niedziela, 19 maja 2024 20:01
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wybudują laboratorium paliw alternatywnych w Grupie Azoty ZAK

Kędzierzyńska spółka Grupy Azoty zawarła umowę z generalnym wykonawcą laboratorium paliw alternatywnych. Zakończenie budowy obiektu nastąpi w 2023 r. Inwestycja jest elementem realizacji strategii Grupy Azoty na lata 2021-2030, w tym projektu „Zielone Azoty”.
  • Źródło: Grupa Azoty ZAK
Wybudują laboratorium paliw alternatywnych w Grupie Azoty ZAK

W zakresie umowy z generalnym wykonawcą, opiewającej na kwotę 19,5 mln zł, mieści się budowa laboratorium o powierzchni użytkowej ponad 900 m2. W obiekcie, obok laboratorium analityki wodoru z pracownią fizykochemiczną, powstanie również pracownia analiz metali oraz niezbędne zaplecze dla obu działów. 

- Laboratorium paliw alternatywnych to kolejny projekt realizowany w ramach ogłoszonej w zeszłym roku strategii Grupy Azoty SA do roku 2030, w tym naszego sztandarowego projektu „Zielone Azoty”. Rozwój technologii wodorowych jest jednym z kluczowych procesów umożliwiających przeprowadzenie procesu transformacji gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym, dlatego Grupa Azoty chce aktywnie w nim uczestniczyć - mówi Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty SA.

- Utworzenie laboratorium paliw alternatywnych pozwoli nam na rozpoczęcie działalności w zakresie oznaczania jakości wodoru, przeznaczonego do stosowania w ogniwach paliwowych. To ważny z biznesowego punktu widzenia projekt dla całej grupy kapitałowej Grupa Azoty, która jest największym producentem wodoru w Polsce - podkreśla Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.

Realizacja zadania wpisuje się w strategiczny projekt korporacyjny „Zielone Azoty”, którego założeniem jest aktywność Grupy Azoty w rozwoju europejskiego rynku wodorowego. 

* * * 

Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największy projekt to Polimery Police, realizowany przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność surowcową kraju.

W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.

* * * 

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych odznaczających się wyjątkowymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex® i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy, świadczy specjalistyczne usługi laboratoryjne. Jest właścicielem i głównym sponsorem klubu siatkarskiego Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 17°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna