Reklama
niedziela, 14 grudnia 2025 20:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stara cegielnia na kędzierzyńskim osiedlu Pogorzelec. Kto o niej słyszał? ZDJĘCIA

W niezwykle interesującej książce Alfonsa Rataja pod tytułem „Kędzierzyńskie opowieści o historii dawnego Kandrzina” można znaleźć pewną informację o starej cegielni na Pogorzelcu. Po dawnym obiekcie pozostały już tylko stare zdjęcia i wspomnienia. Temat przypomniał kanał historyczny Bunker King.
  • Źródło: Bunker King
Stara cegielnia na kędzierzyńskim osiedlu Pogorzelec. Kto o niej słyszał? ZDJĘCIA

Źródło: "Kędzierzyńskie opowieści o historii dawnego Kandrzina"

W książce Alfonsa Rataja czytamy m.in. 

„Już w I połowie XIX wieku czynna była na Pogorzelcu cegielnia.  W 1855 r. cegielnia ta przeszła w posiadanie dominium ksiecia von Hohenlohe-Oehringen i pod zarządem nowego właściciela, pozostała aż do 1945 roku. Nowy właściciel cegielnię znacznie rozbudował.  Od 1864 r. cegielnia wyposażona była w podwójny piec konstrukcji Kasslera. Rocznie wytwarzano tu 35 000 szt. cegły murarskiej, 15 000 szt. klinkierówki, 150 000 szt. cegły dachowej oraz 250 000 mb. rur drenowych”. 

Cegielnia znajdowała się przy dzisiejszej ulicy Gliwickiej i widać ją doskonale na krótkim poniższym materiale filmowym, który powstał z nałożenia archiwalnej mapy na aktualną mapę z 2025 roku. 

Na mapach oznaczono ją „Zgl”

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pamiętam 27.04.2025 11:00
K... zakładając swoją szkółkę i szklarnie usuwał pozostałości po cegielni.

Error 09.04.2025 15:23
Te dane są chyba trochę za niskie, na jeden dom potrzeba około 6000 cegiel

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna