sobota, 27 kwietnia 2024 08:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wojciech Rajchel, twój kandydat do rady powiatu

POZNAJMY SIĘ :) Nazywam się Wojciech Rajchel, mam 44 lata i kandyduję na radnego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego z okręgu nr 1 pozycji nr 1 z listy nr 9. Urodziłem się i wychowałem w naszym mieście. Reprezentuję komitet KWW Niezależni z Markiem Piaseckim.
  • Źródło: Materiał promocyjny
Wojciech Rajchel, twój kandydat do rady powiatu

Jestem doświadczonym samorządowcem oraz społecznikiem. Pracowałem w różnych zawodach i znam trudy i problemy życia codziennego i pracy. Około 16 lat pracowałem w administracji publicznej, pełniąc liczne funkcje społeczne w województwie opolskim oraz w Kędzierzynie-Koźlu. Byłem jednym z założycieli, ruchu związkowego 13 lat temu w Kędzierzynie-Koźlu obecnie silnej organizacji międzyzakładowej, którą walczy o prawa pracownicze, równościowe, kulturę bezpieczeństwa pracy w samorządzie oraz odbudowę dialogu społecznego.

Rodzina. Obecnie mieszkam z moją ukochaną rodziną w Koźlu na osiedlu Zachód. Jestem mężem cudownej żony i ojcem dwóch chłopców w wieku szkolnym.

Edukacja. Szkoła Zawodowa, Absolwent studiów wyższych Technicznych Politechniki Opolskiej Inżynier Zarządzania i Produkcji, Magister Europejskich Systemów Zarządzania Administracją Publiczną. Technik mechanik-budowa Maszyn. Szkoła Zawodowa-Operator przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Po co Wojciech Rajchel staruje do powiatu?  

Przedsiębiorczość, edukacja, społeczna odpowiedzialność a wyzwania wspólnoty Powiatu!
 

Obecnie łączę doświadczenie zawodowe, troskę o rodzinę oraz aktywne zaangażowanie na rzecz mieszkańców Kędzierzyna-Koźla w działaniach kierunkowych wielu ciał dialogowych w województwie opolskim, które doskonale wpisują się w zadania powiatu, Poza tym działania rynku pracy wpisują się w moją rolę społeczną jako Przewodniczącego Rady OPZZ Województwa Opolskiego. Od zawsze lubiłem pomagać ludziom a moje osobiste doświadczenia życiowe jako rodzica, opiekuna, pracownika, czy wreszcie społecznika, samorządowca, skłaniają mnie do refleksji i zrozumienia czynnika wielu jeszcze nierozwiązanych problemów naszej wspólnoty Powiatu. Nierówności systemowe i społeczne powodują wiele wyzwań, jakże ważnych dla społeczeństwa. Nie składam nikomu obietnic bez pokrycia, jestem realistą i wiem, jakie są oczekiwania. Moim programem jest słuchanie działanie i praca na rzecz społeczeństwa. Czynie to nadal bez względu na te wybory! A najwyższą wartością dla Ciebie to jest mój czas, który Ci zawsze poświecę przy twoich sprawach!

Zawsze mówię, że do każdej wody trzeba wejść, by zrozumieć wszystko szerzej. Pracując jako funkcjonariusz publiczny, nauczyłem się wsłuchiwać w potrzeby społeczności lokalnej i rozwiązywać różne problemy. Nie sztuką jest postawić znak zakazu, by karać tam ludzi, a sztuką jest tak przeprowadzić plan inwestycyjny by ten umożliwiał płynniejszą organizację ruchu. Przykładową i trudną sytuację od lat mamy, chociażby przy szpitalu w Koźlu na ul. Roosevelta, gdzie kierowcy karetek mają utrudniony dojazd do szpitala ze względu na występujące tam korki. To przykład jednego z wielu problemów gminy i powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i tu Powiat powinien zastanowić się nad wspólnym rozwiązaniem problemu z zarządcami terenu przy najbliższe inwestycji.

Połączenia PKP na trasie Kędzierzyn-Koźle - Warszawa Centralna obsługuje m.in. IC Intercity

Pierwszy bezpośredni pociąg wyrusza o godzinie 04:53 z dworca Kędzierzyn-Koźle, gdy ten ucieknie drugiego niestety nie ma. Najszybszy przejazd oferuje pociąg bez przesiadek SKARBEK. Podróż tym pociągiem trwa 04:44. Nie jest to zadanie stricte Powiatu, ale jest to ważne dla wspólnoty mieszkańców i warto, by postarać się o to połączenie. Taki pociąg kursuje z Opola o godzinie 7:02 a podróż trwa 2: 50 minut. Myślę, że w takim dużym Powiecie jak nasz, na trasie Kędzierzyn-Koźle – Warszawa Centralna powinien kursować podobny pociąg przewoźnika PKP Intercity.

Z uwagi na to, iż jestem również członkiem Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu, często śledzę analizy danych struktury bezrobocia. I tu np. kobiety stanowią większość w bezrobociu i częściej są długotrwale bezrobotne. Długotrwale bezrobotni w województwie opolskim to ok. 49,2%. Martwi mnie fakt, iż duży odsetek stanowi grupa bezrobotnych po 50 roku życia, którzy stanowią nawet ok. 29-30%. Przecież są to ludzie doświadczeni życiowo, często w wieku tzw. produkcyjnym i mogliby zasilać wspólny rynek pracy, jednak aby ich pozyskać w powiecie, potrzebna jest nie tylko budowa i utrzymanie miejsc pracy. Musimy zmierzyć się z wyzwaniem strategicznym typu „aktywni i pracujący mieszkańcy” oraz " aktywizacja i wsparcie grupy seniorów". Liczba bezrobotnych w lutym 2024 roku według danych WUP w Opolu dla naszego Powiatu wynosi około 2201 osób i zauważamy tu spadek o 192 osoby w porównaniu do lutego roku poprzedniego. W okresie od stycznia do lutego 2024 nie odnotowaliśmy zwolnień pracowników w sposób grupowy i jest to dla mnie ważna informacja jako Przewodniczącego Rady OPZZ w Opolu. Chodzi mi tu o podkreślenie aspektu odpływu osób mieszkających i pracujących w naszym powiecie. Co jest potrzebne jest, by zatrzymać młodzież, aby powiat stał się dla nich atrakcyjny i nie musieli opuszczać domów rodzinnych w celu zarobienia na mieszkanie oraz rodzinę.

Patrząc na wspólne powyższe wyzwania w wymiarze społecznym to wskazać w nim należy kilka głównych:

  1. Wypracowanie i wykorzystanie efektywnych instrumentów polityki społecznej, w tym dalszej poprawy dostępności i jakości usług zdrowotnych i społecznych, gwarantujących łagodzenie skutków procesów demograficznych.
  2. Prowadzenie aktywnej polityki migracyjnej oraz promocji województwa i powiatu poprzez wielokulturowość w odpowiedzi na zmiany na rynkach pracy.
  3. Podniesienie rang i budowa uczelni i jakości oferty edukacyjnej jako środka do wzmocnienia zasobów ludzkich regionu oraz poprawy konkurencyjności w zakresie oferty dla młodych ludzi.
  4. Ważne będzie skuteczne wdrażanie rozwiązań wynikających z polityk europejskich oraz polityk i programów rządowych, w szczególności ukierunkowanych na wspieranie funkcjonowania seniorów i rodzin, w tym opieki nad matką i dzieckiem, oraz wspierających potencjał zagranicznej imigracji ekonomicznej.

Potrzeby naszych młodych mieszkańców są dla mnie ważnym zagadnieniem. Młodzież musi czuć się bezpieczniej poza domem i mieć gdzie się realizować.

Dlatego ważnym zadaniem Powiatu, myślę jest przede wszystkim koordynowanie uczenia się przez całe życie. Działając przy Zarządzie Województwa Opolskiego, będziemy wdrażać Zintegrowaną Strategię Umiejętności 2030 na poziomie regionalnym. 22 marca na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, zostałem wybrany koordynatorem WRRP dla tego zadania i członkiem zespołu.
 

Razem Wojewódzki Urząd Pracy, Samorząd Województwa Opolskiego, Opolskie Centrum Edukacji i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki będzie działać w zakresie budowania koordynacji i monitorowania wszelkich działań w województwie związanych z kształceniem przez całe życie nawiązując współpracę ze wszystkimi powiatami naszego regionu. Mamy mnóstwo ofert w tym zakresie kierowanych zarówno do dzieci, jak i osób starszych. Praca to w zasadzie sposób na rozwój i realizację siebie. Nie patrzmy przez pryzmat zarabiania pieniędzy, ale także rozwijanie swoich umiejętności. Gdy nauczymy się myśleć pozytywnie o tym , iż uczymy się przez całe życie, to zmiana pracy to krok do potrzebnego rozwoju wspólnoty. Proszę zwrócić uwagę, że na rynek wchodzą zupełnie nowe zawody. Powstanie sieć wsparcia doradztwa zawodowego, czyli działających w każdym powiecie zespołów, skupiających przede wszystkim doradców zawodowych, przedsiębiorców, nauczycieli i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Zbudowany zostanie portal oraz mobilny punkt upowszechniania (Edubus), których celem będzie promocja uczenia się przez całe życie oraz kształcenia zawodowego.

BEZPIECZNY REGION 

W ramach tego celu przewidziane są następujące kierunki działań: poprawa bezpieczeństwa (rozwój infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo w różnych obszarach życia społeczno-gospodarczego m.in. służącej zarządzaniu kryzysowemu, rozwój systemów IT w zakresie informowania o zagrożeniach, wsparcie działań organizacyjnych na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Edukacja - Wykwalifikowani mieszkańcy województwa stanowią o sile regionu. Wzrost jakości kształcenia na wszystkich poziomach, wzmacnianie instytucji edukacyjnych, aktywizacja zawodowa i działania na rzecz wzrostu kwalifikacji i kompetencji mieszkańców służą rozwojowi regionalnego rynku pracy i przygotowują ich na wyzwania cywilizacyjne.

PRZESTRZENIE ZAMIESZKANIA

W ostatnich latach poprawił się stan naszej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym zwłaszcza sieci wodociągowej. Nadal jednak występują obszary wymagające wsparcia w zakresie rozwoju infrastruktury technicznej, zwłaszcza na terenach wiejskich. Mimo wielu inwestycji w zakresie rozwoju infrastruktury „czasu wolnego”, w wielu miejscowościach władze lokalne nadal postulują rozbudowę infrastruktury sportowo-rekreacyjno-kulturowej. Domeną naszego Powiatu jako wspólnoty nie jest przecież dziś turystyka masowa, oprócz meczów Zaks-y oczywiście, dlatego kluczowa jest promocja, rozwój i sieciowanie posiadanych w Powiecie atrakcji. Ważne jest także poszukiwanie niszowych produktów turystycznych, coś, co nas wyróżni i będzie sprzyjających rozwojowi turystyki i aktywnemu wypoczynkowi, także wśród mieszkańców.

GOSPODARKA

Do naszych atutów należy zaliczyć zróżnicowaną strukturę przemysłu oraz długoletnią tradycję produkcji przemysłowej ZAK S.A. - jeden z największych producentów sektora chemicznego w Polsce, UE i świata. Produkty spółki wykorzystywane są m.in. przez rolnictwo oraz przemysł tworzyw sztucznych, farb i lakierów. O aktywności i konkurencyjności firm z regionu świadczy m.in. fakt, że od kilku lat wzrasta wartość eksportowanych produktów, co w większym stopniu przekłada się na wartość regionalnego PKB. "FOTOJOKER SP. z o.o. - to z kolei największa w Polsce sieci sprzedaży sprzętu fotograficznego, choć mamy możliwość już kupić wszystko online. Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia" jest z kolei instytutem badawczym sektora chemii organicznej. Od blisko 60 lat jest sprawdzonym partnerem zarówno krajowych, jak i zagranicznych kontrahentów w zakresie opracowywania, wdrażania i doskonalenia technologii chemicznych, produkcji oraz sprzedaży produktów branżowych. Prowadzi prace naukowo-badawcze, rozwojowe i wdrożeniowe w dziedzinie nauk chemicznych, wykonuje badania i analizy chemiczne, posługując się nowoczesną aparaturą pomiarowo-badawczą. Zakład Wytwarzania Blachownia wchodzi w skład Departamentu Produkcji Zakładów Wytwarzania ul. Energetyków 11. Pamiętam niegdyś jak tętniło tam życie, gdy chodziłem na praktyki na zakłady chemiczne. Były dwie szkoły przyzakładowe jedna zakładów chemicznych blachownia a druga elektrowni blachownia. Pracowało i uczyło się wtedy tam mnóstwo ludzi i firm. Podobnie było w Azotach, firma na firmie jedni piaskowali, drodzy naprawiali konstrukcje inni zaś pracowali np. na produkcji przemysłowej. Nie było obawy o miejsca pracy w Kędzierzynie-Koźlu jak dzisiaj. Za to mamy dziś nasz Park Przemysłowy kreuje on nowe miejsca pracy przez zapewnienie przedsiębiorcom korzystnych warunków funkcjonowania. Atut kolejny to położenie, Bardzo dobra komunikacja, węzeł kolejowy, wielki port rzeczny na Odrze, 76 ha terenów inwestycyjnych w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, Wykształcone kadry techniczne, Preferencje podatkowe dla Inwestorów, bliskość autostrady A4 o tym wszystkim przeczytamy na stronie Powiatu.

Z kolei czy nasz Powiat ma również potencjał do regionu z wysoko produktywnym rolnictwem, któremu sprzyja nie tylko wysoki poziom kultury rolnej, ale i potencjał rolniczej przestrzeni produkcyjnej, czyli warunki klimatyczne, glebowe czy ukształtowanie terenu. Wysoka produktywność rolnicza przekłada się przecież na udział w przemyśle rolno-spożywczym. Nowoczesne rolnictwo Kędzierzyn-Koźle to głównie Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, który jest częścią struktury Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Nasze usługi świadczymy raczej na rzecz rolników oraz mieszkańców terenów wiejskich z obszaru województwa opolskiego. Dlatego moja diagnoza to „konkurencyjne firmy" i może tu mamy szansę rozwoju w porozumieniu z powiatem Głubczyckim, gdyż misją naszego Powiatu jest kreowanie nowych miejsc pracy przez zapewnienie przedsiębiorcom korzystnych warunków funkcjonowania, dzięki efektywnemu zarządzaniu majątkiem produkcyjnym oraz świadczeniu usług infrastrukturalnych i doradczych wraz z systemem wsparcia finansowego.

Obserwuję po pandemii kierunki naszego regionu jako realizację wspólnej strategii województwa, zresztą wszystko z niej wynika w większym raczej stopniu to m. in; poprawienie jakości i dostępności usług, głównie medycznych oraz zapewniających bezpieczeństwo publiczne; wsparciu firm, w tym położeniu nacisku na rozwój przemysłu 4.0 w regionie; współpraca samorządów w zakresie transportu, naprawy dróg i poprawy komunikacji, rozwoju nowoczesnego marketingu, wzmacnianiu roli nauki i innowacji w rozwoju biznesu oraz nie da się nie zauważyć proinwestycyjną postawę samorządów, które starają się realizować konieczne działania rozwojowe nawet w sytuacji ograniczanych środków to jednak z czasem odbywa się z dużym minusem na nasze jednostki podległe, gdyż muszą słabiej wykonywać wtedy zaplanowane do realizacji zadania kosztem rozwoju jednostek.

Niedofinansowania dla wielu zadań i brak kadry, powoduje często brak właściwego podejścia i wsparcia na czas! Czy to dla członków rodziny, systemu pieczy zastępczej, dla właściwego wsparcie osób w starszym wieku poprzez nienależytą opiekę zdrowotną, a nawet dla osób niepełnosprawnych. Mamy dziś ogromną potrzebę wsparcia osób potrzebujących porady psychologicznej w tym coraz częściej dla dzieci. Z kolei poziom inflacji i podatki niszczą lokalnych przedsiębiorców. Obciążenia i zadłużenia samorządów odbijają się stale na poprawie stanu infrastruktury drogowej, co stanowi niebezpieczeństwo w ruchu pieszym i drogowym.

Bez budowy i ochrony miejsc pracy, nie wiele w zasadzie zrobimy!

Niewątpliwe wszystkie zadania własne powiatu są trudne i trzeba wybrać te ważniejsze lub których projekty inwestycyjne są w trakcie realizacji.

Priorytety, szanse i zagrożenia

Trudne czasy, w których przyszło nam żyć po pandemii, czy obecnie w trakcie wojny na Ukrainie, wyznaczyły same już nasze problemy i priorytety regionu czy Powiatu! Ponadto takie zagrożenia jak np. depopulacja, czy uwarunkowania demograficzne regionu, przejawiające się głównie spadkiem liczby ludności oraz starzeniem się społeczeństwa, oddziałują na nasz Powiat oraz jego pozostałe przestrzenie życia, którym jest: rynek pracy, zdrowie i politykę społeczną. Dlatego o politykę prorodzinną i pro- senioralną należy dbać już teraz jako oddziaływanie w każdej sferze życia człowieka jako mieszkańca, ucznia, rodzica, pracownika i seniora!

Wielokulturowość – rozumiana jest przez pryzmat występowania w nas mniejszości narodowych i etnicznych oraz obserwowanej i przewidywanej rosnącej liczby imigrantów, a także dziedzictwa kulturowego i różnorodności kultury. Po za tym nie jest mi obca walka o mieszkańców i nasz subregion, w tym o ochronę miejsc pracy w województwie opolskim czy powiecie. Atutem naszego Powiatu, który może być w jeszcze większym stopniu wykorzystany, jest posiadanie terenów wchodzących w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ich atrakcyjność podnosi położenie w węźle autostradowym, w pobliżu skrzyżowania autostrad A1 i A4. Potencjałem subregionu jest Odra, oczywiście wolna od zanieczyszczeń a Kanał Gliwicki daje możliwość utworzenia nowych dróg transportowych czy rozwoju przemysłu bazującego na terminalach przeładunkowych czy centrach logistycznych.

Zadania powiatu łączą się doskonale z moimi działaniami wojewódzkimi i przyjętą strategią województwa opolskiego i tu zamierzam wykorzystać swoją wiedzę do rozwoju powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, dlatego, też popieram poniższe inicjatywy również inwestycyjne obecnego Starosty i Rady Powiatu takie jak:
 

  • Rozbudowa naszego kozielskiego szpitala
  • Stała poprawa infrastruktury drogowej
  • Utworzenie zakładu opiekuńczo leczniczego ZOL (wsparcie polityki senioralnej)
  • Działania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, dokończenie inwestycji w tym wyposażenia i utrzymania powiatowego magazynu przeciwpowodziowego, przeciwpożarowej i zapobiegania innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska.

Komfort życia w Opolskim zwiększa się za sprawą zintegrowanych działań rewitalizacyjnych na rzecz lokalnych społeczności przywracających do życia obszary kryzysowe. Samorządy gminne, przy wsparciu władz regionalnych, realizują kompleksowe programy rewitalizacji obejmujące interwencje na obszarach koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, w sferze gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej lub technicznej. Budownictwo mieszkaniowe rozwija się w wyniku współpracy sektora publicznego i partnerów prywatnych, a dostępność mieszkań stale się zwiększa, choć to jest ogromny deficyt.
 

Funkcje Społeczne:

  1. Przewodniczący Rady OPZZ Województwa Opolskiego 2023-2028
  2. Wiceprzewodniczący zespołu ds. Równości 2021-2025
  3. KM Członek Programu regionalnych Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027
  4. Członek zespołu ds. transformacji Kadencja 2021-2025
  5. Członek Zespołu OPZZ ds. Europejskich Rad Zakładowych Kadencja 2021-2025
  6. Członek zespołu ds. ochrony pracy Kadencja 2021-2025
  7. Członek zespołu ds. polityki senioralnej 2021-2025
  8. Członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu Kadencja 2021-2025
  9. Wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Kadencja 2021-202
  10. Członek Rady Opolskiego OW NFZ - przedstawiciel Opolskiej Rady Dialogu Społecznego
  11. Członek aglomeracji opolskiej delegat strony społecznej Aglomeracja Opolska- ZIT
  12. Członek Polskiej Federacji Daleko Wschodnich Sztuk i Sportów Walki
  13. Zarząd Związku Zawodowego Samorząd 2021-2025 Kędzierzyn-Koźle
  14. Członek towarzystwa opieki nad Zwierzętami Kędzierzyn-Koźle

Materiał sfinansowany ze środków KWW Niezależni z Markiem Piaseckim


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
perlator 02.04.2024 10:36
jest Pan przewodniczącym opzz i nic Pan nie robi w urzędzie miejskim aby polepszyć pracownikom warunki pracy, pozwala Pan na to jak pani Nowosielska traktuje pracowników, słabo

Saturator 02.04.2024 16:42
Słabo to perlujesz synek. Trza umieć w perlatory. Potem można lać wodę.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Gość 1Treść komentarza: W końcu ul Jasna to jest w Koźlu Porcie czy Kłodnicy .Data dodania komentarza: 26.04.2024, 20:39Źródło komentarza: Mieszkania w bloku SIM w Kędzierzynie-Koźlu. Złóż wniosek!Autor komentarza: StanleyTreść komentarza: Ja w zeszła niedzielę dałem się zrobić w ten sam sposób na 2350 PLN, kolega z mesendzera pisał że ma problem z bankiem i że odda pieniądze, zebym zapłacił za paczkę. Niestety zbyt późno dowiedziałem się o włamaniu na jego konto - chcesz być miły, pomóc bo możesz - jednak dobry zwyczaj nie pożyczaj -niestety straciłem czujnośćData dodania komentarza: 26.04.2024, 18:10Źródło komentarza: Podali kod BLIK i stracili kasę. Coraz więcej oszukanychAutor komentarza: NikiTreść komentarza: A co robiliście przez ostatnie lata.Zla kondycja finansowa to nie kwestia ostatniego roku.Firma na dnie a wy chcecie podwyżki i nie chcecie restrukturyzacjiData dodania komentarza: 26.04.2024, 17:51Źródło komentarza: Pracownicy Poczty Polskiej z Kędzierzyna-Koźla protestowali w Warszawie przeciwko zwolnieniomAutor komentarza: ZbigniewTreść komentarza: Zabetonowany zostanie piękny teren zielony, czysty bandytyzm. Ten kto wyznaczył pod zabudowę cenne zadrzewienie powinien wylądować w pierdlu. W koło jest tyle "gołych gruntów" jak chociażby nikomu nie potrzebne boisko, to nie, trzeba wyrżnąć stu letnie drzewa. Ignorancja ekologiczna w tym mieście osiąga najwyższe poziomy.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 17:03Źródło komentarza: Mieszkania w bloku SIM w Kędzierzynie-Koźlu. Złóż wniosek!Autor komentarza: JakubTreść komentarza: NieprawdaData dodania komentarza: 26.04.2024, 16:05Źródło komentarza: Pożegnanie maturzystów w kozielskim liceum. ZDJĘCIAAutor komentarza: Jakub M.WieczorekTreść komentarza: nieprawdaData dodania komentarza: 26.04.2024, 16:04Źródło komentarza: Pożegnanie maturzystów w kozielskim liceum. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna