niedziela, 19 maja 2024 20:01
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trzy ugrupowania w koalicji rządzą sejmikiem na Opolszczyźnie

Koalicja Obywatelska, Śląscy Samorządowcy oraz Polskie Stronnictwo Ludowe to sygnatariusze wojewódzkiego porozumienia koalicyjnego na okres kadencji 2024-2029.
  • Źródło: Urząd marszałkowski
Trzy ugrupowania w koalicji rządzą sejmikiem na Opolszczyźnie
Koalicję w sejmiku wojewódzkim tworzą trzy ugrupowania

„Województwo opolskie to region, przed którym w kadencji 2024-2029 stoi wiele wyzwań i możliwości dalszego rozwoju. Bogactwem województwa jest jego wielokulturowość i idąca za tym otwartość” - napisali sygnatariusze porozumienia.

Jak mówił marszałek Andrzej Buła, w związku z sytuacją geopolityczną należy się w tej kadencji liczyć z wyzwaniami, których dziś nie ma w planach, ale będzie to także kadencja wielkich możliwości, kadencja rozwoju regionu i szans na realizację marzeń mieszkańców.

- Dlatego przygotowaliśmy dokument programowy, zaakceptowany prze trójkę partnerów. To dokument dość szczegółowy w swoich zapisach, ale chcieliśmy wobec mieszkańców podjąć te zobowiązania, bo chcemy być rzetelnym i konsekwentnym ich realizatorem - podkreślał marszałek.

Rafał Bartek, przedstawiciel Śląskich Samorządowców, zaznaczył, że dzięki wynikowi wyborów koalicjanci mogą kontynuować dobrą współpracę, zapisaną pięć i pół roku temu.

- Teraz to porozumienie odnawiamy, wskazując priorytety na najbliższe lata. Są one przede wszystkim związane ze strategią rozwoju województwa do 2030 roku, która jako sejmik przyjęliśmy jednogłośnie - mówił, a Łukasz Jastrzembski dodawał, że to chyba jedyna koalicja w Polsce, gdzie partnerem we współrządzeniu regionem będzie komitet regionalny, jakim są Śląscy Samorządowcy.

Trzecim partnerem porozumienia jest Polskie Stronnictwo Ludowe. - Bardzo się cieszę, że jesteśmy jednym z podmiotów umowy koalicyjnej i będziemy mogli kontynuować projekty i pomysły, skierowane do mieszkańców obszarów wiejskich naszego województwa - zapowiada Marcin Oszańca.

Porozumienie koalicyjne obejmuje w sposób szczególny takie obszary, jak:

- obywatelskie i wielokulturowe opolskie, czyli wszelkie działania związane z budowa społeczeństwa obywatelskiego, rozwojem społecznej aktywności i wzmacnianiem sektora pozarządowego, a także pielęgnacji i popularyzacji wielokulturowości regionu;

- zdrowi i aktywni mieszkańcy, czyli dążenia do wzmocnienia podstawowej opieki zdrowotnej, szczególnie na terenach wiejskich, działania na rzecz poprawy jakości powietrza, dbałość o zdrowie mieszkańców od najmłodszych do najstarszych;

- gospodarne i bezpieczne opolskie, czyli kontynuacja inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców oraz wzmacniających rozwój regionu;

- kultura i edukacja regionu, czyli szereg działań związanych ze wspieraniem mieszkańców w zdobywaniu umiejętności i kompetencji przez całe życie oraz wspieranie wielokulturowości i kultury lokalnej;

- turystyczne opolskie, czyli m.in. rozwój turystyki kulturowej i promocja wielokulturowego dziedzictwa regionu oraz promocja turystyczna regionu, jako element budowania regionalnej tożsamości i dbania o lokalne dziedzictwo kulturowe.

Pierwsza sesja sejmiku województwa odbyła się 7 maja. Obrady rozpoczął hymn Polski, a później poprowadziła ją radna seniorka Brygida Kolenda-Łabuś. Radnym wręczono zaświadczenia o wyborze, a następnie złożyli oni ślubowanie. W tajnych głosowaniach na przewodniczącego sejmiku ponownie został wybrany Rafał Bartek (Śląscy Samorządowcy), zaś wiceprzewodniczącymi zostali Jolanta Wilczyńska (Koalicja Obywatelska), Szymon Godyla (Koalicja Obywatelska) oraz Artur Kamiński (Prawo i Sprawiedliwość). Obrady przerwano i będą kontynuowane 9 maja. Wtedy ma zostać wybrany zarząd województwa a także przewodniczący komisji sejmikowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 17°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama