czwartek, 9 maja 2024 21:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Drewno jest teraz w cenie. Na to źródło energii jest duży popyt

Zapowiada się zima, jakiej nie było od lat. I to wcale nie ze względu na siarczysty mróz, wszak długoterminowe prognozy nie muszą się sprawdzić. A z uwagi na fakt, że wielu Polaków zachodzi w głowę, czym opali swój dom, gdy na dworze słupek rtęci pójdzie mocno w dół.
Drewno jest teraz w cenie. Na to źródło energii jest duży popyt

Autor: W

Alternatywą dla kosztującego dziś krocie węgla jest drewno opałowe. O kwestie związane z tym - wciąż atrakcyjnym dla wielu - źródłem energii zapytaliśmy nadleśniczego Nadleśnictwa Kędzierzyn Pawła Hajduka.

Nie wchodząc w kwestie związane z jego jakością, węgiel, jeśli już gdzieś jest w sprzedaży, oferowany jest po cenach, od których rozboleć może głowa. Osoby, których gospodarstwa wyposażone są w kotły na paliwo stałe, zamiast czarnym złotem (to określenie chyba jeszcze nigdy nie było tak adekwatne) ogrzewać swoje domostwa mogą na przykład drewnem. I choć mniej kaloryczne, nadto w odróżnieniu od węgla wymaga odpowiedniego wysuszenia, popyt na nie mocno wzrósł w ostatnim czasie.

Nadleśnictwo Kędzierzyn to jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, która podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Jego powierzchnia przekracza 350 km kw. Obejmuje dziesięć leśnictw, w tym m.in.: Blachownia, Brzeźce, Kotlarnia, Pokrzywnica czy Sławięcice. Jak dowiadujemy się od nadleśniczego Pawła Hajduka, wzrost zainteresowania zakupem drewna opałowego w bieżącym roku w porównaniu do lat ubiegłych oscyluje w granicach 30-50 proc. w zależności od gatunku i sortymentu. Z kolei ceny drewna opałowego w porównaniu do 2021 r. wzrosły średnio o 10-30 proc. w zależności od gatunku i rodzaju drewna.

Jeżeli wziąć pod uwagę samowyrób, czyli pozyskanie drewna kosztem nabywcy, to w 2018 r. cena kształtowała się na poziomie 40 zł, a obecnie wynosi 35 zł. Ceny drewna opałowego od stycznia bieżącego roku nie uległy zmianie. Na stanie magazynowym Nadleśnictwa Kędzierzyn, w ciągłej sprzedaży, jest od 300 do 500 m sześc. drewna opałowego. Największą popularnością cieszy się wysokokaloryczne drewno liściaste: buk, dąb i grab. - Ze względu na duże zainteresowanie drewno pozyskiwane jest na bieżąco - informuje nadleśniczy Paweł Hajduk.

Jakie są zasady zakupu, pozyskiwania drewna w Nadleśnictwie Kędzierzyn? Sprzedaż drewna prowadzona jest na podstawie aktualnego cennika detalicznej sprzedaży drewna, zatwierdzonego przez nadleśniczego (www.kedzierzyn.katowice.lasy.gov.pl) oraz w siedzibie nadleśnictwa i kancelariach leśnictw. Sprzedaż detaliczna drewna odbywa się w kancelarii poszczególnych leśnictw, których adresy i numery kontaktowe znajdują się na wspomnianej stronie internetowej, a także w siedzibie Nadleśnictwa Kędzierzyn, zlokalizowanej w Starej Kuźni w gminie Bierawa. (...)

Cały artykuł w 35. nr. Nowej Gazety Lokalnej, który ukazał się 4 października. Dostępny również w formie elektronicznej - E-WYDANIE


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna