Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 20:23
Reklama Dental Clinic - baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Największa w powiecie – Kopalnia Poborszów oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA

W Poborszowie uroczyście otwarto nowoczesną kopalnię kruszyw, która zajmuje 190 hektarów i jest największą inwestycją gospodarczą w gminie Reńska Wieś od wielu lat. To przedsięwzięcie, które na trwałe zmienia potencjał rozwojowy całego regionu.
Największa w powiecie – Kopalnia Poborszów oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA
Uroczysty moment przecięcia wstęgi w nowej kopalni kruszyw – Kopalni Poborszów

Autor: W

Parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele firm i partnerzy technologiczni spotkali się w miejscu, które jeszcze kilka lat temu było zwykłym polem. Dziś stoi tu jeden z najnowocześniejszych zakładów przeróbki kruszyw w Polsce.

Gotowe kruszywo trafia na hałdy

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpień gości, którzy nie kryli, że skala inwestycji robi wrażenie. Europoseł Andrzej Buła mówił, że takie przedsięwzięcia nie powstają z przypadku. – To efekt odwagi, ciekawości i determinacji. W regionie, gdzie wszyscy się znamy, takie przykłady przedsiębiorczości są powodem do dumy – podkreślał europarlamentarzysta. Dodał, że to właśnie takie firmy budują markę Opolszczyzny jako miejsca, w którym warto inwestować.

Europarlamentarzysta Andrzej Buła

Na praktyczny wymiar nowej kopalni zwracał uwagę członek zarządu województwa opolskiego Robert Węgrzyn. – Dobre i dostępne kruszywo obniża koszty budowy dróg. Ta kopalnia realnie wzmocni nasze inwestycje – podkreślał. Wspominał też, że przejeżdżając tędy kilka tygodni wcześniej, zastanawiał się, kto buduje tak potężny obiekt. – Tym bardziej cieszy, że to lokalny przedsiębiorca, który od lat tworzy swoją wiarygodność.

O sile lokalnych firm, które przez lata budowały swoją pozycję, mówił poseł z Kędzierzyna-Koźla Paweł Masełko. – To nie są podmioty, które pojawiają się na chwilę. To firmy rodzinne, budowane latami, często przekazywane kolejnym pokoleniom – podkreślał Masełko. Zwracał uwagę, że Transkom staje się jednym z regionalnych liderów. – Lokalny czempion, który pokazuje, jak rozwijać się konsekwentnie i z głową.

Poseł Paweł Masełko

Najbardziej osobisty ton miało wystąpienie wójta gminy Reńska Wieś Tomasza Kandziory, gospodarza terenu. Mówi o skali przedsięwzięcia, ale też o tym, jak wiele pracy wymagało doprowadzenie inwestycji do finału. – Tylko my i inwestor wiemy, ile formalności, czasu i determinacji kosztowało, by to miejsce powstało –  zaznaczał Kandziora. – To największa inwestycja w historii naszej gminy i ogromna szansa na przyszłość – dodał. Z uśmiechem przypomniał, że „ojcem chrzestnym” przedsięwzięcia był burmistrz Ujazdu.

Wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora

 

Ten ostatni – Hubert Ibrom – nie krył, że ma do Transkomu osobisty sentyment. – Pamiętam pierwsze rozmowy przy kawie, kiedy wszystko dopiero się rodziło – wspominał Ibrom. – Dziś widzimy, jak ta wizja stała się rzeczywistością. A ja zawsze mogę tu wrócić do pracy, bo kiedyś byłem częścią tej firmy – mówił w żartobliwym tonie.

Burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom

Technologia i skala inwestycji

Po oficjalnych przemówieniach, symbolicznym przecięciu wstęgi i poświęceniu kopalni przyszedł czas na jej prezentację. Goście zwiedzili zakład przeróbczy, linię separacji i teren wydobycia.

Kopalnia Poborszów to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Wydobycie odbywa się refulerem, który zasysa materiał spod lustra wody, a cały proces przeróbki odbywa się na mokro.

Urządzenie technologiczne pracujące przy skarpie wyrobiska w Kopalni Poborszów

Kierownik zakładu Adam Mikosz, z którym rozmawiamy już po oficjalnej części uroczystości, precyzuje, że zasysany materiał trafia do zakładu przeróbczego, gdzie jest dzielony na frakcje. Dziennie przerabia się około 4,5 tysiąca ton kruszywa, zaś załoga liczy dziesięć osób – głównie mieszkańców gminy Reńska Wieś. Podkreśla, że to dla niego dzień szczególny, bo zamyka etap budowy i otwiera etap działania.

– Kopalnia produkuje kruszywa w wielu frakcjach, a największym odbiorcą jest firma Settline – mówi Marek Lechowicz, dyrektor handlowy Kopalni Poborszów. Wyjaśnia, że surowiec z Poborszowa trafia na inwestycje w całej Polsce, ponieważ Settline dystrybuuje swoje prefabrykaty w skali krajowej.

Widok na elementy instalacji przeróbczej kopalni z poziomu konstrukcji technicznej

Robert Białdyga, prezes Kopalni Poborszów (Transkom Białdyga Sp. z.o.o.), w rozmowie podkreśla, że to zakład zbudowany na doświadczeniach z kilku europejskich kopalni, które odwiedził. Mówi, że to „suma lat pracy, obserwacji i współpracy z najlepszymi projektantami”. Dodaje, że kopalnia ma zasoby szacowane na 28–30 mln ton i będzie pracować przez wiele lat.

Jedną z dwóch pamiątkowych figur św. Barbary, jako wyraz podziękowania, prezes Kopalni Poborszów Robert Białdyga (po lewej) wręczył wójtowi Tomaszowi Kandziorze

Historia powstania kopalni

Wszystko zaczęło się wiosną 2022 roku. Wówczas na terenie dzisiejszej Kopalni Poborszów nie było jeszcze nic poza polami. 26 marca 2022 r. wykonano pierwsze odwierty, które potwierdziły obecność złoża kruszywa. Kilka miesięcy później, 7 lipca, marszałek województwa zatwierdził dokumentację geologiczną, a 30 sierpnia inwestor kupił pierwsze grunty. To był moment, w którym projekt przeszedł z fazy planów do realnych działań.

Rok 2023 przyniósł kluczową decyzję samorządu – Rada Gminy Reńska Wieś zmieniła studium uwarunkowań, oficjalnie dopuszczając eksploatację złoża Poborszów. W 2024 r. uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określił, jak teren może zostać wykorzystany pod kopalnię i zakład przeróbczy. 15 lipca 2024 r. marszałek udzielił koncesji na wydobycie, a jesienią kędzierzyńsko-kozielskie starostwo wydało pozwolenie na budowę. Pierwsze prace ziemne ruszyły już w grudniu 2024 r.

W osadniku trwa proces klarowania wody technologicznej po płukaniu urobku

W ciągu kolejnych miesięcy powstały konstrukcje żelbetowe i stalowe, sieci technologiczne, przenośniki, instalacje elektryczne i cała infrastruktura zakładu. We wrześniu 2025 r. rozpoczęto pierwsze wydobycie za pomocą pogłębiarki refulująco‑ssącej, a miesiąc później sprzedano pierwsze tony kruszywa. Od tego momentu kopalnia zaczęła działać w trybie produkcyjnym.

Finał czteroletniej drogi nastąpił 19 czerwca 2026 r., kiedy Kopalnia Poborszów została oficjalnie otwarta. Przecięcie wstęgi przez przedstawicieli władz, inwestorów i samorządowców, symbolicznie zamknęło etap budowy i otworzyło nowy rozdział w historii kopalni i regionu.

Część instalacji przeróbczej kopalni, z której kruszywo trafia na przenośniki i stożki składowe


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

:) 22.06.2026 09:54
A urobek Odrą dalej ....

Robert 21.06.2026 22:07
Jestem z Łódzkiego gmina Działoszyn mam w okół kopalnie wapienia Co zyskałem rozjechane drogi zabrudzone błotem lub pyłem w zależności od pory roku hałas zrywaków młotów udarowych kruszarek to nie biznes to szaleństwo! Którego nie życze nikomu

Lokals 21.06.2026 22:32
Na szczęście to kopalnia piasku😉

Dziergowianka:) 21.06.2026 20:32
To idealny przykład na to, jak mądry dialog i otwarcie na inwestycje przynoszą realne zyski dla budżetu gminy i mieszkańców. Szkoda, że w innych regionach powiatu, gdzie projekty są blokowane wybiera się stagnację kosztem rozwoju. Brawo za odwagę i patrzenie w przyszłość! Jak widać mieszkańcy niektórych gmin potrafią się cieszyć z takich inwestycji a w innych gminach słychać tylko narzekania.

Dziergowianka:) 21.06.2026 20:13
Świetna wiadomość i gratulacje! To idealny przykład na to, jak mądry dialog i otwarcie na inwestycje przynoszą realne zyski dla budżetu gminy i mieszkańców. Szkoda, że w innych regionach naszego powiatu, gdzie podobne projekty są blokowane, wybiera się stagnację kosztem rozwoju. Brawo za odwagę i patrzenie w przyszłość!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stary_zgred Treść komentarza: Znowu jakaś ruchawka na forum publicznym a sprawa jest prosta: Na grzebanie w ziemi w celu poszukiwania zabytków musisz mieć zgodę konserwatora zabytków i właściciela terenu. Wszystko, co tam znajdziesz jest własnością Państwa Polskiego i trzeba to oddać, kto tego nie rozumie są na to paragrafy, procedury i instytucje, które to mają odzyskać od złodziei a nie jakieś publikacje prasowe. Wyjątkiem bezpozwoleniowego ganiania z wykrywaczem metali są poszukiwania na publicznych plażach, poszukiwania meteorytów oraz poszukiwania rzeczy zagubionych. Jak spotkasz typa z wykrywaczem, gdziekolwiek, a on ci powie, że szuka zgubionej ślubnej obrączki, zgubionej części z kombajnu zbożowego albo meteorytów, obejrzyj go dokładnie, czy on nie jest ubrudzony ziemią i rozejrzyj się po okolicy, czy gdzieś w krzakach nie ma zakamuflowanej łopaty oraz czy w pobliżu nie ma dziur w ziemi – zasypanych lub nie. Jeżeli tak, od razu dzwoń na Policję. W necie jest co najmniej dwóch kopaczy o statusie już branżowych celebrytów, mają ksywki Odyn i Saper i oni dawno temu zrozumieli, a przynajmniej od czasu kiedy tych z wykrywaczami metali ustawowo ukrócili, że więcej legalnej kasy zgarną z reklamy i handlu wykrywaczami metalu oraz z reklam wyświetlanych na ich filmikach publikowanych w sieci, niż na tym co wykopią. Z niektórych komentarzy do tamtych filmów, i nie tylko tamtych, można wywnioskować, że istnieje jakaś „szara strefa” kopaczy, którzy bokiem przemycają informacje typu „jak znajdziesz, nie zgłaszaj, bo to i tak nie znajdzie się w muzeum, tylko na jakiejś aukcji”. Uważam, że to pomówienie, jeżeli tamci piszą inaczej, trzeba ich znaleźć i przepytać. A wszystkim tym, którzy zgłaszają, że „na nowo będą poszukiwać Koźla bo wiedzą gdzie pierwotnie było” to patrzcie DOSŁOWNIE na ręce wszak kontrola najwyższą formą zaufania, co jest potwierdzone na przykład tym artykułem. Jak gość buchnął denara – to mu to odbierzcie a nie proście się aby oddał albo sprawdźcie komu to sprzedał i tamtemu odbierzcie, jak nie buchnął tego denara, to go przeproście za pomówienie. I tyle! Data dodania komentarza: 22.06.2026, 17:44 Źródło komentarza: Unikatowa moneta znaleziona w Koźlu zniknęła. Co się stało z denarem Władysława Łokietka? Autor komentarza: Tek Treść komentarza: Jakie powitanie komunizmu. Kiedyś takie "parady" robiła kozielska jednostka, jak wracali z poligonu. Powitanie komunizmu. Zobaczy takie zdjęcie i sobie po swojemu zinterpretuje. Komuna to już była. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 16:28 Źródło komentarza: Tak Ludowe Wojsko Polskie defilowało niegdyś na kozielskim rynku. ZDJĘCIA Autor komentarza: Tadeusz Treść komentarza: Konfiskata samochodu i dożywotni zakaz kierowania. Niezależnie od tego kto jest właścicielem samochodu. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:37 Źródło komentarza: Pijani kierowcy wyeliminowani z ruchu. Jeden miał 3 promile i wjechał w przydrożny krzyż Autor komentarza: Albert Treść komentarza: Brawo Policja, w końcu jakiś sukces jeśli chodzi o narkotyki. Choć redakcja pisze o środkach psychotropowych, chyba wkradł się jakiś chochlik. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:29 Źródło komentarza: Ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, a w domu trzymał amfetaminę Autor komentarza: tw Treść komentarza: aż się łza w oku kręci piękne powitanie komunizmu Data dodania komentarza: 22.06.2026, 14:29 Źródło komentarza: Tak Ludowe Wojsko Polskie defilowało niegdyś na kozielskim rynku. ZDJĘCIA Autor komentarza: :) Treść komentarza: A urobek Odrą dalej .... Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:54 Źródło komentarza: Największa w powiecie – Kopalnia Poborszów oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna