środa, 24 czerwca 2026 00:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziecko w wirtualnym świecie

Internet powstał zapewne po to, aby ułatwić ludziom funkcjonowanie. Nikt jednak nie spodziewał się tego, jak wiele zagrożeń może na nas czyhać w sieci. Najbardziej narażone są dzieci i młodzież.
Dziecko w wirtualnym świecie
W sieci występują przekazy podprogowe, które programują umysły od najmłodszych lat

Jednym z największych niebezpieczeństw są treści nieodpowiednie dla dzieci, takie jak: przemoc, wulgaryzmy, pornografia, materiały rasistowskie i dyskryminujące. Tego typu treści pojawiają się często bez ostrzeżenia i nie są w żaden sposób oznaczone jako szkodliwe dla nieletnich. A z drugiej strony ochrona w postaci etykietki z napisem „tylko dla dorosłych” czy wymuszanie potwierdzenia wieku może jeszcze bardziej zaciekawić dziecko.

Jednym z przykładów, gdzie występują niepożądane treści, są kanały na YouTube, na których odbywają się transmisje na żywo, gdzie często tak zwani patostreamerzy nagrywają się, robiąc dosłownie wszystko, by zwiększyć oglądalność. W trakcie tych nagrań upijają się do nieprzytomności, używają wulgaryzmów, nawołują do przemocy, uprawiają seks. Zwyczajem stało się wykonywanie zadań, które wymyślają dla nich oglądający. Kim są oglądający? Okazuje się, że o tych kanałach wiedzą już dzieciaki w 4 klasie szkoły podstawowej. Młodzi ludzie często uważają patostreamerów za swoich idoli, ziomków, cytują ich teksty, nazywają siebie ich fanami. Jak sami mówią, podziwiają także tego rodzaju pomysły na zarabianie kasy i wybicie się w sieci. Dlatego warto zadawać sobie pytania: Co ogląda moje dziecko w internecie? Jaki ma to wpływ na  jego rozwój emocjonalny, psychiczny, fizyczny?

W sieci występują również tak zwane przekazy podprogowe lub reklamy podprogowe, które programują umysły młodych ludzi od najmłodszych lat. Nieświadome bodźce wpływają na decyzje dzieci, ich wybory, sposoby zachowania. Warto wiedzieć, że podświadomy umysł wchłania wszystko niczym gąbka, każdy obraz, dźwięk, symbol, słowo. Treści te powtarzane odpowiednią ilość razy stają się programem w naszym umyśle, przekonaniem, sposobem myślenia, np.: „Koledzy będą mnie lubić, jeśli będę miał markowe ubrania” lub „Jeśli mam ładne ciało, to mogę na nim zarobić”.

Kolejnym zagrożeniem w sieci jest cyberprzemoc. Występuje ona m.in. w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Tik Tok. Może przejawiać się poprzez nękanie, zastraszanie, szantażowanie, czy też krytykowanie i ocenianie w sposób wulgarny umieszczanych przez dzieci postów, zdjęć czy nagrań. Częstym przypadkiem jest publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów swoich kolegów i koleżanek w celach zemsty lub dla zabawy. 

Niebezpieczne mogą być również wszelkiego rodzaju komunikatory typu Messenger, WhatsApp, Snapchat. Te z kolei bywają sposobem na zawieranie przez dzieci nieodpowiednich znajomości w sieci. Bardzo często są to kontakty z anonimowymi osobami, podszywającymi się pod równolatków i wzbudzającymi zaufanie u naszych pociech. W taki sposób nieświadome dzieci mogą stać się ofiarami manipulacji, wyłudzeń, kradzieży, szantażu, a nawet molestowania seksualnego.

Zagrożeniem, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego naszych dzieci, są również gry komputerowe, które jak wszyscy wiemy, niesamowicie wciągają i generują nadmierne emocje. Co atrakcyjnego jest w grach? Głównie wyzwania, możliwość aktywnego udziału, wpływ gracza na bieg wydarzeń, co dostarcza wielu ekscytujących wrażeń. W większości przypadków gry są tak zaprojektowane, aby właśnie uzależnić gracza, a wykorzystywane są do tego w sprytny sposób mechanizmy psychologiczne oparte na tzn. „spirali frustracji” i „spirali flow”.

Dlaczego dzieci spędzają tak dużo czasu w sieci? Niewątpliwie przyczynia się do tego obecnie panująca sytuacja związana z zaleceniami pozostania w domu. Możliwe, że twoje dziecko ma zbyt dużo niekontrolowanej swobody. Warto również przyjrzeć się relacjom rodzinnym. Jeśli twoje dziecko nie czuje się wysłuchane, zrozumiane, doceniane, to często zaspokojenia tych potrzeb szuka, nawiązując znajomości w sieci. Jest też możliwe, że twoje dziecko jest już uzależnione i nie potrafi inaczej funkcjonować, a dodatkowo poprzez gry wyładowuje nagromadzone emocje. Być może oglądając teledyski i słuchając ciężkiej muzyki, w ten sposób chce się odstresować. Może nie chce odstawać od innych dzieci, boi się zostać wyrzutkiem i tak bardzo chciałoby dorównać rówieśnikom w byciu prestiżowym, „fajnie” wyglądającym, że zupełnie nieświadomie szuka wzorców do naśladowania w członkach zespołów muzycznych, osobach występujących w modelingu, bohaterach gier komputerowych, youtuberach. A może zwyczajnie internet dostarcza mu niesamowitych wrażeń, emocji, adrenaliny, których trudniej uzyskać w realnym życiu.

Nawet jeśli naszym dzieciom wydaje się, że internet jest wspaniały, to my, rodzice, musimy pamiętać, że nadmierne i niekontrolowane korzystanie z urządzeń multimedialnych może mieć na nie bardzo negatywny wpływ. Obserwujmy uważnie nasze dzieci.

 

Więcej na ten temat przeczytacie w 45. numerze "Nowej Gazety Lokalnej" (CZYTAJ E-WYDANIE)

 

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta „Media bliżej ludzi”, finansowanego ze środków Departamentu Stanu USA.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Dąb Treść komentarza: Dlaczego tacy ludzie nie mają pomników w naszym mieście? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 23:21 Źródło komentarza: Najgroźniejszy Polak w powiecie kozielskim Autor komentarza: Leokadia Treść komentarza: Który to Patryk ? Jaka dzielnica ? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 18:57 Źródło komentarza: Dzielnicowy z Kędzierzyna-Koźla w gronie najlepszych na Opolszczyźnie! Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Cytat z artykułu :Uczestnicy rywalizowali podczas testu wiedzy oraz symulacji kontaktu z mieszkańcem, który zgłosił się do policjanta z wielowątkowym problemem. Ich umiejętności oceniali funkcjonariusze prewencji oraz policyjni psychologowie. Cóż jak sami wspominają to tylko symulacja bo tak się składa że dzielnicowych nikt nie zna i nie widział by przychodzili i chociaż się przedstawili, porozmawiali czyli ściema z ich strony. Zresztą prosić policję o pomoc to jak zwrócić się do ściany. Co też widać efekty ich pracy zwłaszcza nocami .... Data dodania komentarza: 23.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Dzielnicowy z Kędzierzyna-Koźla w gronie najlepszych na Opolszczyźnie! Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: Obserwowałem te wykopaliska fragmentarycznie osobiście, jak jeszcze Rynek był w fazie płytkiej odkrywki. Przechodząc obok widziałem tam co najmniej dwóch mężczyzn i jedną kobietę grzebiących w ziemi. Ubrani byli w ciuchy typu militarnego. Byli w szacowanym wieku 25-35. Kobita przy mnie coś znalazła (róg Rynku przy dawnej księgarni) i podjęła z ziemi, strasznie przy tym marudząc i narzekając, że to tylko gwoździe. Gwoździe wyglądały na bardziej z czasów biblijnych niż z GSu z lat 80’ XXw. Cała sytuacja była dla mnie bardzo dziwna z kilku powodów: 1) Kto to w ogóle jest? – nie mieli żadnych identyfikatorów i wyglądało to tak dla pobocznego obserwatora, jakby przypadkowi „harcerze” przyszli sobie tam pogrzebać przy okazji remontu Rynku; 2) Że im się w ogóle chce? – padał wtedy deszcz; 3) NIE BYŁO TAM żadnych garniturowców z notatnikami, szkicownikami i aparatami fotograficznymi, czyli nadzoru – a to w końcu strefa „A”, czyli ścisłej ochrony konserwatorskiej; 4) Nigdzie nie zauważyłem tablic informacyjnych, że trwają prace archeologiczne. Groteskowa całość tego wszystkiego skojarzyła mi się z czymś tak prostym, jak koszenie trawnika na posesji – po skoszeniu trawy przylatuje kto chce, czyli ptaki aby powybierać sobie to co ich interesuje, czyli jakieś robactwo. Dla kontrastu – kiedyś obserwowałem z boku ekshumację żołnierzy (niemieckich) na tzw. Starym Cmentarzu w Koźlu - tam to wyglądało ZGOŁA INACZEJ. Z tym Rynkiem to wyjdzie w końcu tak, że albo ktoś to źle zorganizował albo nie przypilnował należycie, albo jedno i drugie. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 17:22 Źródło komentarza: Unikatowa moneta znaleziona w Koźlu zniknęła. Co się stało z denarem Władysława Łokietka? Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: A ja zielony wodór. Ino gdzie indziej - jakieś 20km na prawo i na dół na mapie i na razie tylko w fazie projektu. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 17:07 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Tadeusz Glaz Treść komentarza: URUCHOMIĆ linię kolejową Kludzbork-Strzelce Opolskie-K-rzyn-Kożle-Pilszcz/Opava,po ktej mogli by kursować pociągi dalekobieżne z Kołobrzeg-Opava i dalej,srdecznie pozdrawiam Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:35 Źródło komentarza: Pojawi się nowe połączenie kolejowe do Krakowa przez Kędzierzyn-Koźle?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama