Reklama
poniedziałek, 22 czerwca 2026 14:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowy ambulans dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie ratował życie mieszkańców powiatu. ZDJĘCIA

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu wzbogacił się o nowy ambulans typu C. Uroczyste przekazanie pojazdu odbyło się w poniedziałek, 22 czerwca, przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przy ul. 24 Kwietnia 5.
Nowy ambulans dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie ratował życie mieszkańców powiatu. ZDJĘCIA
Od lewej: Anita Kowalczykowska - Koordynator Ratownictwa Medycznego w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, Jacek Mazur - Zastępca Dyrektora ds. Medycznych w SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, Jarosław Kończyło Dyrektor Naczelny SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, Artur Maruszczak – Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, Jarosław Kostyła – Dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego oraz Wojewódzki Konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Nowoczesna karetka zastąpi wysłużony ambulans, który przez sześć lat służył w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego i przejechał ponad 200 tysięcy kilometrów.

– Bardzo się cieszymy z tej chwili. Chcieliśmy maksymalnie przyspieszyć zakup nowego ambulansu, aby jak najszybciej włączyć go do naszego systemu ratownictwa. Zastępuje on karetkę, która ze względu na wiek i przebieg powinna już zostać wycofana z działań systemowych – mówił Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

Wartość nowego pojazdu wynosi około 600 tysięcy złotych.

– Mówimy tutaj o koszcie samego ambulansu wraz z jego zabudową. Wyposażenie medyczne zostało przełożone z poprzedniego pojazdu. Zakup finansowany jest ze środków szpitala. Kwota została rozłożona na 36 miesięcznych rat, co oznacza, że koszt będzie spłacany przez najbliższe trzy lata – wyjaśnił dyrektor.

Automatyczna skrzynia biegów nowością

O szczegółach dotyczących nowego ambulansu mówiła również Anita Kowalczykowska, Koordynator Ratownictwa Medycznego w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.

– Nowy ambulans wyposażony został w automatyczną skrzynię biegów, co jest nowością wśród pojazdów wykorzystywanych przez nasze zespoły ratownictwa medycznego. Zobaczymy, jak takie rozwiązanie sprawdzi się w codziennej pracy ratowników. Niewykluczone, że doświadczenia z użytkowania tego ambulansu będą miały wpływ na decyzje dotyczące kolejnych zakupów. Jeśli chodzi o zabudowę medyczną, jest ona podobna do tej stosowanej w naszych pozostałych karetkach. Jesteśmy z niej bardzo zadowoleni, dlatego zdecydowaliśmy się na sprawdzone rozwiązania – podkreślała Anita Kowalczykowska.

Ponad 100 milionów złotych na ochronę zdrowia

Starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Artur Maruszczak podkreślił, że zakup ambulansu jest kolejnym elementem dużych inwestycji realizowanych w ochronie zdrowia na terenie powiatu.

– Dzisiaj przekazujemy do użytku nową karetkę pogotowia ratunkowego. To działanie wpisuje się w szereg inwestycji, których celem jest poprawa jakości opieki zdrowotnej dla mieszkańców naszego powiatu – mówił starosta.

Jak przypomniał, w ostatnich latach realizowane są ogromne przedsięwzięcia finansowane między innymi z Krajowego Planu Odbudowy.

– W ubiegłym roku rozpoczęła się modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, na którą przeznaczono około 15 milionów złotych. W tym roku kończymy kolejne zadania realizowane wspólnie ze środków KPO oraz budżetu powiatu. Łączna wartość inwestycji prowadzonych w ostatnich dwóch latach przekracza już 100 milionów złotych. Samo dofinansowanie z KPO wynosi 72 miliony złotych, natomiast powiat dokłada około 14 milionów złotych – podkreślił Artur Maruszczak.

Starosta zaznaczył, że wszystkie realizowane inwestycje mają jeden cel – poprawę jakości i dostępności świadczeń medycznych.

– Liczę na to, że zarówno zakup nowego ambulansu, jak i pozostałe inwestycje, które realizujemy lub planujemy, znacząco przyczynią się do poprawy jakości opieki medycznej dla mieszkańców naszego powiatu – dodał.

Ratownicy zasługują na nowoczesny sprzęt

W uroczystości uczestniczył również Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, który reprezentował wojewodę opolskiego oraz dyrektor Wydziału Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– To może niewielka uroczystość, ale niezwykle ważna. Bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najważniejsze. Gratuluję władzom powiatu, dyrekcji szpitala i wszystkim pracownikom tego zakupu. Mimo licznych problemów, z jakimi mierzy się dziś ochrona zdrowia, system ratownictwa medycznego w powiecie jest rozwijany i odpowiednio zabezpieczany – mówił.

Jak podkreślił, każdy ambulans po około pięciu latach eksploatacji i przejechaniu ponad 200 tysięcy kilometrów powinien zostać wycofany z systemu ratownictwa medycznego.

– Taki pojazd nie powinien już pełnić funkcji ambulansu systemowego. Dlatego zakup nowej karetki jest tak istotny. Szpital w Kędzierzynie-Koźlu, jako członek konsorcjum ratownictwa medycznego, odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców całego powiatu. Funkcjonują tutaj cztery zespoły ratownictwa medycznego, dlatego ratownicy zasługują na nowoczesny i niezawodny sprzęt – zaznaczył Jarosław Kostyła.

Będzie służył mieszkańcom regionu

Nowy ambulans już w najbliższych dniach rozpocznie służbę w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego i będzie wykorzystywany do ratowania zdrowia oraz życia mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Zakup pojazdu jest kolejnym krokiem w modernizacji infrastruktury medycznej w regionie. Władze powiatu i szpitala podkreślają, że inwestycje w ratownictwo medyczne, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz nowe oddziały finansowane z Krajowego Planu Odbudowy mają przełożyć się na jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: :) Treść komentarza: A urobek Odrą dalej .... Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:54 Źródło komentarza: Największa w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim kopalnia – Kopalnia Poborszów oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA Autor komentarza: gratulacje Treść komentarza: Gratulacje Na przykładzie Majki CH.- co dalej? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:50 Źródło komentarza: Osiem medali dla młodych lekkoatletów z Kędzierzyna-Koźla Autor komentarza: Lokals Treść komentarza: Na szczęście to kopalnia piasku😉 Data dodania komentarza: 21.06.2026, 22:32 Źródło komentarza: Największa w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim kopalnia – Kopalnia Poborszów oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA Autor komentarza: Koźlak Treść komentarza: To powinien być miejski ogrodnik a nie ten stary piernik od Napoleona. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 22:30 Źródło komentarza: Czy to najpiękniejsza zielona przestrzeń w Kędzierzynie-Koźlu? Zobaczcie dzieło Patrycji i Pawła Autor komentarza: Robert Treść komentarza: Jestem z Łódzkiego gmina Działoszyn mam w okół kopalnie wapienia Co zyskałem rozjechane drogi zabrudzone błotem lub pyłem w zależności od pory roku hałas zrywaków młotów udarowych kruszarek to nie biznes to szaleństwo! Którego nie życze nikomu Data dodania komentarza: 21.06.2026, 22:07 Źródło komentarza: Największa w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim kopalnia – Kopalnia Poborszów oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA Autor komentarza: mądry i oczytany Treść komentarza: Byłem kiedyś coś kupić, super. Organizacja takiej imprezy - szacunek! Data dodania komentarza: 21.06.2026, 21:58 Źródło komentarza: Czy to najpiękniejsza zielona przestrzeń w Kędzierzynie-Koźlu? Zobaczcie dzieło Patrycji i Pawła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna