Reklama
czwartek, 30 kwietnia 2026 13:22
Reklama
Reklama nad jeziorkiem kobylice
Reklama
Reklama

Śmieciowe „skarby” na ekologicznej wystawie w Kędzierzynie-Koźlu. Oryginalne zdjęcia będzie można oglądać w Parku Pojednania

Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, zastygła pianka poliuretanowa – każdy odpad w obiektywie aparatu może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe „skarby” zobaczymy na plenerowej wystawie, która jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku. Podziwiać ją będzie można w Parku Pojednania od 26 kwietnia.
  • Źródło: Urząd miasta
Śmieciowe „skarby” na ekologicznej wystawie w Kędzierzynie-Koźlu. Oryginalne zdjęcia będzie można oglądać w Parku Pojednania

Oryginalne zdjęcia śmieci zebranych na polskich plażach i na górskich szlakach będą dostępne do obejrzenia na wystawie plenerowej „Górska Odyseja” w Parku Pojednania w Kędzierzynie-Koźlu od 26 kwietnia do 24 maja. Zdjęcia przygotował fotograf Dobromił Nosek. Wystawa jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, która koncentruje się na temacie rosnącej ilości odpadów. Kampanię realizuje bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL.

W ramach #MniejPlastiku, w styczniu 2021 r. rozpoczęła się akcja „Górska Odyseja” - 700 km marsz wzdłuż południowej granicy Polski, od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, połączony ze sprzątaniem szlaków, spotkaniami, webinarami z zakresu ekologii. „Górska Odyseja”, organizowana z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, zwraca uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku.

Na plenerowej wystawie „Górska Odyseja” można zobaczyć artystyczne zdjęcia śmieci, pozbieranych również podczas zeszłorocznej akcji “Bałtycka Odyseja”. Treść wystawy zwraca uwagę na skalę i przyczyny zanieczyszczeń oraz pokazuje w jaki sposób każdy człowiek może przyczynić się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów w środowisku. W 2019 r. tylko na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, przez które przejdzie „Górska Odyseja”, leśnicy musieli wydać ponad 3 mln zł na wywiezienie zebranych w lesie śmieci.

Patronat nad akcją objął dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz stowarzyszenie Program Czysta Polska.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrzTreść komentarza: Parkingu brak ❗Data dodania komentarza: 30.04.2026, 09:16Źródło komentarza: Nowa Inwestycja Kliniki Nova w Kędzierzynie-Koźlu!Autor komentarza: KojTreść komentarza: Ul. Marynarska w Porcie. Był tam zakład krawiecki. Jego właścicielem był p. Rygiel. Była też stołówka pracownicza Żeglugi na Odrze i Zakładowa Straż Pożarna.Data dodania komentarza: 30.04.2026, 05:25Źródło komentarza: Kolejna fotograficzna zagadka z dawnych lat. Co to za ulica?Autor komentarza: ...Treść komentarza: No tak, najłatwiej ponarzekać i zwyzywać, bo same niemieckie auta, a jakie mają być, większość z niemiec kupowana za prl jeszcze, przypominam, takie zloty mają łączyć, a nie dzielićData dodania komentarza: 29.04.2026, 23:26Źródło komentarza: Retro pojazdy w centrum uwagi. Rozpoczęcie sezonu miłośników pojazdów zabytkowych. ZDJĘCIAAutor komentarza: jacaTreść komentarza: Z duszy artykul!? Skoro już zweryfikowaliście info u źródła i nie ma takich planów, to po co rozsiewać plotki!? 🤦‍♂️Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:14Źródło komentarza: Niepotwierdzone doniesienia na temat przyszłości kędzierzyńskiego CarrefouraAutor komentarza: JacekTreść komentarza: To fajnie chętnie popatrzę na panów w obcisłych strojach. Lubie takichData dodania komentarza: 29.04.2026, 20:40Źródło komentarza: W majówkę startują miejskie rowery. Niższe ceny i nowe lokalizacje OK Bike!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Aktu przekazania dokonała prezydent miasta Sabina Nowosielska. Czy to jest własność pani Nowosielskiej żeby szastała tak jednak społecznym a nie pani Nowosielskiej mieniem ? Już chyba dosyć szkód narobiła temu miasteczku ta pani. A rada osiedla Stare Miasto może tak za robotę się weźmie a nie spotkania towarzyskie na koszt mieszkańców tylko organizować !Data dodania komentarza: 29.04.2026, 20:38Źródło komentarza: Rada Osiedla Stare Miasto przejęła lokal po „Studni”
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna