piątek, 26 czerwca 2026 04:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zniesienie zakazu korzystania z wód rzeki Kłodnica

W miniony weekend w rzece Kłodnicy podjęto działania, których celem była eliminacja złotej algi. Zastosowano nadtlenek wodoru, czyli perhydrol – substancję, której skuteczność i bezpieczeństwo środowiskowe potwierdzono w ubiegłym roku podczas kontrolowanego eksperymentu. Działania zostały zakończone. Wyniki badań określają, że nie ma ryzyka zarówno dla rzeki Kłodnicy, jak i dla Odry.
Zniesienie zakazu korzystania z wód rzeki Kłodnica

Rozporządzenie porządkowe nr 0510/P/9/2025 z dnia 10 lipca 2025 r. wojewody opolskiego uchyla wcześniejsze rozporządzenie wprowadzone w dniu 5 lipca 2025 r. w sprawie zakazu korzystania z wód rzeki Kłodnica od granicy województwa opolskiego do śluzy Sławięcice, w związku z aplikacją perhydrolu zwalczającego złotą algę.

Pisaliśmy o tym przed paroma dniami.

Decyzję o rozpoczęciu podawania perhydrolu podjął Międzyresortowy Zespół ds. Odry, koordynowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, po odnotowaniu wysokiego stężenia złotej algi w wodach Kłodnicy. Procedura została opracowana w ubiegłym roku. Wtedy odbył się eksperyment pod bardzo ścisłym monitoringiem warunków środowiskowych, który potwierdził, że podawanie nadtlenku wodoru skutecznie eliminuje złotą algę, a jednocześnie jest bezpieczne dla środowiska.

Podawanie perhydrolu rozpoczęło się w sobotę i trwało do środy (9 lipca), kiedy to – w związku z dobrymi wynikami badań – Międzyresortowy Zespół ds. Odry zdecydował o zakończeniu działań.

W związku z zakończeniem procedury wojewoda uchylił rozporządzenie w sprawie zakazu korzystania z rzeki Kłodnicy, które obowiązywało od soboty, 5 lipca. Rozporządzenie zostało dziś uchylone w związku z tym, że działania związane z podawaniem perhydrolu nie są już prowadzone.

Jak wyjaśniła Agata Bucko-Serafin, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, decyzję o rozpoczęciu dozowania podjęto na podstawie stałego monitoringu liczby osobników złotej algi:

Badania rutynowe prowadzone od 2022 roku w Kanale Gliwickim i Odrze nie wykazywały od 3 lutego do 4 czerwca obecności złotej algi. Czwartego czerwca pojawiły się jej małe ilości, a monitoring został wzmożony. W piątek, 4 lipca, w punkcie Pławniowice stwierdzono ponad 52 miliony osobników, co uruchomiło procedurę dozowania perhydrolu w okolicach Małej Elektrowni Wodnej – tłumaczyła inspektor.
 

Monitoring prowadzony podczas dozowania wykazał szybki spadek liczby algi w chronionych miejscach. Najważniejszy był odcinek Kłodnicy tuż przed jej wlotem do Odry:

W dniu rozpoczęcia dozowania odnotowaliśmy tam około 3 miliony osobników, a już 6 lipca było ich 0 i ten stan utrzymywał się do końca działań – dodała inspektor.

W operacji udział brała także Państwowa Straż Pożarna. Strażacy odpowiadali przede wszystkim za kwestie logistyczne. Polegały one na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy w przygotowaniu instalacji do dozowania perhydrolu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

haha 11.07.2025 11:38
wreszcie można napić się wody z kłodnicy super

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sierota po PiS Treść komentarza: Dokładnie! W Rosji też już zakazano wszelkich napisów po angielsku. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 23:14 Źródło komentarza: Chleb przez całą dobę i taniej niż w sklepie. Na osiedlu Kuźniczka rusza chlebomat Autor komentarza: diana Treść komentarza: Super Data dodania komentarza: 25.06.2026, 23:05 Źródło komentarza: Chleb przez całą dobę i taniej niż w sklepie. Na osiedlu Kuźniczka rusza chlebomat Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Czas zrobić ukrbandernazi porządek. Są roszczeniowi, chamscy i nie przestrzegają zasad gościnności... Prezydent Nawrocki dobrze zrobił lecz nie rozumiem dalszego wspierania tej ... Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:16 Źródło komentarza: Pijany Ukrainiec z Reńskiej Wsi jechał slalomem po DK45. Po pościgu zatrzymali go inni kierowcy Autor komentarza: tw Treść komentarza: chwała matce narodu korea północna to pikuś Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:16 Źródło komentarza: Jednogłośne absolutorium dla prezydent Sabiny Nowosielskiej. Radni byli jednomyślni Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Ewidentnie mają awarie a twierdzą że to normalka.... Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:11 Źródło komentarza: Nad Zdzieszowicami ponownie pojawiły się kłęby czarnego dymu Autor komentarza: Koźlanin Treść komentarza: Kurcze to ich obowiązek... Więc nie rozumiem takiej ekscytacji... To może pogratulować lekarzowi który akurat nie wziął w łapę ? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:09 Źródło komentarza: List pełen uznania trafił do komendantki. Funkcjonariusze drogówki zasłużyli na pochwałę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna