poniedziałek, 13 maja 2024 03:35

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle powalczy o tytuł mistrza Polski!!!

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:1 (19:25, 25:21, 25:19, 25:13) w trzecim meczu półfinałowym PlusLigi. Losy sobotniej rywalizacji odmienili rezerwowi - Wojciech Żaliński oraz Krzysztof Rejno, którzy weszli na parkiet w trudnym momencie dla gospodarzy i wprowadzili do gry swojego zespołu dużo świeżości. Siatkarze z Kędzierzyna-Koźla awansowali po raz szósty z rzędu do wielkiego finału, w którym zmierzą się z Jastrzębskim Węglem. Pierwszy mecz w hali "Azoty" odbędzie się 4 maja o godz. 17.30.

Dzisiejsze starcie półfinału lepiej rozpoczęli siatkarze z Zawiercia. Zadanie ułatwiła im słabsza postawa siatkarzy Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, którzy w pierwszym secie popełnili aż dziesięć błędów własnych. Trener Cretu szybko zdecydował się więc na zmianę i za Davida Smitha wprowadził na boisko Krzysztofa Rejno. Środkowy niedawno powołany do reprezentacji Polski dobrze wprowadził się do gry, ale strat odrobić się nie udało. Zawiercianie kontrolowali sytuację i dość pewnie wygrali pierwszą odsłonę 19:25.

Jurajscy Rycerze bardzo dobrze otworzyli też drugiego seta osiągając kilkupunktową przewagę. Zrobiło się nerwowo. Niektórzy kibice obawiali się powtórki sprzed tygodnia. Na parkiecie w miejsce Aleksandra Śliwki pojawił się Wojciech Żaliński, który dał świetną zmianę i w zgodnej opinii kibiców był dziś bohaterem meczu. W secie drugim wywalczył siedem punktów (bez błędu w ataku i zagrywce). Jego doskonała postawa przesądziła o zwycięstwie gospodarzy w tej partii, która ostatecznie zakończyła się wynikiem 25:21.

W secie numer trzy zawodnicy z Kędzierzyna-Koźla, grali już spokojniej i kontrolowali sytuację za sprawą skutecznej gry Kamila Semeniuka, Łukasza Kaczmarka i Wojciecha Żalińskiego. W pewnym momencie ZAKSA prowadziła już 16:10. Atak Norberta Hubera ze środka ustalił wynik na 25:19.

Nasi siatkarze doskonale rozpoczęli czwartą partię prowadząc najpierw 4:0, a następnie 9:2. Z upływem czasu przewaga ta rosła coraz bardziej (14:4), a kędzierzynianie ostatecznie wygrali tę odsłonę (25:13) i całe spotkanie, meldując się w wielkim finale, gdzie o złoty medal PlusLigi - podobnie jak w zeszłym roku - powalczą z ekipą Jastrzębskiego Węgla. Wprawdzie MVP tego meczu otrzymał Kamil Semeniuk, ale cichym bohaterem spotkania był Wojciech Żaliński, który dostał szansę od trenera i doskonale ją wykorzystał.

Poniżej ostatnie piłki dzisiejszego spotkania i wielka radość kibiców oraz zawodników ZAKSY!