Nowe obowiązki dla samorządów w zakresie dostępności stron internetowych

  • 07.07.2020, 11:11
  • Katarzyna Olchowska
Nowe obowiązki dla samorządów w zakresie dostępności stron internetowych
W Polsce mieszka obecnie 1,8 mln niewidomych lub słabowidzących. Dostępność strony internetowej to przede wszystkim ukłon w stronę tych użytkowników, którzy bez względu na to czy mają problemy ze słuchem czy wzrokiem powinni mieć możliwość poruszania się po stronie swobodnie i intuicyjnie.

Strona spełniająca wymagania umożliwia dotarcie do mieszkańców dotychczas wykluczonych z dostępu do informacji publikowanych przez samorządy, np. komunikaty dotyczące sytuacji kryzysowych. Ten rodzaj komunikatów zgodnie z ustawą jest jednym z elementów stron www, który musi być dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Nowy ustawowy obowiązek dostosowania stron internetowych

Od kwietnia 2019 roku samorządy lokalne i jednostki im podległe są zobowiązane do wdrożenia międzynarodowego standardu WCAG 2.1. W praktyce oznacza to, że samorządy muszą przebudować strony internetowe tak by były w pełni użyteczne dla osób niepełnosprawnych, niewidomych i osób starszych.

Kwestie tą reguluje Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. 2019 poz. 848). Ustawa precyzuje, które podmioty muszę zadbać o cyfrową dostępność stron. Są to m.in. jednostki sektora finansów publicznych oraz państwowe jednostki organizacyjne.

Obowiązek dotyczy również organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność na rzecz ochrony i promocji zdrowia, osób niepełnosprawnych i tych w wieku emerytalnym. Ustawa wskazuje również, które elementy strony internetowej muszą być dostępne obowiązkowo.

Kary dla samorządów za brak dostępności cyfrowej stron internetowych

Pomimo nowych przepisów wciąż ponad 40% stron internetowych podmiotów publicznych nie jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Instytucjom, które nie wdrożą przepisów grozi kara nawet do 10 tys. zł. Termin na dostosowanie stron mija we wrześniu 2020 roku.

Strona internetowa nie musi być droga

Samorządy często mają problem z przygotowaniem strony internetowej. Przygotowanie odpowiedniego briefu dla agencji reklamowej, wybór hostingu, sprawdzenie zgodności ze standardem WCAG 2.1 to tylko niektóre z wyzwań. Na szczęście na rynku istnieją gotowe systemy, które umożliwiają szybkie i tanie wdrożenie nowej strony internetowej dla samorządów oraz wszystkich jednostek organizacyjnych takich jak ośrodki kultury, zdrowia, szkoły czy spółki komunalne.

Cena miesięcznego abonamentu zaczyna się od 199 zł! Jednym z nich jest system www.samorządonline.pl stworzony przez Grupę Tipmedia.

To firma, której misją jest przygotowanie profesjonalnych narzędzi przekazywania informacji (stron internetowych, aplikacji mobilnych) w cenie dostępnej dla każdego samorządu oraz medium lokalnego. Grupa Tipmedia działa w czterech krajach tworząc strony internetowe i dostarczając narzędzia reklamowe ponad 400 mediom lokalnym.

Z serwisów internetowych opartych o jej oprogramowanie korzysta 5 milionów internautów miesięcznie. Abonament za usługi zaczyna się już od 200 zł miesięcznie i zawiera zarówno stworzenie, aktualizację, hosting jak i pełną pomoc techniczną co stanowi dla samorządów duże odciążenie.

Katarzyna Olchowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe