Reklama
poniedziałek, 15 czerwca 2026 18:33
Reklama Dental Clinic - baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do Kędzierzyna-Koźla dotarli pierwsi uchodźcy z Ukrainy. Jest plan działania

Władze miasta, starostwa i gmin z powiatu ustaliły plan działania na naszym terenie. Powołani zostali koordynatorzy, wyznaczono miejsce zbiórki darów oraz przedstawiono formy niesienia pomocy.
  • Źródło: Urząd Miasta
Do Kędzierzyna-Koźla dotarli pierwsi uchodźcy z Ukrainy. Jest plan działania

1. Koordynatorzy

Na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego uruchomiono punkty zakwaterowania kryzysowego dla uchodźców,  którzy nie mają gdzie się zatrzymać. Takie osoby powinny kontaktować się z koordynatorem akcji pomocowej. Starostwo będzie również podpisywało umowy z przedsiębiorcami, którzy mogą świadczyć usługi noclegowe. Chodzi o właścicieli kwater, hoteli, pensjonatów, zajazdów i obiektów, które są w stanie zapewnić także wyżywienie. 

  • Koordynatorem akcji pomocowej na terenie całego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego jest Patrycja Palt.
    Numer telefonu: 534 781 319.
  • Koordynatorem akcji pomocowej ze strony gminy Kędzierzyn-Koźle jest zastępca prezydenta Wojciech Jagiełło.
    Numer telefonu: 506 428 721

2. Punkt Zbiórki

Oficjalny punkt zbiórki w naszym mieście działa na kozielskiej przystani "Szkwał". Z tego miejsca dary będą przekazywanego do głównego, wojewódzkiego magazynu w Krapkowicach i dalej na granicę polsko-ukraińską. Część z zebranych rzeczy zostanie  przekazanych potrzebującym rodzinom, które trafiły do Kędzierzyna-Koźla. Listę najpotrzebniejszych obecnie rzeczy można znaleźć poniżej w załączniku.  
Numer telefonu do oficjalnego punktu zbiórki na przystani "Szkwał": 606 322 394

3. Oświadczenie dla uchodźców

Opolski Urząd Wojewódzki informuje, że uchodźcy przekraczający granicę powinni posiadać przy sobie jeden z dokumentów:
-paszport ze stemplem, potwierdzającym przekroczenie granicy;
-zaświadczenie Straży Granicznej o przekroczeniu granicy;
- w przypadku braku wyżej wymienionych dokumentów należy wypełnić oświadczenie o przekroczeniu granicy RP (można pobrać TUTAJ).

Wszyscy, którzy przekroczyli granicę mają również prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ośrodkach które mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

4. Tłumacz języka ukraińskiego

W razie problemów komunikacyjnych starostwo powiatowe dysponuje kontaktem do tłumacza języka ukraińskiego.

5. Pomoc finansowa

Dla mieszkańców którzy chcą finansowo wesprzeć akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy wkrótce zostanie uruchomiony numer bankowy do kierowania wpłat. Szczegóły niebawem.  

6. Więcej informacji

Warto zajrzeć również na rządowy portal #PomagamUkrainie. Opublikowane tam zostały wiadomości, zarówno dla osób potrzebujących, jak i oferujących pomoc: https://pomagamukrainie.gov.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rynkowy koźlak Treść komentarza: Niech sobie ten łomot do późna wezmą pod swoje okna. Data dodania komentarza: 15.06.2026, 16:14 Źródło komentarza: Sobotni Festyn Integracyjny trzech rad osiedli. ZDJĘCIA Autor komentarza: barded Treść komentarza: Sulejman.....? Data dodania komentarza: 15.06.2026, 16:13 Źródło komentarza: Nokaut w 26 sekund i kontrakt z czołową federacją. Wielki sukces Sulejmana Romańczyka. ZDJĘCIA Autor komentarza: mądry i oczytany Treść komentarza: Potomkowie tych 85% głosujących za Polską zjeżdżają gremialnie do swej wsi latem. Niesie się wszędzie zapach grilla z polską kiełbasą, nie milkną rozmowy przy polskim piwie i narzekanie jak to im w Niemczech źle. Data dodania komentarza: 15.06.2026, 15:50 Źródło komentarza: Te zdjęcia liczą już sobie przeszło 105 lat. Sprawdź, jakie wydarzenie upamiętniają Autor komentarza: Biwakowirc Treść komentarza: Kędzierzyńska policja zanim przyjedzie do zgłoszenia to sprawcy uciekają , i bawią się z nimi w. Iuciubabke miejskie monitoringi nie działają ludzie robią nas w ...ch.....a że jesteśmy bezpieczni kradną na potęgę wchodza na podwórka a na koniec usłyszysz że policja nie ma wglądu do tych kamer hahaha za co im się płaci ??? Zrobisz samosąd to wyłapujesz wyrok ... Tragedia Data dodania komentarza: 15.06.2026, 12:47 Źródło komentarza: Kradzież tablic rejestracyjnych na osiedlu Piastów w Kędzierzynie-Koźlu Autor komentarza: Aktywiszcze klimatyczne Treść komentarza: Trzeba zlikwidować odstojniki kanalizacyjne Data dodania komentarza: 15.06.2026, 12:16 Źródło komentarza: Bóbr utknął w odstojniku kanalizacyjnym. Z pomocą ruszyli strażacy z Kędzierzyna-Koźla. ZDJĘCIA Autor komentarza: koziel Treść komentarza: Była to chyba druga siedziba Banku Ludowego w Koźlu. Pierwsza mieściła się w jednej z kamienic na samym rynku kozielskim. Data dodania komentarza: 15.06.2026, 12:02 Źródło komentarza: Po Banku Ludowym w Koźlu pozostały już tylko te zdjęcia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna