Reklama
środa, 21 stycznia 2026 03:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Koźlu pod dnem Odry inwestor przeciskać będzie kable energetyczne na potrzeby 30.000 sztuk paneli fotowoltaicznych. ZDJĘCIA

Mowa o potężnej farmie słonecznej w Januszkowicach, składającej się z zespołu 9 instalacji o mocy 1 MW każda.
W Koźlu pod dnem Odry inwestor przeciskać będzie kable energetyczne na potrzeby 30.000 sztuk paneli fotowoltaicznych. ZDJĘCIA
Foto: ANKO

Autor: Na zdjęciu farma fotowoltaiczna w Januszkowicach

Powierzchnia farmy fotowoltaicznej wynosi 19,6 ha, z czego 5,2 ha zabudowano instalacją fotowoltaiczną. Pozostała powierzchnia 14,4 ha ma być przeznaczona na ciągi technologiczne pomiędzy rzędami paneli. Przedsięwzięcie składa się instalacji ok. 29 988 sztuk paneli fotowoltaicznych o mocy 300 Wp każdy, połączonych w 9 instalacji o mocy do 1 MW każda (planuje się produkcję ok. 8595 MWh rocznie). Teren przyległy do obiektu stanowią położone wokół pola uprawne i sady, a najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się od granicy działki w odległości około 2 km.

Przewidywana trwałość całej inwestycji to ok 25 lat. Po tym okresie wszystkie elementy montażowe podlegają recyklingowi. Instalacja będzie bezobsługowa, wystąpi zapotrzebowanie jedynie na wodę do mycia paneli raz w roku i energię elektryczną na potrzeby funkcjonowania inwerterów.

Inwestycja będzie podłączona, za pomocą przyłącza elektroenergetycznego kablowego SN 15 kV z każdej instalacji do miejsca wskazanego przez zakład energetyczny.

Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Gliwicach PGW Wody Polskie wydał 19 sierpnia 2021 roku pozwolenie wodnoprawne dla spółki EHN S.A. ze Studziennic na lokalizowanie na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią nowego obiektu budowlanego, a mianowicie podziemnych linii kablowych SN 15 kV, a także na poprowadzenie przez wody powierzchniowe płynące oraz wały przeciwpowodziowe linii kablowych SN-15 kV metodą bezrozkopową tj. przeciskiem, minimum 6 metrów pod dnem Odry w Koźlu na potrzeby zasilania projektowanego zespołu elektrowni fotowoltaicznych w Januszkowicach.

Przygotowywana inwestycja nie narusza zapisów planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego przez RM Kędzierzyn-Koźle. Przedmiotowe przedsięwzięcie będzie realizowane poza strefami ochronnymi ujęć wód podziemnych oraz poza obszarami form ochrony przyrody - czytamy w pozwoleniu dyrektora PGW Wody Polskie.  



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Kiedyś to było fajne życie. Bilety kupowało się w kiosku lub w punkcie kontroli czasu i się jechało łamańcem. A teraz arak na MZK na fejsie, tiktoku czy tiktakach? A młodzi jak zabawki zdalnie sterowane.Data dodania komentarza: 20.01.2026, 20:29Źródło komentarza: Cyberatak na profil Facebook MZK w Kędzierzynie-Koźlu. Konto prawdopodobnie zostało przejęteAutor komentarza: ZenobiaTreść komentarza: Chodzi katolka do kościoła klęka coś jęczy i stęka pod nosem a później gorzkie żale wylewa na psy... Co za hipokrytka i faryzeuszka.....Data dodania komentarza: 20.01.2026, 18:48Źródło komentarza: Odnotowano już cztery przypadki otrucia psów. Mieszkańcy ostrzegają: „Ktoś kręci się koło posesji”Autor komentarza: ZgredzikTreść komentarza: Ty też ciągle warczysz i powinieneś mieć kaganiec na mordzie bo zagrożenie szerzysz pajacu.Data dodania komentarza: 20.01.2026, 17:31Źródło komentarza: Odnotowano już cztery przypadki otrucia psów. Mieszkańcy ostrzegają: „Ktoś kręci się koło posesji”Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Proszę ciągle ci sami komentatorzy którym wszystko przeszkadza. To właśnie tacy są potencjalnymi trucicielami psów czy kotów. Nie nawidzą zwierząt ani ludzi. I tym policja się powinna zająć.Data dodania komentarza: 20.01.2026, 17:21Źródło komentarza: Odnotowano już cztery przypadki otrucia psów. Mieszkańcy ostrzegają: „Ktoś kręci się koło posesji”Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Jak zwykle władzunia chwali się co "chcemy" i na tym się kończy ich rola. Kasa rozwalana jest na bzdury a efektu co jest najważniejsze brak !. Czyli mieszania czynszowe czy przyciągnięcie inwestorów a zatem nowe atrakcyjne miejsca pracy.... To jest najważniejsze a nie ciągłe podwyższanie pensji nauczycielom czy budowanie ścieżek rowerowych albo inwestycji w sport. Z tego dochodu do budżetu miasteczka nie będzie...Data dodania komentarza: 20.01.2026, 17:15Źródło komentarza: Na co miasto Kędzierzyn-Koźle wyda 488 milionów złotych?Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: I co się dziwić ? Ilość mieszkańców tego upadającego miasteczka będzie się zmniejszać. Starzy umierają a młodzi wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy lub kontynuacji nauki. Nowosielska od lat siedzi i nic dobrego nie robi i nie zrobiła by to miasteczko kwitło. Brak nowych lokali mieszkalnych - czynszowych, brak nowych atrakcyjnych miejsc pracy a to podstawa egzystencji każdego miasta. Port Kozielski każdy widzi jaki jest i taki jest stosunek władz jaki ten port. Czas by pożegnać ta panią i rozliczyć za okres demontażu Kędzierzyna-Koźla.Data dodania komentarza: 20.01.2026, 17:06Źródło komentarza: Nadal oscylujemy wokół 50 tysięcy mieszkańców, ale jest nas coraz mniej
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: -8°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna