Pod jednym dachem aż jedenaście psów. Ludzie muszą znaleźć dla nich nowe lokum

  • 07.02.2021, 14:16
  • W
Pod jednym dachem aż jedenaście psów. Ludzie muszą znaleźć dla nich nowe lokum Fot. Rafał Pulkowski, W
Patowa sytuacja? Z wynajętego trzynaście lat temu domu w Reńskiej Wsi musiało się wyprowadzić starsze małżeństwo. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w budynku przeznaczonym do rozbiórki pozostawili jedenaście psów. Choć właściciele czworonogów zobowiązali się przyjeżdżać do nich codziennie z wodą i karmą, sytuacja ta nie może trwać długo. Los psów wzięło w swoje ręce stowarzyszenie prozwierzęce.

Piątego lutego na posesji przy ul. Reński Koniec w Reńskiej Wsi gościła Sabina Barycka ze Straży Ochrony Zwierząt Panda w Kędzierzynie-Koźlu. Wraz z byłymi mieszkańcami domu - państwem Sylwią i Janem Kaligami, właścicielami psów, które zostały same w budynku po tym, jak starsze małżeństwo było zmuszone do przeprowadzki do miasta - dokonała kontroli warunków, w jakich obecnie bytują psy.

Pocieszającym faktem w tej sprawie jest tylko to, że prace rozbiórkowe nie postąpiły tak daleko, by czworonogi nie miały dachu nad głową. Jak długo jednak właściciel budynku będzie się wstrzymywał z poważniejszymi pracami przy jego rozbiórce, trudno przewidzieć. Niezbędne zatem w tej sytuacji jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań, skutkujących na przykład znalezieniem psom domów tymczasowych bądź stałych.

Po kontroli w obiekcie Sabina Barycka udała się na spotkanie z wójtem gminy Reńska Wieś Tomaszem Kandziorą. Niespełna półgodzinna rozmowa przebiegła w przyjaznej atmosferze. Widać, że stronom zależy na sprawnym, opartym o literę prawa, załatwieniu trudnej sprawy.

- W mojej ocenie, jeżeli chodzi o warunki, w jakich żyją te psy, jest drastycznie. Jeden z psów, niestety, wymagałby uśpienia  - wyraziła opinię Sabina Barycka. Zgodziła się, co prawda, ze stwierdzeniem, że zadaszony obiekt, w którym bytują zwierzęta, zapewnia im schronienie lepsze niż nie jednemu psu przywiązanemu "na krótko" do budy, co wciąż, pomimo obowiązujących przepisów, nie jest bardzo rzadkie w Polsce.        

- Państwo Kaligowie muszą poczuć większą odpowiedzialność. To nie jest temat nowy, którego nie mogli załatwić przez dziesięć lat. Dziś być może nie mielibyśmy problemu jedenastu, a tylko kilku psów, którymi trzeba by się zaopiekować - zaznaczał sternik samorządu. Samorządu, który - pomimo braku takiego obowiązku - wspierał państwa Kaligów w rozwiązaniu ich problemu, między innymi cyklicznie publikując na swojej stronie internetowej ogłoszenie o adopcji zwierząt. - Przyjęcie na siebie odpowiedzialności finansowej za jedenaście psów, które przecież mają właściciela, w powszechnym odczuciu społecznym jest negatywne - zaznaczał gospodarz spotkania.

Mimo że spotkanie w urzędzie nie zaowocowało podjęciem konkretnych decyzji, można być optymistą i zakładać, że los uśmiechnie się do psów.

Cały artykuł w 5. nr. Nowej Gazety Lokalnej, który ukaże się 9 lutego.

W

Zdjęcia (21)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Agata
Agata 15.02.2021, 12:16
Jakiś kontakt mogliby Państwo podać w kontekście adopcji lub link do przedstawionych psiaków. Gdzie szukać informacji? :) Pozdrawiam
nina
nina 17.03.2021, 09:17
Gmina Reńska Wieś
około miesiąc temu
Wciąż szukamy domu dla jedenastu czworonogów❗
Starsi ludzie, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej musieli opuścić wynajmowany dom, pozostawiając 11 psów.
Szukamy ludzi o dobrym sercu, którzy przygarną do swojego domu pieska. Kto może adoptować zwierzaka❓ Każda pomoc potrzebna. Psy są zaszczepione, wysterylizowane i w dobrej kondycji.
Dla adoptujących możliwe wsparcie❗
Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy w Reńskiej Wsi pod numerem telefonu: 77 405 32 27.
Poniżej link do kolejnego artykułu w tej sprawie który dziś ukazał się w Nowej Gazecie Lokalnej👇
.
. 07.02.2021, 15:21
Gdzie władze powiatu, gmin, miasta???
Wygląda na to, że czekają, aż ludzie się skrzykną i pomogą. Psiaki mało fotogeniczne?

Pozostałe