czwartek, 9 maja 2024 03:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do Polski dotarł już lek Molnupiravir wspierający leczenie chorych we wczesnej fazie Covid-19

Systematycznie przygotowujemy się do uderzenia wariantu Omikron - zapewniał na przeprowadzonej w środę (5 stycznia) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzji co do dalszych obostrzeń czy przedłużenia formy nauki zdalnej póki co nie ma. W ocenie ministra zdrowia ostatni wzrost liczby zakażeń tydzień do tygodnia to efekt „anomalii poświątecznej”, a nie odwrócenie trendu.
  • Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Do Polski dotarł już lek Molnupiravir wspierający leczenie chorych we wczesnej fazie Covid-19

- Jeżeli mielibyśmy argumenty, że więcej zakażeń to zmiana trendu, to decyzje o obostrzeniach będą podejmowane. Na tę chwilę takich decyzji nie ma - powiedział Adam Niedzielski. - Wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej. Mamy do czynienia z przejściowym wzrostem zakażeń, a nie zmianą trendu. Ale ta ocena może się w najbliższych dniach zmienić. Prawdopodobieństwo, że w czasie ferii będziemy wprowadzali restrykcje, uznaję za niskie - dodał minister, który przyznał, że od kilku dni obserwujemy niepokojący trend wzrostu zakażeń koronawirusem. Anomalia ta związana jest z okresem poświątecznym.

- W ubiegłym roku nastąpiło bardzo podobne zjawisko. W ciągu ostatnich dni obserwujemy również większą liczbę testów. Jeśli zwiększona skala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia, to pod uwagę brane są plany rozszerzenia infrastruktury szpitalnej do 60 tys. łóżek - poinformował Adam Niedzielski.

Podczas konferencji prasowej przypomniano, że równolegle funkcjonują rozwiązania, które mają wzmocnić opiekę przedszpitalną dla pacjentów na wczesnym stadium choroby.

Wśród nich wymieniono PulsoCare, który przyczynia się do ratowania życia pacjentów chorych na Covid-19 przebywających w domu.

- Większość zakażeń koronawirusem przebiega w sposób łagodny lub umiarkowany. Tacy pacjenci powinni zostać w domu pod opieką lekarza POZ. Bardzo ważne jest monitorowanie stanu pacjenta, który umożliwia program Domowej Opieki Medycznej DOM - powiedziała obecna na konferencji prasowej prof. dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej i zarazem prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.  

Poinformowała ona zarazem, że do Polski trafił już lek Molnupiravir, który jest obecnie podawany chorym z upośledzoną odpornością. Wkrótce pojawi się więcej leków doustnych, które wesprą leczenie chorych we wczesnej fazie Covid-19.

- Realizujemy rehabilitację pocovidową, z której do tej pory skorzystało ponad 16 tys. pacjentów. Wprowadzamy nowoczesne rozwiązania związane ze zdalną medycyną. Mamy trzy programy DOM, które pomagają pacjentom pocovidowym wracać do zdrowia. Jednym z nich jest program z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów. W ramach programu DOM przeprowadziliśmy pilotaż z wykorzystaniem opasek telemedycznych. Najnowszy pilotaż DOM dotyczy wykorzystania elektronicznych spirometrów - wyliczał minister zdrowia.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
and 07.01.2022 15:45
Jaka cenna tego wynalazku bo amantadyna to 16 zł z opakowanie którą leczy dr. Bodnar z Rzeszowa ma udokumentowane wyleczenia sam też stosowałem jak złapał mnie COVIDEK i żyję

Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 8°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna