Najlepsza promocja historii. Muzeum Ziemi Kozielskiej otwarte

  • 27.09.2019, 15:32
  • Andrzej Kopacki
Najlepsza promocja historii. Muzeum Ziemi Kozielskiej otwarte
Po prawie dwóch latach przebudowy Muzeum Ziemi Kozielskiej doczekało się uroczystego otwarcia. Od najbliższego poniedziałku będzie można podziwiać liczne zbiory gromadzone przez dziesiątki lat.

Inwestycja pochłonęła 6 milionów złotych czego połowę miasto pozyskało z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

- Dziś po raz pierwszy w historii Kędzierzyna-Koźla otworzyliśmy muzeum na miarę XXI wieku. Na to muzeum mieszkańcy czekali wiele lat. Wielu prezydentów obiecywało tę inwestycję, ale nieskromnie powiem, że dopiero za mojej kadencji udało się ją zrealizować. W 2015 roku oglądałam te piwnice. Były one totalnie zrujnowane. To właśnie w tym miejscu się zakochałam i powiedziałam, że powstanie tu muzeum. Cztery lata później czeka już na zwiedzających - mówi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.
Muzeum składa się z trzech ścieżek: etnograficznej, archeologicznej i historycznej.

- Jest to muzeum wielofunkcyjne i mam nadzieję, że stanie się ulubionym miejscem nie tylko dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla - mówi dyrektor muzeum Jarosław Makowski.

- Najcenniejszym naszym skarbem są pozostałości donżona, czyli wieży o charakterze mieszkalno-obronnym. Powstała ona w XIII wieku. Miała również charakter rezydencjonalny dla księcia kozielsko-bytomskiego - tłumaczył z kolei kierownik działu gromadzenia i udostępniania muzealiów Bolesław Bezeg.

W placówce znajdują się artefakty sprzed 10 tysięcy lat, jak i eksponaty z czasów nam współczesnych. Wewnątrz oko cieszą zarówno pięknie odrestaurowane piwniczne mury, jak i przeszklone gabloty, prezentujące doskonale zachowane zbiory muzealne. Nowe życie zyskał też obraz przedstawiający oblężenie Koźla przez armię Napoleona, który prezentuje się jeszcze okazalej niż w czasach gdy zdobił ściany kozielskiej baszty.

Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do piątku oraz w pierwszą sobotę miesiąca. Placówka organizuje także lekcje dla szkół i innych grup zorganizowanych. Muzeum Ziemi Kozielskiej jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Andrzej Kopacki

Zdjęcia (38)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe