poniedziałek, 29 kwietnia 2024 13:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przestroga dla przyszłych pokoleń

Dziś obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Osiem dekad temu Polska jako pierwsza stawiła czoła totalitarnej niemieckiej i sowieckiej nawałnicy. Także w Kędzierzynie-Koźlu w uroczysty sposób upamiętniono ten kluczowy dla losów świata fakt historyczny, którego skutki odczuwamy do dziś.
Przestroga dla przyszłych pokoleń

Autor: foto: Andrzej Kopacki

Motywem przewodnim tegorocznych obchodów są trzy symboliczne wydarzenia decydujące o okolicznościach wybuchu II wojny światowej i jej eskalacji: podpisanie tajnego załącznika do paktu Ribbentrop-Mołotow - 23 sierpnia 1939 r., niemiecki atak na Polskę faktycznie rozpoczynający II wojnę światową - 1 września 1939 r., oraz sowiecka inwazja na Rzeczpospolitą - 17 września 1939 r., faktycznie finalizująca tajną zmowę Hitlera i Stalina w sprawie IV rozbioru Polski.

Uroczyste obchody w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęto od mszy świętej za Ojczyznę odprawionej w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik wzniesiony ku czci ofiar II wojny światowej, mieszczący się w Parku Pojednania przy al. Jana Pawła II, gdzie zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy oraz wysłuchali okolicznościowych wystąpień samorządowców i zaproszonych gości.

- Skutki wojny dotknęły każdej rodziny. Dlatego wydarzenia te są wciąż żywe w naszej zbiorowej pamięci. To również wiele lat zmagań o prawdę, wiele lat zmagań o pamięć, o poległych i 80 lat wolności tej jeszcze zakłócanej przez inne totalitaryzmy. I tej prawdziwej, którą możemy pełną piersią cieszyć się z niepodległości, bezpieczeństwa i prawie nieograniczonych osiągnięć jakie przyniosła demokracja  mówiła Małgorzata Tudaj, starosta kędzierzyńsko-kozielski, dodając, że takie rocznice niewątpliwie zmuszają nas do podsumowań:  - Czy poradziliśmy sobie z naszą odpowiedzialnością za wolność, za losy kraju? Czy poradziliśmy sobie z naszą odpowiedzialnością za ofiarę poprzednich pokoleń, które zostały wrzucone w wir wojny i wywiązały się z zadania tak, że dzisiaj możemy korzystać z tego, co nam krwią wywalczyli - pytała Małgorzata Tudaj.

Czy jesteśmy bezpieczni?

W dalszej kolejności głos zabrał sekretarz Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, Zbigniew Romanowicz: - Gromadzimy się dziś pod pomnikiem ofiar II wojny światowej, oddając im hołd i wyrazy nieustannej pamięci… Dziś nie ulega już wątpliwości, że głównymi motorami działań agresorów były spięte klamrą totalitaryzmu: nacjonalizm, rasizm oraz uprzedzenia wobec odmienności narodowej i kulturowej. Najważniejszym czynnikiem zapewniającym najdłuższy w historii trwały pokój w tej części świata jest natomiast wspólnota wartości demokratycznych, łącząca otwarte, tolerancyjne społeczeństwa obywatelskie, pozbawione nacjonalistycznej wrogości oraz wzmocnione euroatlantyckim oraz transatlantyckim sojuszem.
   
Do zgromadzonych zwrócił się również radny wojewódzki Robert Węgrzyn: - Od czasu zakończenia II wojny światowej nasze stosunki z Niemcami i Rosją, a wcześniej z ZSRR, przechodziły różne etapy. Jakie są dzisiaj one? Czy możemy powiedzieć, że jesteśmy państwem bezpiecznym? Czy nasz sojusz militarny z państwami zachodnimi daje nam dzisiaj poczucie pełnego bezpieczeństwa? Czy nie mieliśmy takich sojuszy w 1939 roku z Anglią i Francją? Mieliśmy, ale nie doczekaliśmy się pomocy. Czy nasze członkostwo w NATO daje nam 100-procentową gwarancję bezpieczeństwa w razie jakiegokolwiek zagrożenia? To są tylko traktaty. My Polacy, a politycy szczególnie, mają obowiązek budować i rozwijać współpracę międzynarodową w imię naszej suwerenności zewnętrznej. Nie wystarczy mieć rację. W 1939 roku też mieliśmy rację, ale ostatecznie zostaliśmy sami - przypomniał Robert Węgrzyn.

Dzisiejsze uroczystości zakończono złożeniem wiązanek kwiatów pod „Pomnikiem Pojednania”.

A więc wojna!

1 września 1939 r. w audycji Polskiego Radia wybrzmiał komunikat rozpoczynający się słowami: „A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan dalszy…”. Atak na Polskę, rozpoczynający II wojnę światową stał się faktem. Niemcy rozpętali przeciwko Polsce najtragiczniejszy w całych dziejach kataklizm wojenny, który pochłonął życie około 6 milionów obywateli polskich. Doprowadził do największej katastrofy w dziejach ludzkości pozbawiając życia kilkadziesiąt milionów niewinnych ofiar.

Wrzesień 1939 roku to również data symbolizująca początek heroicznej walki Polaków z niemieckimi i sowieckimi okupantami, którzy dopuścili się niezliczonej wręcz ilości okrucieństw na obywatelach naszego kraju. Zorganizowane ludobójstwo miało na celu wymazanie raz na zawsze polskiego narodu i państwa z kart historii.

----------------------------------------------------

II wojna światowa to największa w historii ludzkości wojna światowa, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945). Teatr działań wojennych objął prawie całą Europę, a także wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji.

W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln uzbrojonych. Według różnych szacunków w II WŚ zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Podpisanie 7 maja 1945 w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy (z wejściem w życie 8 maja 1945), zakończyło działania wojenne w Europie. Natomiast akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 na pokładzie pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej, definitywnie zakończył działania wojenne.

W najbliższym wydaniu "Nowej Gazety Lokalnej" o tym jaki związek z rozpoczęciem II wojny światowej miało… nasze miasto.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: perlatorTreść komentarza: nikogo nie dziwi fakt, że z okrętu ucieka dwóch najbliższych ludzi SN? Czyli nie jest tak kolorowo jak zapewnia SN... a jak nie wiadomo o co chodzi to z pewnością chodzi o kasę...Data dodania komentarza: 29.04.2024, 10:36Źródło komentarza: Będą nowi zastępcy prezydenta Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: No nie wiem. Można sobie wyobrazić koalicję KO i radnych Piaseckiego, koalicję KO i MN, koalicję MN, Piseckiego i PIS. Będzie się działo.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 23:30Źródło komentarza: Będą nowi zastępcy prezydenta Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: Barbara PietrzakTreść komentarza: Pani Janino, bardzo się cieszę, że mogłam pomóc. Cała ta historia jest niesamowita i wręcz nadaje się do napisania powieści. Serdecznie pozdrawiam Waszą całą nie małą Rodzinę Barbara PietrzakData dodania komentarza: 28.04.2024, 22:19Źródło komentarza: Francuz szuka śladów swoich bliskich w KędzierzynieAutor komentarza: 🤮Treść komentarza: Kuśkowo.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 21:53Źródło komentarza: Sabina Nowosielska będzie rządziła miastem kolejną kadencjęAutor komentarza: figaTreść komentarza: Więcej takich ludzi jak p.Violetta, dzięki za olbrzymie serceData dodania komentarza: 28.04.2024, 20:00Źródło komentarza: Jerry po zabiegu i w trakcie rehabilitacji. ZDJĘCIAAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Bierzmy przykład z jego radości!!! Trzymaj się ,Jerry Kochajmy psyData dodania komentarza: 28.04.2024, 19:25Źródło komentarza: Jerry po zabiegu i w trakcie rehabilitacji. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 25°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna