środa, 24 czerwca 2026 00:31
Reklama Dental Clinic - baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ranking liceów i techników. Jak wypadły szkoły z Kędzierzyna-Koźla?

Zwycięzcami 26. rankingu liceów i techników "Perspektywy 2024" zostały: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Jak wypadły szkoły z Kędzierzyna-Koźla?
Ranking liceów i techników. Jak wypadły szkoły z Kędzierzyna-Koźla?

W 26. edycji rankingu analizowano wyniki 1431 liceów ogólnokształcących i 1231 techników, które spełniły kryterium wejścia do rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej).

- Od 26 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć - mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. - I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.

Ranking najlepszych techników na Opolszczyźnie otwiera Publiczne Technikum nr 5 w ZSE w Opolu. Najwyżej sklasyfikowana placówka z Kędzierzyna-Koźla to Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich, które jest dziewiąte w województwie i 253. w kraju (przed rokiem było 189). Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja jest 17. w województwie oraz 467. w kraju (przed rokiem 226).

Technikum nr 4 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie zajęło 29. miejsce w województwie, a Technikum nr 2 w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte sklasyfikowano na 31. pozycji. Obie placówki w rankingu krajowym są poza czołową pięćsetką.

W klasyfikacji liceów na Opolszczyźnie po raz kolejny najlepsze było PLO nr 3 dwujęzyczne im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu.

II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Kędzierzyna-Koźla zajęło 9. lokatę (12. przed rokiem). W krajowym rankingu jest 393., a rok temu było 516. Z kolei I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza zajęło 17. pozycję, tak samo jak rok temu. Natomiast w rankingu ogólnopolskim jest na 727. miejscu (przed rokiem było 718).

Ranking jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych). Kryteria Rankingu Liceów 2024 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Kryteria Rankingu Techników 2024 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Najlepsze szkoły w XXVI Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024

 

OGÓLNOPOLSKI RANKING LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 2024

  1. XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
  2. V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
  3. XIII LO w Szczecinie
  4. Uniwersyteckie LO w Toruniu
  5. III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
  6. LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu
  7. 2 Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO w Warszawie
  8. VIII LO im. Władysława IV w Warszawie
  9. XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie
  10. IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
  11. I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu
  12. II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
  13. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie
  14. I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi
  15. V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku

OGÓLNOPOLSKI RANKING TECHNIKÓW 2024

  1. Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie
  2. Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie
  3. Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie
  4. Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie
  5. Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu
  6. Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie
  7. Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu
  8. Technikum nr 1 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka” w Zielonej Górze
  9. Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 im. Stanisława Staszica w Szczecinie
  10. Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

J.Klamka 13.04.2024 08:51
Orkiestra gra a ZEGLUGA tonie

Alina 11.01.2024 09:25
I to są obiektywne dowody, że II LO dobrze uczy bo nie traci czasu i energii na inne aktywności. Brawa dla uczniów, kadry i dyrekcji. A I LO, no cóż, no comments. Ale oczywiście dzieci i ich rodzice mają wybór czego chcą się uczyć.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Dąb Treść komentarza: Dlaczego tacy ludzie nie mają pomników w naszym mieście? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 23:21 Źródło komentarza: Najgroźniejszy Polak w powiecie kozielskim Autor komentarza: Leokadia Treść komentarza: Który to Patryk ? Jaka dzielnica ? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 18:57 Źródło komentarza: Dzielnicowy z Kędzierzyna-Koźla w gronie najlepszych na Opolszczyźnie! Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Cytat z artykułu :Uczestnicy rywalizowali podczas testu wiedzy oraz symulacji kontaktu z mieszkańcem, który zgłosił się do policjanta z wielowątkowym problemem. Ich umiejętności oceniali funkcjonariusze prewencji oraz policyjni psychologowie. Cóż jak sami wspominają to tylko symulacja bo tak się składa że dzielnicowych nikt nie zna i nie widział by przychodzili i chociaż się przedstawili, porozmawiali czyli ściema z ich strony. Zresztą prosić policję o pomoc to jak zwrócić się do ściany. Co też widać efekty ich pracy zwłaszcza nocami .... Data dodania komentarza: 23.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Dzielnicowy z Kędzierzyna-Koźla w gronie najlepszych na Opolszczyźnie! Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: Obserwowałem te wykopaliska fragmentarycznie osobiście, jak jeszcze Rynek był w fazie płytkiej odkrywki. Przechodząc obok widziałem tam co najmniej dwóch mężczyzn i jedną kobietę grzebiących w ziemi. Ubrani byli w ciuchy typu militarnego. Byli w szacowanym wieku 25-35. Kobita przy mnie coś znalazła (róg Rynku przy dawnej księgarni) i podjęła z ziemi, strasznie przy tym marudząc i narzekając, że to tylko gwoździe. Gwoździe wyglądały na bardziej z czasów biblijnych niż z GSu z lat 80’ XXw. Cała sytuacja była dla mnie bardzo dziwna z kilku powodów: 1) Kto to w ogóle jest? – nie mieli żadnych identyfikatorów i wyglądało to tak dla pobocznego obserwatora, jakby przypadkowi „harcerze” przyszli sobie tam pogrzebać przy okazji remontu Rynku; 2) Że im się w ogóle chce? – padał wtedy deszcz; 3) NIE BYŁO TAM żadnych garniturowców z notatnikami, szkicownikami i aparatami fotograficznymi, czyli nadzoru – a to w końcu strefa „A”, czyli ścisłej ochrony konserwatorskiej; 4) Nigdzie nie zauważyłem tablic informacyjnych, że trwają prace archeologiczne. Groteskowa całość tego wszystkiego skojarzyła mi się z czymś tak prostym, jak koszenie trawnika na posesji – po skoszeniu trawy przylatuje kto chce, czyli ptaki aby powybierać sobie to co ich interesuje, czyli jakieś robactwo. Dla kontrastu – kiedyś obserwowałem z boku ekshumację żołnierzy (niemieckich) na tzw. Starym Cmentarzu w Koźlu - tam to wyglądało ZGOŁA INACZEJ. Z tym Rynkiem to wyjdzie w końcu tak, że albo ktoś to źle zorganizował albo nie przypilnował należycie, albo jedno i drugie. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 17:22 Źródło komentarza: Unikatowa moneta znaleziona w Koźlu zniknęła. Co się stało z denarem Władysława Łokietka? Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: A ja zielony wodór. Ino gdzie indziej - jakieś 20km na prawo i na dół na mapie i na razie tylko w fazie projektu. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 17:07 Źródło komentarza: Kłęby czarnego dymu nad Zdzieszowicami. Mieszkańcy zaalarmowali straż pożarną Autor komentarza: Tadeusz Glaz Treść komentarza: URUCHOMIĆ linię kolejową Kludzbork-Strzelce Opolskie-K-rzyn-Kożle-Pilszcz/Opava,po ktej mogli by kursować pociągi dalekobieżne z Kołobrzeg-Opava i dalej,srdecznie pozdrawiam Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:35 Źródło komentarza: Pojawi się nowe połączenie kolejowe do Krakowa przez Kędzierzyn-Koźle?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna