środa, 8 maja 2024 09:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Policja w oryginalny sposób ostrzega przed oszustami. Film najlepiej działa na naszą wyobraźnię

Współczesna technologia ułatwia i udoskonala życie w wielu dziedzinach. Niestety, wykorzystują ją również przestępcy w oszustwie zwanym spoofingiem. Dzwonią wówczas z numerów imitujących oficjalne połączenia bankowe. W rozmowie podszywają się pod konsultantów finansowych lub bankowców. Nakłaniają na przelanie swoich oszczędności na podane konta, proszą o zainstalowanie jakiegoś oprogramowania lub o kliknięcie w przesłany link i zalogowanie się na swoje konto. W efekcie wchodzą w posiadania naszych pieniędzy. Zobaczcie, jak wygląda przykładowy scenariusz takiej rozmowy.
  • Źródło: Policja
Policja w oryginalny sposób ostrzega przed oszustami. Film najlepiej działa na naszą wyobraźnię

Wyróżniamy różne rodzaje spoofingu - głównie internetowy i telefoniczny. Ten w wersji internetowej to najczęściej wysyłanie maili na nasze skrzynki. Przestępcy podszywają się wówczas pod firmy, instytucje lub np. agencje pośrednictwa pracy. Oszuści wciągają nas w swój proceder i wyłudzają dane wrażliwe, takie jak loginy i hasła do bankowości elektronicznej, numery kart kredytowych lub bankomatowych czy też numer PESEL. Dzięki temu, mogą dostać się na nasze konta bankowe lub zaciągać kredyty.

Zdarza się, że w przesłanej wiadomości otrzymujemy link do strony internetowej. Po kliknięciu wchodzimy na podstawioną witrynę, która łudząco przypomina zaufaną stronę. Również tam, niczego nie świadomi, możemy wprowadzać hasła i loginy. W ten sposób udostępniamy swoje oszczędności przestępcom.

Spoofing telefoniczny to nic innego jak coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę.

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto.

Scenariusz ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliżony. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy. Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: perlatorTreść komentarza: to już wiadomo jak będzie wyglądać współpraca w tej kadencji, my mamy większość KO SN i my rządzimy a wy(cała reszta) myślcie, że coś możecie...Data dodania komentarza: 08.05.2024, 08:01Źródło komentarza: Ireneusz Wiśniewski przewodniczącym rady miastaAutor komentarza: PaździochTreść komentarza: Helena, będę biegać za wilkiem. Weź tabletki, będę miał zawał.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 21:39Źródło komentarza: Kolejny Bieg Tropem Wilczym w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: wiemTreść komentarza: Ukrywali to ci z Pogorzelca. Oni zawsze wolą schować, niż pokazać.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 21:37Źródło komentarza: Kolejny Bieg Tropem Wilczym w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Suszara i Pieczara.Treść komentarza: Jest nowy Trent. Rzepice. Baby włażą w rzepak i robią sobie zdjęcia. Takie ładne w żółtych kwiatkach. Tylko że włażąc w ten rzepak robią same szkody. Rolnicy je już gonią...Data dodania komentarza: 07.05.2024, 21:34Źródło komentarza: Pijany 35-latek został zatrzymany w BierawieAutor komentarza: K- KTreść komentarza: Kto co lubi. Zamiast tych wszystkich,, mini,, festynów można było zorganizować dni i miasta takie jak były za dawnych czasów i zaprosić dodatkowo jakiś super zespół, zainteresować się i dogadać finansowo z właścicielami atrakcji żeby obniżyli swoje ceny- jeden bilet na karuzelę 50 zł za 3 min przejazdu żeby dla każdego mieszkańca naszego miasta była to impreza dostępna finansowo i repertuar nie tylko dla młodzieży.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Pokahontaz, Enej, Grubson na Dniach Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: BTreść komentarza: Przecież o tym wiadomo od dawna.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 12:11Źródło komentarza: Kolejny Bieg Tropem Wilczym w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna