Zielone światło Ministerstwa Kultury dla kozielskiego muzeum

  • 06.12.2020, 15:56
  • ANKO
Zielone światło Ministerstwa Kultury dla kozielskiego muzeum Muzeum Ziemi Kozielskiej od 27 października br. posiada już wystawę stałą foto: ANKO
Jest już gotowy projekt uchwały rady miasta w sprawie nadania statutu Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Projekt ten zyskał akceptację Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Kulturowego i Sportu z którym był konsultowany. Jeszcze w tym miesiącu uchwała powinna zostać przyjęta przez radnych.

W swym piśmie do prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej, wicepremier i minister kultury, dziedzictwa kulturowego i sportu Piotr Gliński napisał:

„Szanowna Pani Prezydent w nawiązaniu do pisma z dnia 7 października 2020 r. pani Izabeli Migocz p.o.  Dyrektora Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu w organizacji, która w imieniu Gminy Kędzierzyn-Koźle jako organizatora ww. Muzeum wystąpiła o uzgodnienie projektu statutu Muzeum przyjętego uchwałą nr XXV/280/20 Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle z dnia 29 września 2020 r. w sprawie wystąpienia do Ministra Kultury, Dziedzictwa Kulturowego i Sportu o uzgodnienie statutu Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu, uprzejmie informuję, że na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2020 r. poz. 902) stwierdzam, iż projekt statutu Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszego pisma, uznaję za uzgodniony z Ministrem Kultury, Dziedzictwa Kulturowego i Sportu. Jednocześnie proszę o niezwłoczne przekazanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego (Departamentu Dziedzictwa Kulturowego) kopii uchwały, którą właściwy organ przyjmie przedmiotowy statut Muzeum” - czytamy w piśmie wicepremiera Glińskiego.  

Przypomnijmy. Muzeum Ziemi Kozielskiej od 27 października br. posiada już wystawę stałą pn. „Ziemia kozielska i jej mieszkańcy”. Dotychczasowa ekspozycja wzbogacona została w nowe elementy, zarówno w warstwie eksponatów, jak i opisów. Najważniejszym uzupełnieniem jest narracja - zamieszczona na numerowanych planszach, która pomaga zwiedzającym w odnalezieniu kolejności i chronologii opowieści o ziemi kozielskiej i jej mieszkańcach.

Modernizacja dotychczasowej ekspozycji, by można ją było uznać za wystawę stałą, pozwoliła na zakończenie fazy organizacji Muzeum Ziemi Kozielskiej.

Ostatnim etapem jest właśnie zatwierdzenie jej statutu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i uchwała rady miasta o jego przyjęciu.

 

ANKO

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe