sobota, 4 kwietnia 2026 03:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama mostostal wielkanoc

Tradycja żyje! Niedźwiedź odwiedził Ostrożnicę i Starą Kuźnię. ZDJĘCIA

Tradycja znów ożyła w naszych miejscowościach. Po Pokrzywnicy, barwne korowody pojawiły się także w Ostrożnicy i Starej Kuźni, gdzie mieszkańcy kultywowali zwyczaj wodzenia niedźwiedzia – jeden z najbardziej charakterystycznych obrzędów kończącego się karnawału.
Tradycja żyje! Niedźwiedź odwiedził Ostrożnicę i Starą Kuźnię. ZDJĘCIA

Źródło: sołectwo Ostrożnica, Dom Kultury w Starej Kuźni

W Ostrożnicy ulicami wsi przeszedł kolorowy orszak przebierańców, wśród których najważniejszą rolę odgrywał oczywiście Niedźwiedź. Symbolizujący siłę, zdrowie i pomyślność, odwiedzał kolejne domy, tańczył z gospodarzami i – zgodnie z dawnym wierzeniem – miał przynieść szczęście na nadchodzący rok. Towarzyszyły mu postacie znane z ludowej tradycji: Diabeł, Cyganka, Policjant, Strażak i inni. Mieszkańcy chętnie przyjmowali grupę, częstując ją jedzeniem i napojami, a na zakończenie uczestnicy podziękowali za gościnność i złożone ofiary.

Równie radośnie było w Starej Kuźni, gdzie w korowodzie wzięli udział zarówno dorośli, jak i młodzież. Niedźwiedziowi towarzyszyła cała plejada barwnych postaci – od pary młodej i baby, przez strażaków, po kominiarza, pielęgniarkę czy nawet Myszkę Miki. Orszak odwiedzał domy mieszkańców, składał życzenia, tańczył i śpiewał, a gospodarze odwdzięczali się słodkościami i poczęstunkiem. Dzięki zaangażowaniu lokalnych działaczy, w tym KGW i młodzieży, wydarzenie przebiegło w wyjątkowo ciepłej i radosnej atmosferze.

Wodzenie niedźwiedzia to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim ważny element lokalnej kultury, który łączy pokolenia i przypomina o bogactwie naszych tradycji. Dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców zwyczaj ten pozostaje żywy i wciąż budzi tyle samo uśmiechu, co przed laty.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: altTreść komentarza: Narzędzi wykonywania śmierci zostało przez religie przyjęte jako symbol tych religii. Co byłoby symbolem, gdyby Chrystus został ścięty albo powieszony? Miecz, topór, szubienica? W jednej z pieśni religijnych są słowa o słodkich gwoździach, które przybiły Chrystusa. Czy ktoś myśli układając takie bzdury? Jeszcze cudowna włócznia, którą sprawdzano, czy żyje. Narzędzie kaźni jest cudowne.Data dodania komentarza: 3.04.2026, 21:59Źródło komentarza: Śladami cennej relikwii. Co się stało z włócznią, którą przebito bok Jezusa?Autor komentarza: fifaTreść komentarza: Szwedzkie też.Data dodania komentarza: 3.04.2026, 21:55Źródło komentarza: Tak wyglądała niegdyś ulica Spacerowa. Niezwykłe zdjęcie sprzed ponad ośmiu dekadAutor komentarza: WoznyInternetuTreść komentarza: Zetnijmy drzewa, bo ludzie nie potrafia jezdzic xDData dodania komentarza: 3.04.2026, 21:47Źródło komentarza: Tragiczny wypadek na DW 417. Nie żyje 25-letni kierowca BMWAutor komentarza: sosTreść komentarza: A Ty w pierwszej kolejności.Data dodania komentarza: 3.04.2026, 21:47Źródło komentarza: Tak wyglądała niegdyś ulica Spacerowa. Niezwykłe zdjęcie sprzed ponad ośmiu dekadAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Wszystko co niemieckie powinno być zapomniane.Data dodania komentarza: 3.04.2026, 20:56Źródło komentarza: Tak wyglądała niegdyś ulica Spacerowa. Niezwykłe zdjęcie sprzed ponad ośmiu dekadAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Uderz w stół a Koźlanin się odezwie.Data dodania komentarza: 3.04.2026, 20:54Źródło komentarza: Mężczyzna znalazł drona w lesie. Na miejscu strażacy z Kędzierzyna-Koźla
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna