Reklama
czwartek, 30 kwietnia 2026 07:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ranking Polskiej Agencji Prasowej "Gmina dobra do życia". Nasze samorządy na dobrych pozycjach

Zbadać jakość życia w polskich gminach. Taki cel przyświeca ogólnopolskiemu rankingowi Serwisu Samorządowego PAP, nad którym honorowy patronat objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a także Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.
Ranking Polskiej Agencji Prasowej "Gmina dobra do życia". Nasze samorządy na dobrych pozycjach
Zdjęcie ilustracyjne

Autor: Fot. W

Ranking "Gmina dobra do życia" oparty jest na 48 obiektywnych wskaźnikach, takich jak m.in. przyrost naturalny, wydatki inwestycyjne gmin, ogólna dostępność do usług publicznych i komercyjnych czy agroklimat. "Większość wskaźników została obliczona za 2020 r. lub za ostatnie trzy lata (2018-2020), co wynikało ze zmienności wskaźników w czasie" - czytamy w raporcie "Gmina dobra do życia. Wskaźnik jakości życia w gminach 2021" autorstwa prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, który zajął się również opracowaniem wyników.

Wśród 2477 sklasyfikowanych gmin w Polsce najwyższą - jeżeli chodzi o gminy z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego - 53. lokatę zajęła gmina Polska Cerekiew. W klasyfikacji samorządów wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców gmina ta znalazła się na bardzo wysokim 7. miejscu spośród 1587 samorządów.

W ujęciu ogólnopolskim gmina Reńska Wieś zajęła 96. miejsce. Samorząd ten znalazł się na 14. miejscu w klasyfikacji gmin wiejskich i małych gmin wiejsko-miejskich. Gmina Bierawa znalazła się odpowiednio na 102. i 17. miejscu, gmina Pawłowiczki na miejscu 124. i 21., zaś gmina Cisek na miejscu 211. i 51.

W klasyfikacji gmin z siedzibą powiatu ziemskiego Kędzierzyn-Koźle zajął 13. miejsce spośród 232 miejscowości (171. pozycja w ujęciu ogólnopolskim).

Wyniki i raport rankingu "Gmina dobra do życia" zamieszczono na stronie internetowej samorzad.pap.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WoznyInternetuTreść komentarza: Skoro niepotwierdzonento po co rozsiewacie p,otko?Data dodania komentarza: 29.04.2026, 15:56Źródło komentarza: Niepotwierdzone doniesienia na temat przyszłości kędzierzyńskiego CarrefouraAutor komentarza: Instytut Myśli CiemnogrodzkiejTreść komentarza: a ciebie kiedyś porwała czarna Wołga i jakiś dygnitarz ci pod kopułą gmerał...Data dodania komentarza: 29.04.2026, 15:15Źródło komentarza: Retro pojazdy w centrum uwagi. Rozpoczęcie sezonu miłośników pojazdów zabytkowych. ZDJĘCIAAutor komentarza: GregTreść komentarza: Były LECLERC niszczeje od 2 lat.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 14:59Źródło komentarza: Niepotwierdzone doniesienia na temat przyszłości kędzierzyńskiego CarrefouraAutor komentarza: 60Treść komentarza: Podobna sytuacja była w przypadku pożarów; wysypiska i przy ul. Stalmacha. Dymy było widać z odl. ok 100,0 km, żadnej informacji co się pali, kierunku wiatru, w radiu muzyka disco-polo. Radni to przemilczeli ?Data dodania komentarza: 29.04.2026, 12:35Źródło komentarza: Zanieczyszczenie wody na osiedlu Blachownia. Radni pytali o procedury i opóźnioną informacjęAutor komentarza: Joanna MaciagTreść komentarza: W I LO w Koźlu impreza trwałą ponad 4 godziny, prawie do 21szej od 16:30. Brak szacunku dla rodziców. Rodzice stali na korytarzu bo nie było miejsca dla auli.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 11:00Źródło komentarza: Maturzyści pożegnali szkolne mury. Przed nimi egzaminy i spełnianie marzeń. ZDJĘCIAAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Szkoda, że na takich zlotach 90% aut to niemieckie złomy - Golfy 3, Audiki 80, Mercedesy W124 i inne nudne do porzygu wozidła. Ale 2CV i Mini fajne. Dobrze widzę w tle na jednym zdjęciu Fiata Dino? Toż to rarytas nie z tej ziemi!Data dodania komentarza: 29.04.2026, 10:32Źródło komentarza: Retro pojazdy w centrum uwagi. Rozpoczęcie sezonu miłośników pojazdów zabytkowych. ZDJĘCIA
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna