środa, 1 maja 2024 22:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Problem bezdomności nie jest obcy też naszemu miastu. W tym gronie są nawet dzieci

Ilu bezdomnych jest obecnie w Kędzierzynie-Koźlu? Czy w porównaniu z latami 2017-2019 liczba ta wzrosła czy też zmalała? Jaki jest średni wiek osób bezdomnych, gdzie są one kierowane i czy faktycznie korzystają z jakichkolwiek form pomocy? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym materiale.
Problem bezdomności nie jest obcy też naszemu miastu. W tym gronie są nawet dzieci

Autor: foto: ANKO

Jak się okazuje, od początku bieżącego roku pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu mieli styczność ze 130 osobami bezdomnymi, z czego 106 z nich to mężczyźni, a 24 to kobiety (w tym 3 dzieci). Zdecydowana większość, bo aż 89 spośród tych osób zostało objętych różnymi formami pomocy przez tutejszy MOPS. Natomiast pozostałe 41 osób przebywa w różnych miejscach niemieszkalnych na terenie Kędzierzyna-Koźla. Są to zarówno byli mieszkańcy naszej gminy, jak i osoby, które swój ostatni meldunek posiadały poza terenem Kędzierzyna-Koźla. Wszyscy są monitorowani przez streetworkerów.

Tendencja wzrostowa

Jak informuje kędzierzyńsko-kozielski MOPS w porównaniu do lat 2017-2019 obserwujemy tendencję wzrostową. Szczególnie niepokojący wydaje się bieżący rok, gdyż przez pierwszych siedem miesięcy zostało już odnotowanych niewiele mniej osób bezdomnych, niż przez cały poprzedni rok. Jak przyznają same osoby bezdomne, wcześniej „jakoś sobie radzili”, to znaczy podejmowali się prac dorywczych, mogli liczyć na pomoc innych osób. Aktualnie, z uwagi między innymi na epidemię COVID-19, pracodawcy mają obawy przed zatrudnianiem pracowników „z zewnątrz”, przez co osoby te utraciły źródło dochodu i zdecydowały się zwrócić z wnioskiem o pomoc do tutejszego MOPS-u.

- Od lat zdecydowaną większość bezdomnych beneficjentów pomocy społecznej stanowią mężczyźni. W 2017 roku wśród 93 osób objętych pomocą tutejszego MOPS było 75 mężczyzn, 15 kobiet oraz 3 dzieci, w 2018 roku wśród 106 klientów było 89 mężczyzn, 13 kobiet i 4 dzieci, w 2019 roku pośród 149 podopiecznych było 122 mężczyzn, 22 kobiety i 5 dzieci, natomiast w 2020 roku, jak już zostało wspomniane, do tej pory zgłosiło się 130 osób - 106 mężczyzn, 21 kobiet i 3 dzieci. Nadmienić należy, że matki z dziećmi nigdy nie przebywają „na ulicy”, każdorazowo są kierowane do całodobowej placówki dla osób bezdomnych dedykowanych matkom z dziećmi - informuje Joanna Kamińska pracownik socjalny ds. bezdomności z MOPS w Kędzierzynie-Koźlu.

Miasto o nich pamięta

W bieżącym roku dla dorosłych mężczyzn i kobiet Gmina Kędzierzyn-Koźle zapewnia schronienie w Stowarzyszeniu MONAR - Schronisku dla Osób Bezdomnych MARKOT w Kędzierzynie-Koźlu. Matki z dziećmi mają zapewnione schronienie w Stowarzyszeniu MONAR - Domu dla Samotnych Matek z Dziećmi MARKOT w Zopowych. Dla osób bezdomnych wyżej wymienione placówki zapewniają nie tylko całodzienne schronienie, ale również stały dostęp do urządzeń sanitarnych, standardowy pakiet higieniczno-sanitarny, całodzienne wyżywienie, dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, stały kontakt z tutejszym MOPS-em.

Ponadto osoby bezdomne mają szeroki wachlarz innych form pomocy, z których mogą skorzystać, zarówno pomocy finansowej - w formie zasiłków, jak i niefinansowej, między innymi posiłków w jadłodajni przez 7 dni w tygodniu, okresowo paczek żywnościowych, potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, uzyskania odzieży, skorzystania z łaźni, czy też skorzystania z porad terapeuty.

- Większość osób korzysta z form pomocy, które zostają jej zaoferowane. Powtarzamy jednak, że ile osób - tyle historii. To od każdej osoby zależy, czy zechce skorzystać z tego, co otrzymuje, czy też nie - zaznacza Joanna Kamińska. - W czasie panującej epidemii, z uwagi na konieczność zachowania odpowiednich standardów sanitarnych i zasad bezpieczeństwa, korzystanie z niektórych form pomocy jest utrudnione bądź ograniczone. Dokładamy jednak wszelkich starań, aby każda osoba bezdomna została odpowiednio zaopiekowana.

Należy dodać, że około 10% spośród bezdomnych stanowią osoby w wieku poprodukcyjnym, jeszcze mniejszy jest odsetek osób nieletnich - jest to od 3 do 5 dzieci rocznie. Pozostałe osoby bezdomne są w wieku produkcyjnym, tj. pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Z biegiem lat coraz większą ilość beneficjentów stanowią osoby młode, po 20 roku życia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dj tjestoooi 30.07.2020 22:53
Jako pracownik służb byłem w kamienicy nie powiem gdzie i mieszkało tam 3 bezdomnych 1 pani 2 panow. Mieszkanie na poddaszu z obawy przed młodzieżą którzy wszystko im niszczy. I teraz najlepsze...ci ludzie mieli w swoim pokoju czysto. Był porządek wszystko poukładane opowiadali że na obiady chodzą do mopsu i starają się żyć z tego co zezlomuja. Mieli też latarkę i radio na baterię ale najważniejsze był tam OGROMNY PORZĄDEK...tłem też innych ludzi możnaby powiedzieć normalnych....pracują, żyją, normalna rodzina jak każda...w mieszkaniu syf jakich mało...więcej nie będę komentować...niech każdy wyciągnie wnioski

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Na tej obwodnicy powiniej czę#ci stać patrol policji,bo samochodziaże też łamią tam przepisyData dodania komentarza: 01.05.2024, 16:24Źródło komentarza: Motocyklista stracił prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechał 141 km/hAutor komentarza: pennyTreść komentarza: Dziecko się urodziło żadne cudo gratulacjeData dodania komentarza: 01.05.2024, 12:50Źródło komentarza: Nadia to tęczowa córeczka. Oszaleli na jej punkcieAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Czy ktoś poza tępymi pisiorami wierzy że kiedykolwiek powstanie ta szprycha??? Od 8 lat nie mogą się dogadać w sprawie 500 m toru do kozielskiego portu a tu za chwilę okaże się że żeglugi towarowej na Odrze nie będzie 😭Data dodania komentarza: 01.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Znów o kolei na sesji rady miastaAutor komentarza: DarekTreść komentarza: A to dopiero 3 bieg był 🫢Data dodania komentarza: 01.05.2024, 10:05Źródło komentarza: Motocyklista stracił prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechał 141 km/hAutor komentarza: tylko kpoTreść komentarza: Nie mogę bezpiecznie przejść Kozielską. Głowackiego uratują tężnie. Dom towarowy w centrum jest pusty. Na szczęście dzięki KPO będzie więcej wiatraków i fotoradarów.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 08:14Źródło komentarza: Jak Unia wpłynęła na życie mieszkańców Kędzierzyna-Koźla?Autor komentarza: MaturzystaTreść komentarza: Stojąc radiowozem na obwodnicy k koźla. W miejscu oznaczonym jako wyłączonym z ruchu( takie białe paski ukośne) dokonując pomiaru prędkości tzw suszarą- bez włączonej góry( takie niebieskie światełka mrygające- że to pojazd niby uprzywilejowany) .co jest- jest..WYKROCZENIE DROGOWE. częsty widok pod wiaduktem kolejowym na armii krajowej. pewnie nie uruchamiają sygnalow świetlnych* mogą tak robić jak stoją beż dzwieku" bo A - WIDAĆ ICH Z DALEKA I NIE MA WYNIKU B- aku by się w wuczerpało i trzeba bu było pchać landarę ha ha C - im wolno wszystko bo lud miejscowy ciemny i nikt tego do komendanta Wojewódzkiego nie zgłosi. Albo wyżej.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 21:29Źródło komentarza: Motocyklista stracił prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechał 141 km/h
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 17°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna