piątek, 3 maja 2024 23:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pytania i odpowiedzi na temat koronawirusa

Urząd miasta w Kędzierzynie-Koźlu odpowiada na najczęściej pojawiające się zapytania i wątpliwości mieszkańców dotyczące koronawirusa. Korespondencję w tej sprawie cały czas można wysyłać na specjalnie utworzoną skrzynkę mailową: [email protected].
  • Źródło: Urząd miasta
Pytania i odpowiedzi na temat koronawirusa

1. Jak zapobiegać zakażeniu?

Przede wszystkim należy pamiętać o higienie i zdrowym trybie życia. Często myć ręce, używając mydła i wody. Podczas kaszlu należy zakrywać usta i nos. Warto zachować dystans od osób, które kaszlą lub kichają.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia

2. Co zrobić, gdy podejrzewam u siebie zakażenie koronawirusem?

W razie wystąpienia niepokojących objawów należy się zgłaszać do sanepidu, a nie do placówek służby zdrowia.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia

3. Czy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zdiagnozowano osobę zakażoną koronawirusem?

Tak. To kobieta w średnim wieku. Osoby, które miały z nią kontakt, zostały objęte kwarantanną.
Stan na 17.03. Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

4. Dlaczego szpital w Kędzierzynie-Koźlu stał się szpitalem zakaźnym dla osób zakażonych koronawirusem?

Taką decyzję podjęła administracja rządowa. W wyniku specustawy wojewoda miał prawo wyznaczyć szpital w Koźlu i samorząd powiatowy nie miał tu żadnego pola manewru (to starostwo zarządza SP ZOZ-em, a nie gmina). Ustawa COVID-19 przyznaje premierowi, właściwym ministrom i wojewodom szereg szczególnych uprawnień. Wojewoda może wydawać polecenia jednostkom samorządowym, które są wiążące i natychmiast wykonalne. Nie przysługuje od nich także żadne odwołanie. Nad wykonaniem poleceń nadzór sprawują premier i ministrowie.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

W każdym szpitalu monoprofilowym musi być co najmniej 10 procent łóżek respiratorowych, sale operacyjne i zabiegowe oraz sale porodowe dla ciężarnych kobiet zarażonych koronawirusem. Wszystkie te kryteria spełnia kozielska placówka. Przekształcenie szpitala odbyło się zgodnie z wszelkimi procedurami bezpieczeństwa.
Źródło: Wojewoda Opolski

5. Czy szpital w Kędzierzynie-Koźlu przyjmuje pacjentów niezarażonych koronawirusem?

Nie. Ze względu na przekształcenie szpitala w Koźlu w placówkę zakaźną wszyscy, którzy mają inne schorzenia, będą kierowani do innych szpitali w regionie. W sytuacji nagłej telefon 112.

Nocna i świąteczna opieka medyczna działa w szpitalu przy ul. Judyma w Kędzierzynie. Przed wizytą - dla naszego wspólnego bezpieczeństwa - prosimy o kontakt telefoniczny: 77 40 62 752.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

6. Czy ścieki ze szpitala będą nam zagrażały?

Ścieki ze szpitala zostały zabezpieczone. Pracownicy lecznicy przy pomocy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji zainstalowali na terenie dwóch tamtejszych przepompowni dodatkowe urządzenia, w tym pompy dozujące. Ścieki wypływające ze szpitala są teraz dezynfekowane przy użyciu podchlorynu sodu i w takiej postaci trafiają do dalszej części sieci.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

7. Czy mogę zrobić badanie w szpitalnym laboratorium w Koźlu?

Nie. Taka możliwość istnieje w laboratorium przy ul. Harcerskiej w Śródmieściu.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

8. Czy będzie działał szpitalny oddział ratunkowy w Koźlu?

Nie, ponieważ cały szpital został przekształcony w szpital zakaźny dla zakażonych koronawirusem, więc również i SOR. W sytuacji zagrożenia życia dyspozytor pogotowia zdecyduje, do której placówki w regionie przewieźć chorego.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

9. Co, jeśli zaplanowaliśmy poród w kozielskim szpitalu?

Należy kontaktować się z innymi placówkami w regionie. Nie ma rejonizacji i poród może się odbyć w dowolnym szpitalu.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

10. Ilu pacjentów przebywa w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu?

Szpital zakaźny w Koźlu przyjął pierwszych pacjentów. Jedną osobę z potwierdzonym wynikiem na koronawirusa, u sześciu osób podejrzewa się zakażenie. W przyjętej szóstce jest jedno dziecko.
Stan na 17.03. Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

11. Czy w powiecie zostały wyznaczone miejsca do kwarantanny?

Tak, to nowy internat żeglugi i bursa szkolna w Koźlu oraz hotel MOSiR-u na stadionie „Kuźniczka”.
Źródła: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

12. Czy mieszkańcy objęci kwarantanną lub seniorzy obawiający się o swoje zdrowie mogą liczyć na pomoc?

Tak. Uruchomiony został specjalny numer telefonu - 77 40-34-491, na który mieszkańcy mogą zgłaszać się z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów. Do akcji koordynowanej przez urząd miasta przyłączyli się wolontariusze z organizacji pozarządowych. Osobom objętym kwarantanną żywność będą dostarczać strażacy ochotnicy i ratownicy wodni. Dostarczą oni jedzenie pod adres wskazany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Nie będą się kontaktować z osobami potencjalnie zarażonymi, a jedynie z odległości upewnią się, że dostawa została odebrana.

Mieszkańcy chętni do pomocy skrzyknęli się także na Facebooku. W ramach akcji „Widzialna ręka” deklarują zrobienie zakupów dla seniorów czy wyprowadzenie psa na spacer.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

13. Czy w Kędzierzynie-Koźlu funkcjonują punkty gastronomiczne i sklepy, które dostarczają żywność do domu?

Tak. Urząd miasta przygotowuje bazę firm gastronomicznych i sklepów, które w swojej ofercie mają dowóz zakupów i gotowych posiłków do domu. Wstępna lista takich podmiotów została już opublikowana na stronie internetowej gminy – www.kedzierzynkozle.pl.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

14. Czy w mieście odbędą się zaplanowane wcześniej wydarzenia kulturalne i sportowe?

Nie. W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa wszystkie marcowe imprezy w Kędzierzynie-Koźlu zostały odwołane lub przełożone na inny termin. Nie działają kina oraz obiekty sportowe. Miejskie instytucje kultury i sportu przeniosły swoją działalność do Internetu. Placówki ogłosiły ciekawe konkursy dla dzieci i młodzieży oraz proponują pełną paletę zajęć online. Więcej informacji należy szukać w mediach społecznościowych.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

15. Czy w związku z obecną sytuację śmieci będą odbierane zgodnie z harmonogramem?

Nie. Od 17 marca obwiązują nowe zasady odbierania śmieci od mieszkańców. Związek Międzygminny „Czysty Region” wprowadził pewne ograniczenia. Z zabudowy jednorodzinnej odbierane będą jedynie odpady zmieszane, popiół i bio. W przypadku zabudowy wielorodzinnej wstrzymane zostają odbiory odpadów wielkogabarytowych.
Źródło: Związek Międzygminny „Czysty Region”

16. Czy urząd miasta został zamknięty?

Nie, jednak ze względu na duże zagrożenie rozpowszechniania się koronawirusa wprowadzono w urzędzie miasta nowe zasady obsługi mieszkańców. Zastosowane środki ostrożności mają zminimalizować ryzyko. Prosimy, aby większość spraw załatwiać drogą elektroniczną lub telefoniczną.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

17. Jak działają szkoły?

Decyzją rządu wszystkie placówki edukacyjne zostały zamknięte. Nasze szkoły i przedszkola komunikują się ze swoimi wychowankami i rodzicami przez Internet. Dzieci otrzymują zadania do rozwiązania w domu.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

18. Co z naborem do przedszkoli?

Nabór dzieci do przedszkoli w Kędzierzynie-Koźlu na rok szkolny 2020/2021 zostanie przeprowadzony w zaplanowanym terminie. W związku z zagrożeniem epidemicznym zmienią się jednak pewne zasady składania dokumentów. Elektroniczna rejestracja kandydatów przystępujących do naboru rozpoczęła się 16 marca i potrwa do 30 marca. Nowe zasady dotyczą składania wniosków w formie papierowej. Dokumenty aplikacyjne można składać wyłącznie w zaklejonych kopertach i wrzucać do zabezpieczonych skrzynek pocztowych, wystawionych w ogólnodostępnym miejscu przedszkola pierwszego wyboru.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

19. Czy komunikacja miejska działa normalnie?

Miejski Zakład Komunikacyjny w Kędzierzynie-Koźlu podjął działania profilaktyczne. Cały tabor jest sukcesywnie dezynfekowany przy użyciu atestowanych, bezpiecznych dla ludzi i zwierząt środków odkażających. Pasażerowie do odwołania nie kupią biletów u kierowców, a do pojazdów będą wpuszczani tylko środkowymi i tylnymi drzwiami. Płatność za przejazd jest możliwa poprzez bilet elektroniczny eMZetKa lub za pomocą karty bankowej. Ponieważ od 16 marca nie ma zajęć w szkołach, w MZK do 27 marca obowiązuje non stop sobotni rozkład jazdy. Jedynie linie 4, 7 i 8 na mniejsze osiedla kursują jak w dni robocze, z wyłączeniem kursów szkolnych, oznaczonych na rozkładzie literą „N”. Dodatkowe informacje można uzyskać u dyspozytora pod nr. tel. 77 483 52 52, w. 15.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kasia 23.03.2020 12:50
Jestem teraz na urlopie, ale za tydzien musze wrócić do pracy, jako kasjerka. Trzy miesiące temu miałam bardzo poważne zapalenie płuc. Czy to ma wpływ na mniejszą odporność mojego organizmu, czy nie powinnam obawiać ( bardziej niz inni ) ? Dziekuje za odpowiedz. Kasia

Joanna 18.03.2020 23:16
Miasto ma problemy mam nadzieję, że przejściowe, jak choćby pozbawienie emerytów posiłków w domach dziennego pobytu, bez żadnej informacji, ze strony MOPS! Jak można wierzyć w taką pomoc? Dzisiaj sytuacja polepszona...

Jerzy 18.03.2020 18:28
Dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd? Ścieki ze szpitala nie są całkowicie dezynfekowane ponieważ jak publikujecie zamontowano urządzenia dezynfekujące na dwóch przepompowniach. A pozostaje jeszcze trzeci punkt zrzutu ścieków z budynku dawnego oddziału dziecięcego. Co na to SANEPID?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Czwartek 2 maj około 18:00 na obwodnicy Kędzierzyna Koźla od strony ronda milenijnego w stronę ronda przy galerii kędzierzyńskiej przemknęło nieoznakowane szare BMW policyjne na rejestracji OST około 120km/h nikogo nie goniąc, bez sygnałów świetlnych i dźwiękowych gwałtownie wpadając w rondo, dość mocno dohamowując na samym rondzie, bo przecież tam jakieś samochody się poruszają. Policjo co to ma być?!!!Data dodania komentarza: 03.05.2024, 15:42Źródło komentarza: 1500 zł mandatu oraz 13 punktów karnych dostał kierowca audiAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: A kto prosi o jakieś ulgowe traktowanie,To milicjanci sobie to wymyślili dla dobrego samopoczucia.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 10:42Źródło komentarza: 1500 zł mandatu oraz 13 punktów karnych dostał kierowca audiAutor komentarza: tojaTreść komentarza: Po stylu twojej wypowiedzi widać jakim tępakiem jesteś.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 09:51Źródło komentarza: Znów o kolei na sesji rady miastaAutor komentarza: jeżdżęprzepisowoTreść komentarza: Dlaczego w Małopolsce tak mało jest patroli, to co tam się dzieje, jak niektórzy jeżdżą, to kpiny z przepisów i prawa ruchu drogowego. Jeżdżąc przepisowo człowiek naraża się innym, przeważnie agresywnym kierowcom. Za Brzeskiem w stronę na N. Sącz, Biecz, Gorlice, Jasło. Na podwójnej wyprzedzają, światłami poganiają MASAKRA.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 09:49Źródło komentarza: 1500 zł mandatu oraz 13 punktów karnych dostał kierowca audiAutor komentarza: Nie to ja.Treść komentarza: Fale, nie promienie. Dziś tego nie uczą w szkołach.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 18:35Źródło komentarza: 87-latka z Kędzierzyna-Koźla uniknęła oszustwaAutor komentarza: TojaTreść komentarza: W Polsce nie ma monitoringu promieniowanie elektromagnetyczne. A urzędy omijają temat na wszystkie możliwe sposoby bo jest to związane z łamaniem praw człowieka . Pomiary selektywne są praktycznie nie dostępne dla zwykłego człowieka a tak zwane firmy akredytowane w ogóle nie mają sprzętu do pomiarów selektywnych . Nawet mierniki pola elektrostatycznego to dla nich jakiś kosmos. Masz pamiątki i artefakty o temacie prześladowań i dyskryminacji urzędowych. Przekaż je muzeumData dodania komentarza: 02.05.2024, 04:48Źródło komentarza: 87-latka z Kędzierzyna-Koźla uniknęła oszustwa
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna