Marszałek Senatu odwiedził port w Koźlu. "Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco" - mówił Tomasz Grodzki

  • 22.06.2021, 13:45
  • Andrzej Kopacki
Marszałek Senatu odwiedził port w Koźlu. "Tu na razie jest ściernisko,…
Konferencja prasowa na terenie kozielskiego portu, którego rewitalizacja wstrzymywana jest już od trzech lat, to tylko jeden z punktów wizyty marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego i senatorów klubu Koalicji Obywatelskiej w Kędzierzynie-Koźlu.

- Przyjechaliśmy tutaj kilkunastoosobową delegacją senatorów, wśród których znajdują się wybitni znawcy tematyki dróg wodnych, gospodarki oraz wielu innych z których każdy jest specjalistą w swojej dziedzinie. Ciśnie się na usta takie powiedzenie, że tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco. I wierzymy w to głęboko. Namawiamy wszystkich, aby nie budować na żegludze śródlądowej jakichkolwiek sporów politycznych, tylko pomyśleć, jak zrewitalizować tę gałąź gospodarki do czego Polska zobowiązała się w dokumentach unijnych. Mianowicie, że stopniowo udział żeglugi śródlądowej będzie rósł w przewozach towarów. Jest to ekologiczne, stosunkowo tanie i będzie służyło Polsce przez wiele lat – mówił marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. 

- Jeżeli samorząd ma zyskać, Wody Polskie mają zyskać, PKP ma zyskać, państwo ma zyskać, ochrona środowiska ma zyskać, czyli praktycznie wszyscy mają zyskać, to zadajmy sobie pytanie, kto może stracić. Albo kto jeszcze chce zyskać, a nie jest ujęty w tym wymienionym przed chwilą katalogu podmiotów. Bo trudno inaczej odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ta inwestycja jest blokowana już trzy lata - pytał podczas konferencji prasowej senator Adam Szejnfeld.

Temat wstrzymanej w kozielskim porcie inwestycji przedstawił parlamentarzystom prezes spółki KK Terminale Jarosław Zemło, którego zapytaliśmy, czy jest zadowolony z dzisiejszej wizyty parlamentarzystów.

- Tak bardzo. Przede wszystkim dlatego, że przyjechały tu w końcu jedne z najważniejszych osób w Polsce i na poważnie zainteresowały się tym tematem. Już nie mamy tej otoczki, że jesteśmy jakimś dziwnym inwestorem. To jest pierwszy krok do przodu - powiedział "Lokalnej" prezes Zemło.   

Następnie uczestnicy spotkania udali się do Domu Kultury „Koźle”, gdzie o godz. 13.15 rozpoczęła się debata w przedmiocie „Wstrzymanie budowy portu w Kędzierzynie-Koźlu”. Natomiast od godz. 15.00 do 15.40 zaplanowano spotkanie parlamentarzystów z mieszkańcami miasta i powiatu na kozielskim rynku.

 

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej z 29 czerwca.

Poniżej obszerny fragment konferencji prasowej zorganizowanej w kozielskim porcie wraz z fotogalerią!

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

 

Andrzej Kopacki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

miejscowa
miejscowa 23.06.2021, 19:24
A co z kopertami? żenada
miejscowy
miejscowy 22.06.2021, 17:10
Tak trzymac, tylko czy Gepetto i Pinokio to zrozumia, ostatecznie maja swoj przekop za 2 miliardy zlotych!!


miejscowa mieszkanka
miejscowa mieszkanka 23.06.2021, 19:24
żenujący gostek

Pozostałe