. Jednak to nierealne, by termin został dotrzymany, bo przecież nie są jeszcze przyjęte ustawy w zakresie Polskiego Ładu.

W

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe