czwartek, 9 maja 2024 04:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Osiem małży kontroluje wodę pitną z ujęcia w Kędzierzynie-Koźlu

Mało kto wie, że w Miejskich Wodociągach i Kanalizacji w Kędzierzynie-Koźlu Sp. z o.o. do sprawowania pieczy nad bezpieczeństwem jakości wody pitnej zatrudnione zostały małże słodkowodne z gatunku Skójka zaostrzona z łac. Unio tumidus.
  • Źródło: MWiK Kędzierzyn-Koźle
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Biomonitoringu SYMBIO, który stanowi system wczesnego ostrzegania przed zanieczyszczeniem produkowanej wody pitnej dostarczanej codziennie w ilości ponad 6 000 m3/dobę, dla ponad 52 tysięcy mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

W trosce o wysoką jakość świadczonych usług w zakresie dostaw wody pitnej, w Zakładzie Uzdatniania Wody ”Dunikowskiego” przy ul. Xawerego Dunikowskiego 14, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kędzierzynie-Koźlu Sp. z o. zatrudniło małże słodkowodne. Są to wyjątkowi, i wyczuleni pracownicy, bo przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku są odpowiedzialni za czystość wody dostarczanej do mieszkańców aglomeracji Kędzierzyna-Koźla.

Małże, o których mowa, są częścią Systemu Biomonitoringu, a jego funkcjonowanie oparte jest o ideę bioindykacji. Te wyjątkowo czułe organizmy (małże), gdy tylko pojawi się w wodzie jakakolwiek substancja szkodliwa, w reakcji obronnej zamykają swoje muszle, informując Nasze Przedsiębiorstwo on-line, co jedną sekundę o przydatności wody do przesłania jej końcowemu odbiorcy.

Na obiekcie Zakładu Uzdatniania Wody w specjalistycznym zbiorniku zostało umieszczonych osiem małży z gatunku skójka zaostrzona (łac. Unio tumidus). Do każdego z tych osobników został „przytwierdzony” magnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które rejestrują stopień otwarcia muszli, i ich naturalny biorytm, porównywalny do ludzkiego EKG.

Nagłe zamknięcie się muszli tych organizmów będzie natychmiast informowało Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Kędzierzynie-Koźlu Sp. z o.o. o niekorzystnej zmianie parametrów wody pitnej, tym samym SYMBIO wygeneruje odpowiedni sygnał, na który nasze służby laboratoryjne będą reagowały jeszcze szybciej i sprawniej niż dotychczas. Organizmy te przy monitorowaniu wody będą pracowały trzy miesiące. Po tym czasie firma PROTE z Poznania obsługująca system dokonuje wymiany małży na nowe organizmy, te natomiast, które pracowały trzy miesiące są odtransportowane do jeziora, z którego wcześniej zostały pozyskane. 

Sama metoda jest jedną z najskuteczniejszych technologii dostępnych na rynku, co zostało potwierdzone wieloletnimi doświadczeniami firmy PROTE obsługującej ponad 50 takich systemów na terenie naszego kraju. Warto zaznaczyć, że obecnie małże monitorują jakość wody ujmowanej już dla ponad 10 milionów ludzi. System SYMBIO jest połączeniem sprawdzonej naturalnej metody, która daje nowe standardy bezpieczeństwa także dla odbiorców wody pitnej, której jakość pozwala na jej picie prosto z kranu…

Całą opisaną technologię można zobaczyć w materiale wideo https://www.youtube.com/watch?v=eo7r36rEdmY oraz krótką animację (dla najmłodszych i nie tylko) o Bohaterskim Małżu Błażeju https://www.youtube.com/watch?v=TU3-txl6Vr8


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Akwa MEN 22.03.2023 07:54
A czym się żywią? ściema

Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna