Z wnioskiem o uhonorowanie zmarłego 6 września 2025 roku Kazimierza Pietrzyka wystąpiło Stowarzyszenie Klubu Kibica Drużyny Piłki Siatkowej w Kędzierzynie-Koźlu, a zarządzenie w tej sprawie od razu podpisała prezydent miasta Sabina Nowosielska.
- Uznaliśmy, że tak po prostu trzeba. Kazimierz Pietrzyk stworzył profesjonalny klub siatkarski w Kędzierzynie-Koźlu i poprowadził go do krajowej i europejskiej czołówki. Był też "ojcem chrzestnym" naszego klubu kibica. Cieszymy się, że nasza inicjatywa szybko uzyskała poparcie władz miasta - mówił Kamil Mrugała, prezes klubu kibica.
Kazimierz Pietrzyk odszedł po długiej chorobie, miał 83 lata. Z kędzierzyńską siatkówką związany był przez kilkadziesiąt lat. Najpierw jako zawodnik, a później dyrektor kędzierzyńskiego oddziału firmy Mostostal Zabrze, która sponsorowała drużynę. W 1994 roku na bazie Chemika powstał nowy klub Mostostal (dziś ZAKSA), którego Pietrzyk został prezesem. Poprowadził go do sukcesów w lidze polskiej oraz medali w europejskich pucharach. Był też jedynym z inicjatorów powołania do życia Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, obecnej Polskiej Ligi Siatkówki SA, a także członkiem oraz przewodniczącym jej rady nadzorczej. W latach 2001-2005 był posłem na Sejm RP. To wtedy udało się miastu pozyskać środki z Polskiej Konfederacji Sportu na dokończenie budowy - zawieszonej na 22 lata - hali widowisko-sportowej w "Azotach". Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 20 maja 2005 roku, a meczem inauguracyjnym było towarzyskie spotkanie siatkarskich reprezentacji Polski i Słowacji, wygrane przez biało-czerwonych 3:0.
15 października, tuż przed oficjalną prezentacją drużyny ZAKSY Kędzierzyn-Koźle przed nowym sezonem PlusLigi, przy wejściu do hali odbyła się wzruszająca uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Uczestniczyła w niej rodzina Kazimierza Pietrzyka, przyjaciele i kibice, a także przedstawiciele władz miasta i zarządu klubu.
- Dziś obchodzimy urodziny miasta i w tym szczególnym dniu oddajemy hołd panu Kazimierzowi – prezesowi wszystkich prezesów. Jeszcze nigdy żadnego zarządzenia, jako prezydent miasta, nie podjęłam tak szybko. Gdy wpłynął wniosek stowarzyszenia o nadanie hali przy ul. Mostowej imienia Kazimierza Pietrzyka, w ciągu godziny było ono gotowe. Dziękuję kibicom za tę wspaniałą inicjatywę” - mówiła Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.
- W imieniu całej naszej rodziny chciałbym serdecznie podziękować zarówno klubowi kibica za inicjatywę, jak i pani prezydent miasta za podjęcie stosownej decyzji. Mój tata poświęcił wiele lat swojego życia siatkówce, która była jego prawdziwą pasją. Wierzę, że swoją determinacją i wiarą w osiąganie celów udowodnił, iż sport jest najlepszą drogą do pokonywania granic. Z tej perspektywy mam głębokie przekonanie, że jak mało kto zasłużył na to szczególne wyróżnienie, jakim jest nadanie hali widowiskowo-sportowej jego imienia - powiedział Jarosław Pietrzyk, syn Kazimierza Pietrzyka.








































Napisz komentarz
Komentarze