Reklama
czwartek, 30 kwietnia 2026 10:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Życzliwy sąsiad pomoże w ochronie dobytku. Jakie inne rady na włamywaczy ma policja?

Wakacje to okres rozpoczynających się wyjazdów rodzinnych. Jednak nasza dłuższa nieobecność w miejscu zamieszkania może sprawić, że włamywacze zainteresują się naszym dobytkiem. Jak ograniczyć ryzyko włamania? Oto kilka przydatnych rad.
Życzliwy sąsiad pomoże w ochronie dobytku. Jakie inne rady na włamywaczy ma policja?
zdjęcie ilustracyjne

Autor: pexels

Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie/dom. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce w telefonach. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki.

Miejmy też na uwadze, że portale społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Rozważmy, czy zdjęcia z naszego wyjazdu opublikować dopiero po naszym powrocie.

Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:

  • zauważysz nieznane Ci osoby, przebywające bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne;
  • widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  • niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy;

Przypominamy również o zasadach, jakimi należy się kierować, aby uniknąć kradzieży oraz włamania na ogrodzie działkowym.

Aby zminimalizować ryzyko poniesienia szkód na działce należy:

  • zabrać z niej wartościowe przedmioty, narzędzia i elektronarzędzia;
  • pozostawione na działce rzeczy warto schować w niewidocznym miejscu, oznakować w trwały i widoczny  sposób, a także je sfotografować;
  • sprawdzić zabezpieczenie altanek, stan zamków, ewentualnie zamontować dodatkowe zabezpieczenia techniczne np. okiennice, system alarmowy. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na taką formę zabezpieczenia, warto zdecydować się na zamocowanie czujek zasilanych bateriami, które po wykryciu ruchu w zasięgu ich działania mogą uruchamiać oświetlenie lub sygnał dźwiękowy;
  • odwiedzać co jakiś czas działkę i kontrolować stan zabezpieczeń;
  • zwracajmy uwagę także na działkę sąsiadów. Podczas ich nieobecności interesujmy się obcymi osobami przebywającymi w pobliżu ich działki;

Warto także pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu - najlepiej zabierać je ze sobą.

Jeśli już nieszczęśliwie padliśmy ofiarą włamania, to po zauważeniu tego faktu najlepiej od razu powiadomić policjantów, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętajmy też, aby w mieszkaniu  nic nie sprzątać, poprawiać czy też w miarę możliwości nie dotykać klamek lub miejsc przez które mogli dostać się włamywacze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrzTreść komentarza: Parkingu brak ❗Data dodania komentarza: 30.04.2026, 09:16Źródło komentarza: Nowa Inwestycja Kliniki Nova w Kędzierzynie-Koźlu!Autor komentarza: KojTreść komentarza: Ul. Marynarska w Porcie. Był tam zakład krawiecki. Jego właścicielem był p. Rygiel. Była też stołówka pracownicza Żeglugi na Odrze i Zakładowa Straż Pożarna.Data dodania komentarza: 30.04.2026, 05:25Źródło komentarza: Kolejna fotograficzna zagadka z dawnych lat. Co to za ulica?Autor komentarza: ...Treść komentarza: No tak, najłatwiej ponarzekać i zwyzywać, bo same niemieckie auta, a jakie mają być, większość z niemiec kupowana za prl jeszcze, przypominam, takie zloty mają łączyć, a nie dzielićData dodania komentarza: 29.04.2026, 23:26Źródło komentarza: Retro pojazdy w centrum uwagi. Rozpoczęcie sezonu miłośników pojazdów zabytkowych. ZDJĘCIAAutor komentarza: jacaTreść komentarza: Z duszy artykul!? Skoro już zweryfikowaliście info u źródła i nie ma takich planów, to po co rozsiewać plotki!? 🤦‍♂️Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:14Źródło komentarza: Niepotwierdzone doniesienia na temat przyszłości kędzierzyńskiego CarrefouraAutor komentarza: JacekTreść komentarza: To fajnie chętnie popatrzę na panów w obcisłych strojach. Lubie takichData dodania komentarza: 29.04.2026, 20:40Źródło komentarza: W majówkę startują miejskie rowery. Niższe ceny i nowe lokalizacje OK Bike!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Aktu przekazania dokonała prezydent miasta Sabina Nowosielska. Czy to jest własność pani Nowosielskiej żeby szastała tak jednak społecznym a nie pani Nowosielskiej mieniem ? Już chyba dosyć szkód narobiła temu miasteczku ta pani. A rada osiedla Stare Miasto może tak za robotę się weźmie a nie spotkania towarzyskie na koszt mieszkańców tylko organizować !Data dodania komentarza: 29.04.2026, 20:38Źródło komentarza: Rada Osiedla Stare Miasto przejęła lokal po „Studni”
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna