czwartek, 9 maja 2024 14:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ponad 1100 opraw oświetleniowych w gminie Bierawa do wymiany na oprawy LED

Jedną z przykrych konsekwencji niepewnych czasów, w których przyszło żyć po pandemii i wybuchu wojny na Ukrainie, są wysokie koszty. Stąd konieczność oszczędzania energii elektrycznej, która - dla przykładu - w gminie Bierawa zanotowała wzrost o ponad 100 proc.
Ponad 1100 opraw oświetleniowych w gminie Bierawa do wymiany na oprawy LED
Zdj. ilustracyjne

Autor: media.tauron.pl

- Wszystkie gminy w naszym powiecie mają operatora zastępczego. Pierwotnie miał nastąpić wzrost o 400 proc., nie przyjęliśmy jednak warunków przedstawionych w przetargu - wyjaśnia wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń.

I w przypadku źródeł ciepła nastąpił wzrost cen. Choć tu "tylko" o kilkadziesiąt procent. Mimo że szkoły mają taryfy chronione, to też spore wyzwanie dla kierującego nimi samorządu.

- Liczymy, że sytuacja będzie się stabilizowała i złapiemy drugi oddech. Na pewno rok 2023 to także czas, w którym chcemy wymieniać oświetlenie uliczne na LED-owe - mówi wójt Ficoń.

Jest w stałym kontakcie z Tauronem. Z zapewnień operatora wynika, że drugi kwartał tego roku jako czas, w którym wszystkie 1144 oprawy w gminie zostaną zastąpione energooszczędnymi LED-ami, jest realny.

- Liczymy, że w połowie roku bądź z początkiem jego drugiej połowy ten proces się zakończy. Wtedy już zapomnimy o konieczności wyłączania oświetlenia ulicznego, jak ma to miejsce teraz przez kilka godzin w każdą noc. Osiągniemy bardzo duże oszczędności, rzędu 80 proc. - mówi Krzysztof Ficoń.

Oczywiście, aby móc mówić o odczuwalnych oszczędnościach, będzie musiał upłynąć pewien czas. Inwestycja będzie spłacana na rzecz Taurona - poprzez opłatę eksploatacyjną, która wzrośnie. Dziś jeszcze nie wiadomo, jakiego rzędu oszczędności zostaną wygenerowane na energii elektrycznej. Operator wciąż nie wyłonił wykonawcy. Dlatego dopiero znając ostateczną cenę, będzie można określić, przez ile lat samorząd będzie spłacać inwestycję.

Jak zaznacza wójt Ficoń, nie jest jednak tak, że samorząd zareagował na sytuację dopiero po wybuchu wojny i wystąpieniu kryzysu energetycznego.

- Ten proces trwa już dwa i pół roku. Cieszę się, że rozpoczęliśmy go z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu finał operacji powinien nastąpić w tym roku. Akurat w momencie, gdy najbardziej tego potrzebujemy - podkreśla włodarz.

***

Do marca trwa cykl zebrań wiejskich w gminie Bierawa. Z dotychczasowych spotkań z mieszkańcami wynika, że najbardziej trapi ich - co nie jest novum - kiepski stan dróg każdej kategorii, którymi poruszają się w swojej gminie. Wciąż brak wystarczających nakładów na ich remont.

Z prądem powiązany jest jeszcze inny problem, bardzo często zgłaszany przez mieszkańców. Mowa o infrastrukturze energetycznej. Wraz z rosnącą wśród mieszkańców popularnością instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła coraz wyraźniej wychodzi niedofinansowanie tejże infrastruktury.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna