czwartek, 2 maja 2024 03:02
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ta współpraca mocno kuleje. Samorządowcy chcą być traktowani po partnersku

Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich wydały oświadczenie, z którego wynika, że współpraca między rządem a samorządami w temacie działań związanych z pandemią mocno kuleje.
  • Źródło: Związek Miast Polskich
Ta współpraca mocno kuleje. Samorządowcy chcą być traktowani po partnersku

Dopiero 13 października premier Mateusz Morawiecki spotkał się w tej sprawie z samorządowcami. Podczas wideokonferencji z prezydentami największych miast i wojewodami premier przekazał główne założenia rządowej strategii walki z pandemią, a także omówił kwestie działania szkół, szpitali i domów pomocy społecznej.

W walce z COVID-19 premier zaproponował aktywność ponad politycznymi podziałami - spójne i wspólne działania ze wszystkimi środowiskami społecznymi i politycznymi. Szef rządu na rozmowy w formie telekonferencji zaprosił też przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych.

Jednak samorządowcy nie byli do końca zadowoleni z przebiegu spotkania. Wyliczyli zastrzeżenia i oczekiwania wobec rządzących.

„Mimo wielu naszych apeli i próśb do spotkania w tej sprawie doszło dopiero po wielu miesiącach, w trakcie których miasta bardzo aktywnie wspomagały działania rządu w walce z COVID-19, prowadząc własne działania oraz ponosząc wysokie koszty ekonomiczne i społeczne, związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się pandemii".

Jakie m.in. uwagi kierują do Rządu RP prezesi UMP i ZMP?

  • w dalszym ciągu nie jesteśmy przez rząd traktowani po partnersku, mimo że razem tworzymy administrację publiczną;
  • nie mamy żadnych informacji co do planów wynikających z rządowej strategii walki z pandemią;
  • o wielu decyzjach dowiadujemy się z konferencji prasowych;
  • w ostatniej chwili przekazuje się nam zalecenia dla szkół, a nawet wprowadza podległość straży miejskich wojewodom.

Jak piszą w oświadczeniu, wspomniane spotkanie nie przyniosło żadnych konkretnych informacji: „spotkanie w założeniu konsultacyjne, nie miało nic wspólnego z konsultacjami”.

Autorzy listu Tadeusz Truskolaski i Zygmunt Frankiewicz wyliczają też, czego oczekują od rządzących w celu lepszego skoordynowania działań w sprawie pandemii:

  • zbudowania skutecznej sieci podmiotów leczniczych przygotowanych na zwiększone zapotrzebowanie na usługi medyczne związane z walką z COVID-19;
  • znaczącego zwiększenia skali przeprowadzanych testów na COVID-19, w tym m.in. dla personelu medycznego, mieszkańców i personelu domów pomocy społecznej, pracowników socjalnych, pracowników szkół, przedszkoli i żłobków, funkcjonariuszy straży miejskiej i innych osób, których charakter pracy wiąże się z kontaktami z dużą liczbą osób;
  • objęcia szczepieniami przeciwko grypie większych grupy pracowników, szczególnie tych, którzy mają lub mogą mieć kontakt z dużą liczbą osób, co podnosi ryzyko zakażenia COVID-19;
  • zwiększenia skuteczności kwarantanny;
  • odblokowania podstawowej opieki zdrowotnej, która jest dziś najsłabszym ogniwem systemu ochrony zdrowia (dostępność do lekarzy pierwszego kontaktu jest utrudniona, a teleporada stała się jedyną formą kontaktu z lekarzem, choć w zamierzeniach resortu zdrowia miała być wyjątkiem);
  • zmian w prowadzeniu placówek edukacyjnych, w tym uelastycznienia i zwiększenia uprawnień dyrektorów, aby mogli oni skuteczniej reagować na konkretne sytuacje epidemiczne, zwłaszcza wobec starszych uczniów, których objęcie nauką zdalną nie spowoduje dezorganizacji życia rodzinnego oraz dodatkowych kosztów;
  • stworzenia efektywnego systemu nauki zdalnej (który w przyszłości mogłyby również stać się częścią normalnego procesu nauczania), a także wprowadzenia korekt w podstawach programowych, których realizacja w obecnym kształcie, w warunkach pandemii nie jest możliwa.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kędzierzynianin 21.10.2020 21:40
Faktycznie. Skoro samorządy zaczynają nawet prowadzić politykę wewnętrzną i zagraniczną z pominięciem rządu itd. to czego oczekują. Cały czas Korona Wirus był abstrakcją dla PO-KO rządzące w samorządach, a teraz wielkie zdziwienie. Za to walczyli o "wolne sądy", LGBT(+) itd. itp. w ramach "totalnej opozycji." Wiosną jedynie przeszkadzali w działaniach rządu związanych z przeciwdziałaniem pandemii. Teraz oburzenie i łaskawie "Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich wydały oświadczenie, z którego wynika, że współpraca między rządem a samorządami w temacie działań związanych z pandemią mocno kuleje." KABARET :)))

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SuperTreść komentarza: I nawet nie trzeba flag biało-czerwonych. Super!Data dodania komentarza: 01.05.2024, 16:48Źródło komentarza: 20-lecie członkostwa w UE z „Koziołkiem”. ZDJĘCIAAutor komentarza: JanTreść komentarza: Na tej obwodnicy powiniej czę#ci stać patrol policji,bo samochodziaże też łamią tam przepisyData dodania komentarza: 01.05.2024, 16:24Źródło komentarza: Motocyklista stracił prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechał 141 km/hAutor komentarza: pennyTreść komentarza: Dziecko się urodziło żadne cudo gratulacjeData dodania komentarza: 01.05.2024, 12:50Źródło komentarza: Nadia to tęczowa córeczka. Oszaleli na jej punkcieAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Czy ktoś poza tępymi pisiorami wierzy że kiedykolwiek powstanie ta szprycha??? Od 8 lat nie mogą się dogadać w sprawie 500 m toru do kozielskiego portu a tu za chwilę okaże się że żeglugi towarowej na Odrze nie będzie 😭Data dodania komentarza: 01.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Znów o kolei na sesji rady miastaAutor komentarza: DarekTreść komentarza: A to dopiero 3 bieg był 🫢Data dodania komentarza: 01.05.2024, 10:05Źródło komentarza: Motocyklista stracił prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechał 141 km/hAutor komentarza: tylko kpoTreść komentarza: Nie mogę bezpiecznie przejść Kozielską. Głowackiego uratują tężnie. Dom towarowy w centrum jest pusty. Na szczęście dzięki KPO będzie więcej wiatraków i fotoradarów.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 08:14Źródło komentarza: Jak Unia wpłynęła na życie mieszkańców Kędzierzyna-Koźla?
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna