poniedziałek, 20 maja 2024 06:11

Udane starty zawodników z Kędzierzyna-Koźla w mistrzostwach świata

Reprezentanci Kędzierzyna-Koźla z powodzeniem wystartowali w halowych mistrzostwach świata w lekkiej atletyce, które odbyły się w Toruniu.
Henryk Szymura i Tadeusz Rojewski

W hali Arena Toruń przez kilka dni rywalizowało ponad 4200 zawodników z 88 krajów. Polskę reprezentowało 750 sportowców. W tym doborowym towarzystwie byli także mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla.

Świetnie spisał się Henryk Szymura, który został wicemistrzem świata w biegu na 60 metrów przez płotki w kategorii 70-latków, uzyskując znakomity rezultat 10,24 sekundy. Nasz zawodnik wystąpił również w finale biegu na 60 metrów, gdzie zajął piąte miejsce (czas 8,69).

To już czwarty medal Henryka Szymury zdobyty w mistrzostwach świata. W poprzednich latach sięgał po złoto w Daegu (Korea Południowa), brąz w Toruniu i srebro w Tampere (Finlandia).

W Toruniu rywalizował też Tadeusz Rojewski (kategoria +75), który był siódmy w biegu na 1500 metrów (czas 6.57,72) oraz dziesiąty w biegu na 800 metrów (3.19,89).

Razem z naszymi lekkoatletami startował Witold Lipowski (kategoria +65) z pobliskiej Raszowej, który zdobył srebrny medal w rzucie ciężarkiem 9.08 kg z wynikiem 16,96 m. Niestety w czwartej próbie doznał kontuzji i musiał zrezygnować z walki o medal złoty.

Reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii wygrała klasyfikację medalową, zdobywając łącznie 202 medale – 83 złote, 67 srebrnych i 52 brązowe.