Reklama
środa, 22 kwietnia 2026 00:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sezon grzewczy w toku. Mnożą się pytania o koszty

O tej porze roku, gdy za oknami robi się już chłodniej, musimy głębiej sięgnąć do naszych kieszeni. Jedni kupują węgiel, inni gaz lub olej opałowy. Jednak coraz częściej przy tej okazji zwracamy uwagę nie tylko na koszty, ale i na ekologię.
 Sezon grzewczy w toku. Mnożą się pytania o koszty

Autor: Kotłownia MZEC przy ul. Piastowskiej w Kędzierzynie-Koźlu

Mówiąc o ekologii, zaglądnijmy na chwilę do Koźla. Tam przy ul. Piastowskiej funkcjonuje kotłownia, korzystająca z gazu, czyli paliwa ekologicznego, choć drogiego. To niestety przekłada się na ceny za centralne ogrzewanie, aczkolwiek w ostatnich latach uczyniono wiele, aby tę sytuację poprawić.

Udało się bowiem stworzyć grupę zakupową, składającą się z około 100 podmiotów począwszy od placówek oświatowych po szpital i schronisko dla bezdomnych zwierząt. Przez to m.in. udaje się znacząco zbić cenę gazu, bo nabywca kupuje go w większych ilościach. Jednak w ostatnich 2 miesiącach ceny gazu poszły znacząco w górę. To właśnie gaz, z którego korzysta kozielska kotłownia odpowiada za znacząco wyższe stawki za ciepło, jakie płacą koźlanie w porównaniu z mieszkańcami kilku innych osiedli naszego miasta.

Dlatego koźlanie drżą na widok rosnących cen gazu. Nie chcą bowiem płacić za energię cieplną więcej niż mieszkańcy innych osiedli i trudno się temu dziwić. Wielkie kędzierzyńskie osiedla: Piastów, Śródmieście, Pogorzelec są w o tyle dobrej sytuacji, że korzystają z tańszej energii cieplnej, wytwarzanej przez Grupę Azoty. W gorszej sytuacji znajdują się nie tylko mieszkańcy Koźla, ale i Blachowni, bo obie tamtejsze kotłownie zasilane są paliwem gazowym.

Trafili z terminem

Dotarły do nas jednak dobre wieści, które ucieszą zapewne odbiorców ciepła z obu wspomnianych osiedli. 

Postanowiliśmy sprawdzić w jakiej cenie grupa zakupowa składająca się z około 100 podmiotów zakupiła gaz ziemny na najbliższy sezon. Czy stawki te w porównaniu z rokiem ubiegłym i z uwagi na fakt, że w ostatnich dwóch miesiącach ceny gazu na rynkach światowych mocno wzrosły są korzystne dla kędzierzyńsko-kozielskich odbiorców?
- Jako lider w grupie zakupowej dla gazu ziemnego, obserwując od wiosny 2020 r.  komentarze prognozowanych cen gazu ziemnego dla roku 2021, ogłosiliśmy przetarg w dobrym okresie. Wpisaliśmy się w trend spadkowy cen gazu uzyskując ostatecznie obniżenie ceny o ok 25 % w stosunku do roku poprzedniego -  informuje Jolanta Gądek-Rypel - prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kędzierzynie-Koźlu.

Powinno więc przełożyć się to także na koszty produkcji energii cieplnej.

- Zaznaczyć należy, że koszty związane z dystrybucją nie podlegają przetargom i są zatwierdzane w taryfach. Ostatecznie koszty za ciepło ulegną obniżeniu dla odbiorców ciepła wytworzonego z gazu ziemnego. Poziom obniżenia będzie przedmiotem zmiany taryfy  zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki - precyzuje prezes MZEC.

Znak czasów

Co istotne, MZEC w Kędzierzynie-Koźlu przymierza się do modernizacji kotłowni gazowej przy ul. Piastowskiej. W oparciu o jaką technologię ciepłownia ta będzie funkcjonować po przeprowadzeniu remontu i co to oznacza dla mieszkańców tej części miasta przede wszystkim w kontekście kosztów produkcji ciepła?

- Faktycznie MZEC planuje modernizację kotłowni w Koźlu. Jednym z celów jest optymalizacja kosztów wytwarzania. Nie znaczy to, że mogą być one niższe lecz wzrost cen za ciepło będzie posiadał mniejszą dynamikę i w dalszym ciągu głównym składnikiem ceny ciepła będzie koszt pozyskania gazu ziemnego - zaznacza prezes miejskiej spółki. - Nasze plany będę realizowane przy współfinansowaniu ze środków NFOŚiGW. Ciepłownia w Koźlu po zrealizowaniu zadania stanie się elektrociepłownią  z pracującymi urządzeniami w tzw. kogeneracji w oparciu o silniki gazowe produkujące jednocześnie ciepło i energię elektryczną. Ten mix ciepła i energii elektrycznej spowoduje niższe koszty wytwarzania ciepła.

Dodatkowo dzięki produkcji ciepła w kogeneracji system ciepłowniczy na terenie Koźla stanie się systemem efektywnym, co otworzy drogę do pozyskiwania środków unijnych na rozbudowę sieci ciepłowniczej i zarazem przyłączania odbiorców posiadających obecnie m.in. indywidualne źródła węglowe. Tak więc planowana modernizacja kotłowni przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście na czym nam wszystkim bardzo zależy.

Kiedy zatem wspomniana inwestycja miałaby zostać zrealizowana?

- Pozytywnie podchodząc do realizacji w przypadku otrzymania dofinansowania, realizacja będzie miała miejsce w latach 2023-2024 - kończy prezes Jolanta Gądek-Rypel.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mieszkaniec 07.10.2020 21:06
W kilku mieszkaniach ( znajomi) w Kędzierzynie, ludzie mają we wszystkich pomieszczeniach odkręcone kaloryfery i wychodzą +- na zero. W Koźlu trzeba zakręcać gdzie się da i kiedy się da. Jest dużo drożej. Czy władze miasta możliwości tego nie widzą???

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Gdyby nie niemiecki imperializm to dalej mieliby te wszystkie pałace. Przegrali w jedną wojnę wszystkie swoje zdobycze z 250 lat podbojów.Data dodania komentarza: 21.04.2026, 23:04Źródło komentarza: „Niebiański” kolor zachował się na starym murze w okolicach dawnego pałacu Flemminga. VIDEOAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Ciekawostka. Jak opowiesz po śląsku nawet najśmieszniejszy kawał na świecie to straci wszystko. Świerszcze grają. Sprawdźcie sami.Data dodania komentarza: 21.04.2026, 23:00Źródło komentarza: Pan Babcia na IX Powiatowym Konkursie Gwary Śląskiej „Godej po naszymu”. ZDJĘCIAAutor komentarza: AgaTreść komentarza: Czemu Pan Babcia a nie Pan Dziadek skoro to facet? Wszystko fajnie ale po co zaś robi chlop za baba? Już wszędzie, na z kożdym kroku tak musi być? Downij na Śląsku tak nie było. Chlop był chlopym a baba babom a babcia babciom i niech tak łostanie. Niech se "Pan Babcia" poszuko jako fajno frelka i niech łona gro Babcia łon Dziadka. Czyż ni mom racji?Data dodania komentarza: 21.04.2026, 22:59Źródło komentarza: Pan Babcia na IX Powiatowym Konkursie Gwary Śląskiej „Godej po naszymu”. ZDJĘCIAAutor komentarza: PopTreść komentarza: Zgadzam się. Wiele zła się tam dzieje od lat!Data dodania komentarza: 21.04.2026, 22:47Źródło komentarza: Jak ktoś jeszcze raz trzaśnie szafką, to trzasnę w łeb! - powiedziała nauczycielka i uderzyła uczniaAutor komentarza: ŚwiadekTreść komentarza: Ta jasne. Wina szkoły jest ewidentna. Skoro instytucje zawodzą to media nagłaśniają patologię.Data dodania komentarza: 21.04.2026, 22:44Źródło komentarza: Jak ktoś jeszcze raz trzaśnie szafką, to trzasnę w łeb! - powiedziała nauczycielka i uderzyła uczniaAutor komentarza: ŚwiadekTreść komentarza: Napisał dyrekcja lub jej pochlebcy! 😅Data dodania komentarza: 21.04.2026, 22:41Źródło komentarza: Jak ktoś jeszcze raz trzaśnie szafką, to trzasnę w łeb! - powiedziała nauczycielka i uderzyła ucznia
zachmurzenie małe

Temperatura: 6°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama