Przyjęty na posiedzeniu 29 maja apel Rada Miasta Kędzierzyna-Koźla przekazała: prezydentowi RP; marszałkowi Sejmu RP; marszałkowi Senatu RP; prezesowi Rady Ministrów; ministrowi infrastruktury; prezesowi Zarządu PKP PLK SA; posłom i senatorom z województwa opolskiego; wojewodzie opolskiemu; marszałkowi województwa opolskiego.
W ostatnim czasie podobną uchwałę przyjęli radni: Prudnika, Otmuchowa, Paczkowa oraz Nysy. Do tego grona pod koniec maja dołączyło miasto Kędzierzyn-Koźle. Poparcia udzielił również Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, ponawiając swój apel w sprawie modernizacji i elektryfikacji linii kolejowych nr 137, 287 i 288, który po raz pierwszy został wysłany w lipcu 2024 roku.
Ponadto 19 maja na walnym zgromadzeniu uchwałę w sprawie modernizacji linii kolejowej 137 przyjęło stowarzyszenie Subregion Południowy. W skład tego stowarzyszenia wschodzą: powiat nyski, głubczycki, prudnicki, a także gminy: Pakosławice, Skoroszyce, Łambinowice, Lubrza, Branice, Biała, Grodków, Korfantów, Paczków, Otmuchów, Głuchołazy, Prudnik, Nysa, Kietrz, Baborów, Kamiennik i Głogówek.
Akcję wśród samorządów zainicjował w tym przypadku Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych (KODLK) z siedzibą w Jeleniej Górze, rozsyłając prośby o przyjęcie stosownego apelu do włodarzy poszczególnych miast.
Rada Miasta Kędzierzyna-Koźla, apelując o modernizację linii kolejowych przebiegających przez województwo opolskie, a strategicznych dla rozwoju południowo-zachodniej Polski, argumentuje to m.in. faktem prowadzonych obecnie dyskusji i analiz dotyczących rozwoju transportu kolejowego w Polsce.
„W związku z koncepcją dostępności transportowej CPK radni miasta Kędzierzyna-Koźla apelują, aby podczas planowania zmian związanych z infrastrukturą transportu publicznego pamiętać o bardzo istotnej z punktu widzenia transportu publicznego, w tym transgranicznego, w województwie opolskim magistrali kolejowej nr 137.
Transport kolejowy stanowi kluczowy element zrównoważonego rozwoju regionalnego i krajowego, a jego znaczenie w dobie transformacji energetycznej oraz konieczności ograniczania emisji zanieczyszczeń stale rośnie. W tym kontekście modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 137, tzw. Magistrali Podsudeckiej, dla której studium wykonalności pełnej modernizacji i elektryfikacji odcinka Kędzierzyn-Koźle – Kamieniec Ząbkowicki zostało opracowane w 2020 r., jest zadaniem o strategicznym znaczeniu dla województwa opolskiego, dolnośląskiego oraz śląskiego” – czytamy w apelu RM Kędzierzyna-Koźla.
Radni miejscy przyznają, że z umiarkowanym optymizmem przyjęli informację, że w 2020 r. zakończone zostały prace nad dokumentacją przedprojektową dla zadania pn. „Prace na linii kolejowej nr 137 na odcinku Kędzierzyn Koźle - Kamieniec Ząbkowicki - Legnica wraz z elektryfikacją”. W ramach ww. zadania przewidziana jest rozbudowa linii do układu dwutorowego oraz pełna elektryfikacja linii na całym odcinku objętym zadaniem.
Po zakończeniu przedmiotowej inwestycji linia dostosowana będzie do obsługi ruchu towarowego pociągami o następujących parametrach: długości do 750 m i nacisku osi do 221 kN. Zaplanowana w ramach projektu prędkość na linii wynosi 160 km/h dla pociągów pasażerskich oraz 120 km/h dla pociągów towarowych. Magistrala Podsudecka jest jednym z najważniejszych w kraju traktów używanych głównie do wywozu kruszywa z dolnośląskich kopalń. Przeciążanie przewozami towarowymi spowodowało, że obecnie linia ta jest mocno technicznie zdegradowana i pilnie wymaga gruntownej modernizacji. Niestety, fatalny stan techniczny tej linii kolejowej, jak i wynikający z tego powodu dłuższy czas przejazdu, nie jest atrakcyjny dla ruchu pasażerskiego, zwłaszcza dla uruchomionych po długoletniej przerwie w grudniu 2020 roku połączeń międzywojewódzkich.
Z apelu wynika, że linia jest w stanie agonalnym. Czas przejazdu pociągów IC SUDETY i IC SZCZELINIEC między Jelenią Górą a Krakowem waha się między 6,5 a 7 godzinami. Aby była konkurencyjna, wystarczy na całym przebiegu linii podnieść parametry do prędkości 100 km/h. Horyzontalny Rozkład Jazdy 2034/35 zakłada na tej trasie kursowanie pociągów dalekobieżnych co 2 godziny, ale frekwencja nie podwyższy się drastycznie, jeżeli czas przejazdu nie ulegnie diametralnemu skróceniu, a tutaj potrzebne są remonty. Magistrala Podsudecka łączy istotne ośrodki przemysłowe i akademickie, przebiegając przez obszary zamieszkiwane przez setki tysięcy mieszkańców.
Linia ta łączy Katowice z Legnicą i ma szczególne znaczenie dla ruchu pasażerskiego oraz transportu towarów – zwłaszcza kruszyw i surowców przemysłowych. Obecnie – poza krótkimi odcinkami – nie jest zelektryfikowana, a jej stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Brak elektryfikacji ogranicza możliwość rozwoju nowoczesnych połączeń pasażerskich, jak również stawia przed przewoźnikami poważne wyzwania taborowe, zważywszy na brak wsparcia unijnego dla zakupu taboru spalinowego.
„Z uwagi na stale pogarszający się stan infrastruktury oraz ogromny potencjał rozwojowy całej linii Rada Miasta Kędzierzyna-Koźla uznaje za konieczne skierowanie apelu do właściwych organów administracji rządowej oraz instytucji odpowiedzialnych za infrastrukturę kolejową w celu przyspieszenia decyzji o realizacji tego strategicznego przedsięwzięcia. Realizacja inwestycji poprawi dostępność komunikacyjną regionu, wzmocni jego potencjał gospodarczy i turystyczny, przyczyni się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększy konkurencyjność transportu kolejowego wobec drogowego.
Apelujemy o wygospodarowanie środków na modernizację linii kolejowej 137 i przeprowadzenie remontów w trybie pilnym! Inaczej za 2-3 lata trzeba będzie zamknąć niektóre jej odcinki, bo stan torów będzie stwarzał niebezpieczeństwo dla prowadzenia pociągów pasażerskich!
Rada Miasta Kędzierzyna-Koźla, w trosce o rozwój regionu i całej Polski południowo-zachodniej, wnosi o pilną modernizację linii kolejowej nr 137 strategicznej dla tej części kraju” - czytamy w apelu RM Kędzierzyna-Koźla.



















Napisz komentarz
Komentarze