piątek, 5 grudnia 2025 08:14
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jeśli wygrają te wybory, odblokują inwestycję w Koźlu Porcie

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zorganizowali konferencję prasową, która odbyła się we wtorek, 5 września w godzinach popołudniowych w Koźlu Porcie.
Jeśli wygrają te wybory, odblokują inwestycję w Koźlu Porcie

W konferencji udział wzięli m.in. starosta powiatu Paweł Masełko, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Kędzierzynie-Koźlu i miejski radny Michał Nowak, marszałek województwa Andrzej Buła, poseł i wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak oraz kandydaci do Sejmu - Marzanna Gądek-Radwanowska i Krzysztof Michałek.

- Cieszę się, że już drugi raz w tak krótkim czasie mam okazję tu być i rozmawiać. To pokazuje, jak dużą wagę przykładamy do kwestii Kędzierzyna-Koźla i całego powiatu. Pan starosta też jest kandydatem do Sejmu i wzmacnia nas tym samym. Najwięcej rozmawiamy o sprawie ważnej dla Kędzierzyna-Koźla, która stała się głośna na całą Polskę. I nie mówię tu o wspaniałej drużynie siatkarskiej, którą wszyscy znają i kojarzą z tym miastem. Mówię o kwestii Kanału Gliwickiego i kompletnie niezrozumiałej blokady, która zapanowała po stronie rządowych i państwowych instytucji. Mówią o rozwoju i inwestycjach, a jak przychodzi co do czego, blokują rozwój. Myślę, że jedną z naszych misji w tej kampanii wyborczej, a przede wszystkim po przejęciu władzy będzie odblokowanie tej sprawy. Nie może tak być, że z przyczyn kompletnie politycznych niszczy się jakąś inicjatywę, nie dotrzymuje się słowa i że Kędzierzyn-Koźle oraz cały region na tym cierpią. Sprawy Odry są mi bliskie, ponieważ miałem okazję w MSWIA być pełnomocnikiem rządu do spraw programu Odry. Owszem, nie kwestie żeglugi były na pierwszym planie, a kwestie przeciwpowodziowe, bo to było przedmiotem grantu banku światowego. Natomiast oczywiście miałem wielokrotnie okazję uczestniczyć w różnych rozmowach, które wskazywały na to, jak ważne jest przywrócenie żeglowności Odry - powiedział Tomasz Siemoniak, poseł i wiceprzewodniczący PO.

"Opolska Drużyny Tuska" odwiedza wszystkie powiaty województwa opolskiego. To część kampanii Platformy Obywatelskiej.

- Zwracam uwagę na bardzo społeczny wymiar wykorzystywania wszelkich potencjałów, które mamy w województwie. Kiedy mówimy o Kędzierzynie-Koźlu, jako o potencjale gospodarczym, to rozwój tego portu jest na pierwszym miejscu. Ale potencjał gospodarczy każdego miejsca w województwie nie ma wymiaru, że coś jest na miliardy, czy miliony. Potencjał tworzą ludzie. Jeżeli mamy tu chętnych ludzi, którzy chcą inwestować i zainwestowali pieniądze, szanujmy to. Jeżeli w innej części województwa mamy inny potencjał gospodarczy w obszarze rolno-spożywczym do rozwinięcia, szanujmy tych ludzi. Jeżeli mówimy o potencjale województwa, to patrzmy też na aspekt społeczny tego potencjału. Często młodzi ludzie mówią, że wyjeżdżają z tego województwa, bo się nie rozwija. Więc pozwólmy się ludziom rozwijać - powiedział Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Obecny rząd wpompował ponad sto milionów złotych w śluzy na Odrze. A co dziś pływa na Odrze? Głównie kajaki. Nic więcej nie pływa po tej rzece. Już nie wspomnę o tej katastrofie ekologicznej, do której doszło w ubiegłym roku i reperkusje tego mamy do dnia dzisiejszego. Chcemy zmiany i myślę, że nasza ekipa gwarantuje to, że ta zmiana nastąpi i tego typu inwestycje będą mogły być realizowane w takich miejscach właśnie, jak Kędzierzyn-Koźle, w miastach powiatowych, w miastach kilkudziesięciotysięcznych - powiedział Paweł Masełko, starosta powiatu.

- Na ostatniej sesji rady miasta kolejny raz gościliśmy przedstawiciela inwestora w Koźlu Porcie. To, co usłyszeliśmy po prostu jeży włos na głowie. Jeżeli człowiek, który inwestuje miliony złotych w ten port mówi, że obawia się o swoje fizyczne bezpieczeństwo, to ja się zapytuję - gdzie my żyjemy? Czy to jest Białoruś, gdzie służby specjalne są w stanie zablokować inwestycję czysto gospodarczą i infrastrukturalną? Tutaj jest jeszcze jeden temat. To jest szansa dla Kędzierzyna-Koźla na rozwój. Gmina ze środków unijnych we współpracy z marszałkiem wydała olbrzymie pieniądze chociażby na budowę drogi dojazdowej do portu. Porównałem postawę Prawa i Sprawiedliwości, że działają na rzecz Niemiec. Wzbudziło to duże zaskoczenie wśród nich, ale to jest prawda, bo jeżeli to nie my budujemy huby transportowe, to jesteśmy wyłącznie krajem tranzytowym. A cały zysk z handlu ze wschodem przejmują porty niemieckie. Możemy zarabiać na tym, możemy rozwijać kraj, ale niestety jest to blokowane przez obecny rząd - podkreślił Michał Nowak, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Kędzierzynie-Koźlu i miejski radny.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ola 07.09.2023 20:45
Chroń nas Panie Boże od nich, oby się nie dostali wszyscy.

Alojz 06.09.2023 16:31
Szkoda, że rudy nie przyjechał czarować i obiecywać tylko przysłał czarodzieja od armii

Sympatyk ZP 06.09.2023 14:06
Od dłuższego czasu obserwujemy, że PO i ich konfabulanci dążą do wyprzedaży majątku narodowego. 15 października PO-godnimy tą opozycję na bruk. Wszystkich do tego zachecam a w referendum oczywiście 4 X Nie.

Robert 06.09.2023 10:06
Gdzie "poseł" Węgrzyn ja się pytam.....

Stefan 06.09.2023 08:39
Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy, aby nasz kapitał i bezpieczeństwo pozostały w naszych rękach czy najlepiej od razu wszystko oddać zagranicznym firmom, które będą decydować o strategicznych i jakże ważnych dla naszego bezpieczeństwa aspektach.

chyży ruj 05.09.2023 22:47
Panie Nowak! Przypomnę tylko, że jesteście z partii, która jeszcze niedawno uważała, że nord stream2 również jest inwestycją czysto gospodarczą :)

Ola 05.09.2023 20:46
Broń Boże od nich.

Monika 05.09.2023 20:45
Oby nie wygrali.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LulekTreść komentarza: Kiedys miasto banków teraz klinik . Jakas miazgaData dodania komentarza: 4.12.2025, 19:25Źródło komentarza: Teren po dawnej „Kaskadzie” zamienia się w wielki plac budowyAutor komentarza: JasnowidzTreść komentarza: Słuszna i uzasadniona decyzja. Może dzięki tym urządzeniom znikną czarne pasy na jezdni - ślady gwałtownego hamowania tuż przed przejściem dla pieszych przy ul. Dunikowskiego. O zgrozo - większość śladów należy do ciężarówek. Czy rozsądek w głowach " mistrzów kierowcy " weźmie górę...?Data dodania komentarza: 4.12.2025, 17:11Źródło komentarza: Uśmiech za przepisową jazdę. Trzy nowe mierniki prędkości w mieścieAutor komentarza: Ob. SerwatorTreść komentarza: Jedna z klinik stomatologicznych. Normalnie trudno się domyślić jaka.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 16:33Źródło komentarza: Teren po dawnej „Kaskadzie” zamienia się w wielki plac budowyAutor komentarza: dobrodziejTreść komentarza: Piszecie o Świętym Mikołaju, a na zdjęciu Hałabała...Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:59Źródło komentarza: Napisz list do św. Mikołaja. Zapraszamy do udziału w naszej corocznej akcjiAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co znów szukają do przeszkolenia mięsa armatniego by z czasem zostali wysłani i ginęli za banderland ?Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:51Źródło komentarza: Jednostka Strzelecka 3064 w Kędzierzynie-Koźlu działa. Komenda Główna rozwiewa wątpliwościAutor komentarza: 66979Treść komentarza: a czemu do Gliwic są tylko 4 pociągi w ciągu doby, a do breslau 20 ?Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:04Źródło komentarza: Zmianie ulegną godziny przyjazdów i odjazdów pociągu
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 5°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna