piątek, 10 maja 2024 11:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowe miejsce w sieci wspierające edukację języka niemieckiego

Mniejszość Niemiecka w Polsce uruchomiła nową platformę edukacyjną, na której informacje o możliwościach, sposobach i aspektach prawnych nauczania języka niemieckiego znajdą zarówno uczniowie, rodzice jak i nauczyciele.
  • Źródło: TSKN na Śląsku Opolskim
Nowe miejsce w sieci wspierające edukację języka niemieckiego

Za uruchomieniem Supereule.pl stoi Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce w Internecie, które łączy zarówno informacje dotyczące organizacji nauczania języka niemieckiego w szkołach, jak również działania edukacji nieformalnej podejmowane przez stowarzyszenia i fundacje Mniejszości Niemieckiej po zajęciach szkolnych. To właśnie w tym miejscu znajdziemy szeroką ofertę zajęć, warsztatów, konkursów oraz szkoleń dla wszystkich grup wiekowych, a także wszelkie aktualne ustawy oraz dyrektywy polskiego i europejskiego prawodawstwa dotyczące organizacji szkolnictwa mniejszościowego.

Platforma dedykowana jest w pierwszej kolejności do rodziców i osób, które uczą się języka niemieckiego, przede wszystkim jako języka ojczystego. Jest to również miejsce, gdzie nauczyciele, germaniści znajdą inspiracje i pomysły do prowadzenia zajęć. W newsach znajdują się aktualne informacje na temat planowanych terminów projektów, a także ciekawostki z zakresu historii, kultury, tradycji niemieckiej oraz informacje o nowych publikacjach, materiałach edukacyjnych.

Kwestia nauczania, przekazywania języka niemieckiego kolejnym pokoleniom była, jest i będzie absolutnie priorytetowym działaniem organizacji i liderów Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Chcemy, by nasze dzieci miały jak najlepsze możliwości nauki języka niemieckiego. Dlatego postanowiliśmy stworzyć platformę supereule.pl, która zbiera informacje o wszystkich działaniach z zakresu edukacji językowej, podejmowane przez organizacje Mniejszości Niemieckiej, nie tylko z Polski. Ale jest to też podstawowe źródło wiedzy i informacji z zakresu prawa. Gromadzi wiedzę o materiałach edukacyjnych. Jest bardzo dobrym narzędziem, które może pomóc w nauczaniu zarówno formalnym jak i pomóc w wychowywaniu dzieci dwujęzycznie. Nie musimy więc już dzisiaj odwiedzać wielu stron różnych organizacji i projektów, wystarczy, że wejdziemy na supereule.pl! Wierzę, że każdy, kto szuka informacji na temat edukacji mniejszościowej, dotyczącej nauczania języka niemieckiego znajdzie tam odpowiedzi na swoje pytania. Kiedy ją tworzyliśmy nie mogliśmy przewidzieć rozwoju sytuacji i faktu, że zostaną w Polsce wprowadzone przepisy dyskryminujące mniejszość niemiecką w zakresie edukacji poprzez ograniczenie z 3 do 1 ilości godzin języka niemieckiego w szkołach. Tym bardziej więc dzisiaj wiedza dostępna na platformie dotycząca różnych form i możliwości kształcenia językowego nabiera na znaczeniu - mówi Rafał Bartek, przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim. 

Platformę przygotowano zarówno w języku polskim jak i języku niemieckim. Sama nazwa „Supereule” w języku polskim oznacza super sowę – sowę, która ma właśnie „tę super moc”: moc tradycji, kultury, tożsamości i posługuje się językiem mniejszości. W szacie graficznej platformy, aż roi się od sów o super mocach, warto o nich poczytać, aby swobodnie się po niej poruszać. Kolaże sów wykonała Halina Fleger a za wykonanie strony odpowiedzialna jest firma: Adapt-Systems.

Zrealizowanie platformy było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JanekTreść komentarza: No i gdzie są teraz te organizacje proeko i niemcy zaniepokojeni stanem wód w Polsce?! W zeszłym roku, to była wina PiSu, a w tym roku rozumiem, że rządzący nie mieli na to wpływu?!Data dodania komentarza: 10.05.2024, 10:50Źródło komentarza: Wprowadzono I stopień zagrożenia na Kanale GliwickimAutor komentarza: doktor inżynierTreść komentarza: Nie jesteście w stanie zadbać o unikalny zabytek - Baszta Montalamberta, a trigerujecie się na hitlerowski bunkier o znikomym znaczeniu historycznym. LUDZIE jesteście tak prości w obsłudze, pomanipulować wami idzie szybko...Data dodania komentarza: 10.05.2024, 10:45Źródło komentarza: Czy pod topór trafi ponad 300 drzew?Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: No i pięknie!!!! Szkoda że sprawa wypłynęła dopiero po wyborach 😭 Zamiast przeprowadzić rewitalizację tego pięknego terenu za unijne pieniądze, planuje się dewastację jedynego z ostatnich w mieście zabytków historii a miejsc gdzie można stawiać bloki na kresce jest w bród. No cóż! Władza wybrana , można robić co się chce 🤔😪Data dodania komentarza: 10.05.2024, 09:05Źródło komentarza: Czy pod topór trafi ponad 300 drzew?Autor komentarza: LOLOTreść komentarza: Na działkach w Koźlu za Michalcem też latają.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 08:41Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIAAutor komentarza: MarkoTreść komentarza: Pszów w woj.śląskim też mam w ogrodzie!!!Data dodania komentarza: 10.05.2024, 08:21Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIAAutor komentarza: MarioTreść komentarza: Też widziałem kilka dni temu, 6km od KoźlaData dodania komentarza: 10.05.2024, 08:19Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna