Dała jej drugie życie. Obie łączy piękna i wzruszająca historia. FILM

  • 21.10.2021, 18:10 (aktualizacja 21.10.2021, 18:41)
  • ANKO
Dała jej drugie życie. Obie łączy piękna i wzruszająca historia. FILM
Pani Maria Dobrucka (po mężu Mikusz) jako 15-latka z narażeniem własnego życia uratowała podczas II wojny światowej 2-letnie żydowskie dziecko. Ktoś powie, że to historia jak wiele innych, które miały miejsce w tamtych mrocznych czasach. Jednak każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa. Ta również. Opowiada o niej najnowszy film nakręcony przez kanał Bunker King.

Rodzina Dobruckich żyła w Czortkowie na Kresach Wschodnich II RP. Podczas wojny uratowała co najmniej kilkunastu Żydów, w tym maleńką Izę Hauser, która do końca działań zbrojnych, czyli do 1945 roku zdana była wyłącznie na opiekę polskiej rodziny.

Po wojnie pani Maria Dobrucka osiadła wraz z rodzicami Kędzierzynie-Koźlu i tu żyła przez wiele lat. Podjęła studia we Wrocławiu, a następnie wzięła ślub w naszym mieście. Umarła w 2017 roku w Jakubowicach. Jeszcze za życia przyznano jej Order Odrodzenia Polski.

Twórcy Bunker Kinga zdołali zebrać informacje na temat jej bohaterskiego, wręcz heroicznego czynu. Uratowała bowiem od pewnej śmierci Izę Hauser, dziewczynkę żydowskiego pochodzenia, która dzięki temu przetrwała Holokaust. Gdy dorosła, wyszła za mąż. Po mężu nazywała się Izabela Huber. Po wojnie wyjechała do USA i tam mieszkała do końca życia (zmarła rok temu). Zdążyła jeszcze napisać książkę, która opisywała tę niezwykłą historię. Przed śmiercią dwukrotnie spotkała się ze swoją wybawczynią. Przez kilkadziesiąt lat utrzymywały też stały kontakt listowny i telefoniczny.

W 1983 roku Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie nadał całej rodzinie Dobruckich najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom znane pod nazwą Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Odznaczenie to otrzymało 27 712 osób (stan na styczeń 2020) przy czym największą grupę odznaczonych, bo aż 7 112 stanowią Polacy.

 

Źródło: Wikipedia

Zapraszamy do obejrzenia filmu

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe