środa, 8 maja 2024 17:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowe obowiązki dla samorządów w zakresie dostępności stron internetowych

W Polsce mieszka obecnie 1,8 mln niewidomych lub słabowidzących. Dostępność strony internetowej to przede wszystkim ukłon w stronę tych użytkowników, którzy bez względu na to czy mają problemy ze słuchem czy wzrokiem powinni mieć możliwość poruszania się po stronie swobodnie i intuicyjnie.
Nowe obowiązki dla samorządów w zakresie dostępności stron internetowych

Strona spełniająca wymagania umożliwia dotarcie do mieszkańców dotychczas wykluczonych z dostępu do informacji publikowanych przez samorządy, np. komunikaty dotyczące sytuacji kryzysowych. Ten rodzaj komunikatów zgodnie z ustawą jest jednym z elementów stron www, który musi być dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Nowy ustawowy obowiązek dostosowania stron internetowych

Od kwietnia 2019 roku samorządy lokalne i jednostki im podległe są zobowiązane do wdrożenia międzynarodowego standardu WCAG 2.1. W praktyce oznacza to, że samorządy muszą przebudować strony internetowe tak by były w pełni użyteczne dla osób niepełnosprawnych, niewidomych i osób starszych.

Kwestie tą reguluje Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. 2019 poz. 848). Ustawa precyzuje, które podmioty muszę zadbać o cyfrową dostępność stron. Są to m.in. jednostki sektora finansów publicznych oraz państwowe jednostki organizacyjne.

Obowiązek dotyczy również organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność na rzecz ochrony i promocji zdrowia, osób niepełnosprawnych i tych w wieku emerytalnym. Ustawa wskazuje również, które elementy strony internetowej muszą być dostępne obowiązkowo.

Kary dla samorządów za brak dostępności cyfrowej stron internetowych

Pomimo nowych przepisów wciąż ponad 40% stron internetowych podmiotów publicznych nie jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Instytucjom, które nie wdrożą przepisów grozi kara nawet do 10 tys. zł. Termin na dostosowanie stron mija we wrześniu 2020 roku.

Strona internetowa nie musi być droga

Samorządy często mają problem z przygotowaniem strony internetowej. Przygotowanie odpowiedniego briefu dla agencji reklamowej, wybór hostingu, sprawdzenie zgodności ze standardem WCAG 2.1 to tylko niektóre z wyzwań. Na szczęście na rynku istnieją gotowe systemy, które umożliwiają szybkie i tanie wdrożenie nowej strony internetowej dla samorządów oraz wszystkich jednostek organizacyjnych takich jak ośrodki kultury, zdrowia, szkoły czy spółki komunalne.

Cena miesięcznego abonamentu zaczyna się od 199 zł! Jednym z nich jest system www.samorządonline.pl stworzony przez Grupę Tipmedia.

To firma, której misją jest przygotowanie profesjonalnych narzędzi przekazywania informacji (stron internetowych, aplikacji mobilnych) w cenie dostępnej dla każdego samorządu oraz medium lokalnego. Grupa Tipmedia działa w czterech krajach tworząc strony internetowe i dostarczając narzędzia reklamowe ponad 400 mediom lokalnym.

Z serwisów internetowych opartych o jej oprogramowanie korzysta 5 milionów internautów miesięcznie. Abonament za usługi zaczyna się już od 200 zł miesięcznie i zawiera zarówno stworzenie, aktualizację, hosting jak i pełną pomoc techniczną co stanowi dla samorządów duże odciążenie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: UE beTreść komentarza: A po co gazaciagi jak gaz zabroniony w UE. A no tak ma się kręcić.Polak zaplaciData dodania komentarza: 08.05.2024, 13:59Źródło komentarza: Budowa gazociągu. Zamkną drogę w CiskuAutor komentarza: KibicTreść komentarza: Dzięki Wojtek i powodzenia!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:34Źródło komentarza: Siatkarz ZAKSY Kędzierzyn-Koźle zakończył karieręAutor komentarza: MirosławTreść komentarza: Od kiedy ten człowiek na jednym z wieców wykrzykiwał do gawiedzi że "Kaczyński zabierze wam internet" - bardzo ale to bardzo trudno traktować go poważnie... Ale cóż... Vox populi - vox Dei !Data dodania komentarza: 08.05.2024, 10:53Źródło komentarza: Ireneusz Wiśniewski przewodniczącym rady miastaAutor komentarza: doktor inżynierTreść komentarza: Dokładnie, racja, czyli mniej więcej tak samo jak 8 lat rządów PiS na Wiejskiej. Nic się nie różnią, wszyscy tacy sami !!!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 09:37Źródło komentarza: Ireneusz Wiśniewski przewodniczącym rady miastaAutor komentarza: perlatorTreść komentarza: to już wiadomo jak będzie wyglądać współpraca w tej kadencji, my mamy większość KO SN i my rządzimy a wy(cała reszta) myślcie, że coś możecie...Data dodania komentarza: 08.05.2024, 08:01Źródło komentarza: Ireneusz Wiśniewski przewodniczącym rady miastaAutor komentarza: PaździochTreść komentarza: Helena, będę biegać za wilkiem. Weź tabletki, będę miał zawał.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 21:39Źródło komentarza: Kolejny Bieg Tropem Wilczym w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna