niedziela, 12 maja 2024 18:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziękowano ochotnikom z Maciowakrza za trudną i niezwykle ważną służbę

Jubileusz 135-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej Maciowakrze był niezapomnianym wydarzeniem. Świętowali strażacy z gminy Pawłowiczki oraz licznie przybyli goście. Utrzymywanie tradycji pożarniczych ma ogromne znaczenie dla krzewienia ducha strażackiego wśród przyszłych pokoleń.
Dziękowano ochotnikom z Maciowakrza za trudną i niezwykle ważną służbę

Autor: KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu

Najpierw zbiórka pododdziału na placu przed remizą OSP Maciowakrze. Następnie wprowadzenie go do kościoła parafialnego, gdzie w trakcie mszy świętej oddano hołd i modlono się za żyjących i zmarłych strażaków OSP z lokalnych jednostek. Uroczystości jubileuszowe przeniosły się na miejscowe boisko. Tam druhowie - z przedstawicielami struktur powiatowych i wojewódzkich ZOSP RP, a także z osobami reprezentującymi władze samorządowe gminy Pawłowiczki i powiat kędzierzyńsko-kozielski - wzięli udział w uroczystej ceremonii połączonej z wręczeniem medali i odznaczeń zasłużonym strażakom za ich wieloletnią służbę. To była szczególna chwila, w której doceniono wysiłki druhów, poświęcenie i oddanie dla dobra społeczności.

Aby jeszcze mocniej zaakcentować wdzięczność za ich trud, a również wesprzeć świętującą 135 lat istnienia jednostkę sprzętem zwiększającym bezpieczeństwo mieszkańców tej części naszego powiatu, komendant powiatowy PSP w Kędzierzynie-Koźlu st. bryg. Piotr Dudek przekazał ochotnikom z Maciowakrza ratowniczy zestaw hydrauliczny.

Ponad 13 dekad funkcjonowania jednostki to nie lada osiągnięcie, które świadczy o nieustającym zaangażowaniu i poświęceniu strażaków przez wiele pokoleń. Za ten czas i oddanie dziękowali ludziom zaproszeni goście. Jubileusz 135-lecia OSP Maciowakrze był nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale także do podkreślenia roli strażaków i ich nieocenionego wkładu w nasze codzienne życie. To również czas refleksji nad historią i tradycją, które stanowią fundament całego ruchu pożarniczego. Dzięki pracy i poświęceniu strażaków społeczność może czuć się bezpieczniej i spokojniej.

Drugiego dnia obchodów przeprowadzono zawody smerfów i sikawek konnych. Festyn wzbogacono występem kabaretu, biesiadą z zespołem muzycznym i zabawą taneczną.

***

Jednostkę OSP w Maciowakrzu utworzyła grupa założycieli w składzie: Juliusz Joszko, Albert Klein, Adolf Hofman, August Hoffman, Karol Paleta, Józef Lischka, Józef Kurka, Piotr Konietzny, August Pyrcek, Franz Heide, Józef Heide, Teodor Nowak, Leopold Kessler, Karol Tischer, Józef Morawitz, Julius Pendziałek, Franz Pendziałek, Alfred Sedlaczek. 

Na początku strażacy dysponowali niewielkim wyposażeniem, takim jak dwa baniaki na wodę, cztery kubły skórzane, dwa bosaki i dwie drabiny, a za remizę posłużyła stara szopa. W 1890 r. jednostka otrzymała nową sikawkę konną, która przetrwała w dobrym stanie do dnia dzisiejszego. W latach 20. XX wieku zbudowano nową, murowaną remizę. Po śmierci pierwszego komendanta w 1925 r. nowym został Antoni Mende. W tamtym czasie jednostka wzbogaciła się o nową motopompę Magirus. W okresie wojennym działalność straży była osłabiona, jednak to właśnie wtedy powstała sekcja żeńska, zrzeszająca 15 kobiet.

W 1959 r. OSP Maciowakrze otrzymała samochód pożarniczy Dodge, a cztery lata później obchodzono jubileusz 75-lecia istnienia jednostki. Z tej okazji zorganizowano rejonowe zawody i pokazy strażackie. W tym czasie powstała również sekcja młodzieżowa. W 1972 r. oddano do użytku nową remizę, a strażacy otrzymali samochód Lublin.

7 marca 1983 r., w godzinach popołudniowych, strażacy zostali wezwani do pożaru ich własnego kościoła. Początkowo z ogniem walczyli sami druhowie wraz z mieszkańcami, potem dołączyły inne jednostki OSP oraz straż zawodowa. W tym samym roku stary samochód Lublin został zastąpiony przez stara 21, a trzy lata później przez stara 25.

Rok 1987 był przełomowy dla OSP Maciowakrze. Jednostka zdobyła pierwszą nagrodę na przeglądach operacyjnych na szczeblu wojewódzkim i otrzymała nowy samochód Star 244. Jednak wcześniej strażacy musieli poświęcić wiele czasu na remont i poprawę wizerunku jednostki. W kolejnym roku obchodzono 100-lecie OSP Maciowakrze, co stanowiło wyzwanie dla strażaków, którzy mimo trudnych warunków zdołali zorganizować uroczystość.

W 1998 r. jednostka świętowała 110-lecie istnienia. Mieszkańcy Maciowakrza, Dobrosławic, Kozy i Szczytów ufundowali dla niej sztandar. Jednostka została także odznaczona złotym znakiem związku, a strażacy honorowi ufundowali figurę św. Floriana. 120-lecie istnienia OSP Maciowakrze. Z tej okazji rozbudowano remizę, a potem nastąpiło jej uroczyste otwarcie i poświęcenie. W 2016 r. gmina Pawłowiczki pozyskała dla jednostki samochód marki Mercedes, który zastąpił wcześniejszego stara.

W ciągu ostatnich pięciu lat jednostka przeszła wiele zmian. Warto nadmienić pozyskanie nowego wozu gaśniczego marki Volvo oraz ciągłe dozbrajanie się w sprzęt, w tym także ratownictwa wysokościowego. Strażacy OSP Maciowakrze stanęli również w obliczu trudności, takich jak pandemia czy pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

Obecnie zarząd OSP Maciowakrze tworzą: Hubert Kubanek, Alfred Schramowski, Gerard Kudła, Joachim Kubanek, Roland Mańka, Józef Kurka, Adrian Modła, Krzysztof Marks, Gerard Tietz, Agnieszka Pieróg, Huber Roellgen, Andrea Schramowski, Alicja Mańka, Damian Barucha, Marcel Barucha i Anita Kubanek. To grupa ludzi oddanych społeczności i poświęcających swój czas dla dobra innych.

***

Złotym Znakiem ZOSP RP uhonorowano druha Józefa Kurkę.

Złoty medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymali druhowie: Damian Barucha, Krystian Buks, Norbert Joszko i Gerhard Tietz. Brązowym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" wyróżniono druhny: Anitę Kubanek i Agnieszkę Pieróg.

Odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymali druhowie: Damian Kubanek i Marcel Barucha.

Srebrną Odznaką Honorową "Tarcza Świętego Floriana" wyróżniono druha Gerarda Kudłę. Brązową Odznakę Honorową "Tarcza Świętego Floriana" otrzymali druhowie: Roland Mańka, Alfred Schramowski i Joachim Kubanek.

Odznaką Honorową "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego" wyróżniono druhnę Beatę Lewicką.

Pamiątkowym medalem z okazji 135-lecia OSP w Maciowakrzu uhonorowano druhny i druhów: Beatę Kudłę, Krystynę Künzer, Alfonsa Künzera i Norberta Joszko.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Na osiedlu Kuźniczki czarne pszczoły obserwuję już od dwóch lat (i mam zdjęcia na dowód).Data dodania komentarza: 12.05.2024, 10:14Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIAAutor komentarza: JerzyTreść komentarza: Ja mam je od czterech jasieniec lubelskieData dodania komentarza: 12.05.2024, 10:10Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIAAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Czyli dalej obradujemy i nic nie robimy 😭 brawo!!! A czy nie można parę razy przepuścić wody na śluzach aby rozcieńczyć i natlenić wodę??? To przykre, jest początek maja a już taka tragedii 😪 a co będzie gdy przyjdą upały???Data dodania komentarza: 12.05.2024, 09:28Źródło komentarza: Wprowadzono I stopień zagrożenia na Kanale GliwickimAutor komentarza: PozdrawiamTreść komentarza: Proponuję Państwu tradycyjnie - poczekać aż " specjalny wysłannik tvn24 ustali że to Kaczyński, zaproszeni eksperci nie będą ukrywać oburzenia a lokalne radyjko wytrąbi swoją mantrę - jak czytamy w dzisiejszej gazecie wyborczej... itd...Data dodania komentarza: 12.05.2024, 07:25Źródło komentarza: Wprowadzono I stopień zagrożenia na Kanale GliwickimAutor komentarza: AniaTreść komentarza: W Gniewkowie , w kujawsko-pomorskim, na mojej działce mieszkają 3 pìękne okazy. Są od 3 lat, mieszkają w starej , spróchniałej gruszy.Data dodania komentarza: 11.05.2024, 22:37Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIAAutor komentarza: LaraTreść komentarza: Dokładnie, na Azotach na działkach już kilka lat je mamy, w zeszłym roku zrobiłam zdjęcia dwóm takim pięknościomData dodania komentarza: 11.05.2024, 21:26Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIA
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna