Reklama
sobota, 7 marca 2026 12:10
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Nowoczesny i ekologiczny transport w Kędzierzynie-Koźlu

Dwa nowe autobusy elektryczne i pierwsze pantografy w mieście. ZDJĘCIA

27 listopada w Kędzierzynie-Koźlu przekazano do użytkowania dwa nowe autobusy elektryczne.
Dwa nowe autobusy elektryczne i pierwsze pantografy w mieście. ZDJĘCIA

Autor: W

Uroczystość odbyła się na stacji pantograficznej przy skrzyżowaniu alei Partyzantów i ulicy Bema. Inwestycja obejmowała nie tylko zakup pojazdów, ale również budowę dwóch stacji pantograficznych oraz dodatkowych ładowarek w zajezdni MZK. Całość kosztowała 9,6 mln zł i została dofinansowana w ponad 90 proc. ze środków zewnętrznych - m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz programów regionalnych.

Prezes MZK Kędzierzyn-Koźle, Joanna Koziarska, podkreślała, że nowe autobusy zastąpiły wysłużony tabor i pozwolą obsługiwać dłuższe trasy oraz więcej linii - m.in. 3, 5, 7, 9, 12 i 15. Dzięki pantografom o mocy 250 kW pojazdy mogą być doładowywane w trakcie kursów, co umożliwia ich całodzienną eksploatację.

Rafał Zajas, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego w Solaris Bus & Coach S.A., zaznaczył, że autobusy mogą przejechać ponad 200 km na jednym ładowaniu, a z doładowaniami - nawet ponad 300 km dziennie. Pojazdy wyposażono w systemy wspomagające bezpieczeństwo, takie jak rozpoznawanie znaków czy monitoring toru jazdy.

Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska podkreślała, że to dla miasta kolejny krok w stronę zeroemisyjnej komunikacji. Obecnie MZK dysponuje czterema autobusami elektrycznymi, w tym dwoma z możliwością ładowania pantografowego, oraz jednym hybrydowym.

Do 2027 roku flota ma liczyć już osiem autobusów elektrycznych, co będzie stanowiło około 17 proc. całego taboru.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Maciej 28.11.2025 18:50
Wszedłem w sekcje komentarzy, z przekonaniem, że na pewno wszyscy tylko będą narzekali i proszę bardzo - nie zawiodłem się ;) nie dogodzisz, cokolwiek byś nie zrobił

Grzegorz 28.11.2025 08:52
Wysokość autobusu 3,48 m a wysokość przejazdu pod wiaduktem kolejowym 3,40 m .❗

Realista 28.11.2025 08:20
Zamiast autobusów które nic nie rozwiązują, zrobienie drogi między Żabieńcem a Kużniczkami zmniejszyło by emisję CO2 na rondzie milenijnym o połowę gdyż tyle osób nie stało w korkach.

Grzeg 27.11.2025 23:41
Wysokość autobusu 3,48 m a wysokość przejazdu pod wiaduktem kolejowym 3,40 m ❗

- 27.11.2025 22:18
Ciekawe, że 27 listopada to poniedziałek według tablicy informacyjnej. Coś jest tutaj do poprawy jeszcze

robol 28.11.2025 10:24
Ale za to wsiadasz 1 grudnia i pisze niedziela, więc wysiadasz i wracasz do domu.

Falafel 27.11.2025 19:33
Hahahaha hahahaha 2 autobusy a pompę odje....chali jakby cały tabor wymienili co za skecz, jaka pokazówka....cała tzw władza w MZK do zmiany bo to kabaret to co się tam dzieje....uprzejmie informuję jeden na drugiego.

ala 27.11.2025 18:24
Szef kazał kupować niemieckie i szefowa a jakże kupiła niemieckie

walczący z dezinformacją 28.11.2025 22:16
dzido nieostra, Solaris jest polsko - hiszpański

swędzik 28.11.2025 23:08
ale one hiszpańskie są alu, to jak kupiła niemieckie?

suweren 27.11.2025 16:01
A o zamkniętych w nocy aptekach nadal cisza...

Koźlanin 27.11.2025 15:34
I z czego są oni dumni ? Jaka to ekologia skoro z kominów na terenie miasteczka walą śmierdzące dymy ? Więc dlaczego kupiono elektryki tylko dwa skoro można było kupić konwencjonalne pojazdy. A tak jest coraz mniej autobusów. Do tego te dwa pojazdy głównie będą obsługiwały tylko trasy po Kędzierzynie. A więc pani Nowosielska dzieli to miasteczko.

... 27.11.2025 15:28
Fajnie, ale co z kopciuchami? Przez Pogorzelec czy Kłodnicę przejść się nie da! Te autobusy to jak wylewanie wody wiadrem podczas powodzi.

Nauka to lubię. 28.11.2025 06:52
Lepszym określeniem będzie: używanie odświeżacza w oborze. No ale od czegoś trzeba zacząć. Jak już za 20 lat będzie pierwszą elektrownia jądrowa, to może w końcu będzie eko, a tak jest pseudo eko i masa odpadów po produkcji elektryków.

Alfons Kołtun I - przezydent RP 29.11.2025 17:34
W Kłodnicy to przy skrzyżowaniu ze światłami mieszka taka najstarsza elita, beton mentalny... od węgla nie odejdą bo im tak Duda na ambonie powiedział... Jak tylko się ściemni to biegną zadymiać...

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Kate skatesTreść komentarza: Najbliższe KK porządne lodowisko kryte jest w czeskim Karniowie. 40 minut autem. Bilet rodzinny - 2 starych plus goowniak - 120Kč (20zł). Mnóstwo radości.Data dodania komentarza: 7.03.2026, 09:57Źródło komentarza: Petycja uczennicy o kryte lodowisko poruszyła mieszkańców. Władze miasta zabrały głosAutor komentarza: ☆PANTERA☆Treść komentarza: Schody obok LO. PAMIETAM je od zawsze jakaś pamiątka jest to prawdaData dodania komentarza: 7.03.2026, 08:33Źródło komentarza: Ratujmy kozielskie schody. ZDJĘCIAAutor komentarza: CzujnikTreść komentarza: Fotki zarządu oraz autograf.Data dodania komentarza: 6.03.2026, 22:43Źródło komentarza: Zmiany kadrowe w koncernie. Grupa Azoty ma nowego prezesa i wiceprezesaAutor komentarza: MarTreść komentarza: He, he. Po tym artykule jakiś ważniak opublikuje podobnie beznadziejne oświadczenie jak w sprawie "inteligentnego" przejścia dla pieszych koło poczty w Koźlu. No niby są jakieś służby, płaci im się, a prywatne osoby są bardziej wyczulone na powszechny bałagan i brzydotę. Koniec kawusi!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 6.03.2026, 19:37Źródło komentarza: Ratujmy kozielskie schody. ZDJĘCIAAutor komentarza: AkwarelystaTreść komentarza: D4U Doradztwo Biznesowe i Handel. Przeważająca działalność gospodarcza: pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (70.22.Z). Rozpoczął 2019-03-01, niestety zawiesił 2024-05-21. Szkoda. Miejmy nadzieję, że wznowi. Nie można tu wklejać linków, więc kto zainteresowany niech wrzuci w okienko frazę CEIDG i tam poklika odpowiednio. Wszystko jest jawne, bo musi.Data dodania komentarza: 6.03.2026, 19:28Źródło komentarza: Zmiany kadrowe w koncernie. Grupa Azoty ma nowego prezesa i wiceprezesaAutor komentarza: lerojTreść komentarza: Postawić halę w Rogach na stawach, zamrozić tą wodę i będzie lodowisko. I jest autobus co dowiezie.Data dodania komentarza: 6.03.2026, 19:27Źródło komentarza: Petycja uczennicy o kryte lodowisko poruszyła mieszkańców. Władze miasta zabrały głos
bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama