czwartek, 9 maja 2024 09:53

Oliwia z MMKS-u Kędzierzyn-Koźle podbiła Skandynawię

Oliwia Szczerska i Kristoph Paczuła z MMKS-u Kędzierzyn-Koźle z powodzeniem rywalizowali w międzynarodowym turnieju badmintona w Finlandii.

Po sukcesach w Słowenii i Chorwacji młodzi badmintoniści z Kędzierzyna-Koźla spróbowali swoich sił w Finlandii. Do Espoo na turniej Finnish Youth International 2023, z trenerem Tomaszem Zioło, poleciało dwoje utalentowanych reprezentantów MMKS-u: Oliwia Szczerska i Kristoph Paczuła.

Była to dla nich pierwsza w życiu podróż samolotem i jednocześnie pierwszy start w Skandynawii. Nasi zawodnicy pozostawili po sobie bardzo dobre wrażenie. Jak zapewnia szkoleniowiec, ich poziom wyszkolenia nie odbiega od tego co prezentują młodzi Finowie, Szwedzi czy Estończycy.

Kristoph Paczuła, startujący w kategorii wiekowej U-13, uplasował się na 9. miejscu w singlu. Natomiast w deblu, nasz zawodnik w parze z Finem Leo Niemi Kappenem, wywalczyli siódmą lokatę. Kristoph wystąpił też w grze mieszanej i ze Szwedką Elin Ye, zajął 9. pozycję.

Rewelacyjnie spisała się w Oliwia Szczerska (U-11). To jej już piąty międzynarodowy turniej. Zebrane wcześniej doświadczenia i solidne przygotowanie na treningach przyniosły najlepsze, jak dotychczas rezultaty. Oliwia została międzynarodową mistrzynią Finlandii w singlu i w deblu oraz wicemistrzynią w grze mieszanej.

Pierwszego dnia Oliwia, wraz z Amandą Saarinen z Finlandii, pokonały wszystkie rywalki i sięgnęły po złote medale. W tym samym dniu Polka wygrała wszystkie mecze grupowe i ćwierćfinał singla, a wraz z Raimondem Vaidla z Estonii zapewnili sobie awans do półfinału miksta.

Kolejnego dnia turnieju, badmintonistka MMKS-u przystępując do najważniejszych spotkań, była mocno skoncentrowana na grze, ale czująca respekt przed rywalkami, które występowały u siebie. W półfinale singla pokonała Sarę Deb 2:0 (21:11, 21:8), a w pojedynku o pierwsze miejsce Fridę Turvanen 2:0 (21:15, 21:6), zdobywając swój drugi złoty medal w Espoo.

Ostatnim akcentem turnieju był występ w rywalizacji par mieszanych. Półfinał należał do Oliwii i Raimonda, którzy pokonali Hanxi Dinga i Sarę Deb 2:0 (21:15, 22:20). W finale duet polsko-estoński uległ Mico Hellströmowi i Fridzie Turvanen 0:2 (12:21, 7:21) i musiał zadowolić się srebrem.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni z występu naszych młodych zawodników. Szczególnie dużo radości przysparza nam Oliwia, która z każdego wyjazdu zagranicznego wraca z medalami- podkreśla trener Tomasz Zioło. - Start w Finlandii był możliwy dzięki wsparciu ze strony firmy WAK Trans, Fundacji Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Trzynastka”, urzędu miasta i oczywiście rodzicom zawodników.