Znany ekonomista przekonuje, że samochody elektryczne to przyszłość

  • 20.11.2019, 16:30 (aktualizacja 20.11.2019, 16:49)
  • W
Znany ekonomista przekonuje, że samochody elektryczne to przyszłość W Marek Zuber jest pewien, że wyparcie samochodów spalinowych przez elektryczne to kwestia czasu
Jednym z ważnych wydarzeń Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Kędzierzynie-Koźlu, który koordynuje Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy Sp. z o.o., jest konferencja inwestycyjna. W tym roku na pierwszym jej planie była tematyka elektromobilności w Polce i na świecie, szansach i wyzwaniach inwestycyjnych, również w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Konferencja pn. „Elektromobilność w Polsce. Szanse i zagrożenia inwestycyjne” odbyła się 20 listopada w sali kongresowej hotelu Hugo w Sławięcicach.

Wydarzenie otworzył wykładem inaugurującym Marek Zuber. Polski ekonomista, analityk rynków finansowych, ekspert i doradca finansowy przekonywał, że świat - w nie tak odległej perspektywie, przyjmując, że kilka dekad to w rewolucji technologicznej krótki okres - jest skazany na porzucenie samochodów spalinowych na rzecz pojazdów elektrycznych. Dotyczy to też Polski, mimo że produkcja energii elektrycznej wciąż bazuje u nas - czego nie sposób zmienić w kilka lat - na węglu.

- W Polsce z pewnością podstawowym problemem - już abstrahując od kwestii samych baterii i metali ziem rzadkich - jest oczywiście to, że 80 proc. prądu wciąż produkujemy z węgla, a to nie jest  najczystsza produkcja - przyznał ekonomista, odpowiadając na pytania dziennikarzy tuż przed swoim wykładem. - Mamy zupełnie inną sytuację niż choćby Norwegia. Z drugiej strony, nawet tak na to patrząc, największym problemem dzisiaj w Polsce jest smog - dodał Marek Zuber.

Do powstania smogu przyczynia się niska emisja, czyli wydzielanie pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Źródłem części tego rodzaju emisji - choć oczywiście nie największym - są samochody spalinowe.

Zdaniem ekonomisty, z uwagi na sposób produkcji prądu w Polsce, samochody elektryczne również nie są u nas doskonale "czyste". W tym przypadku mamy jednak do czynienia z wysoką emisją, łatwiejszą do opanowania niż smog.

Marek Zuber uważa, że przejście z samochodów spalinowych na elektryczne przyniesie korzyści. Co nie oznacza, że to idealne rozwiązanie. Dlatego też swoją prezentację zatytułował "Fakty i mity". - Jest taki mit, że samochód elektryczny jest super "czysty" i nie wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska. Tak oczywiście nie jest. Ponadto użytkowanie samochodu elektrycznego w sytuacji, kiedy pokonujemy duże odległości, jest dziś bardzo uciążliwe i drogie - dodał.

Wśród gości konferencji byli przedstawiciele firmy Foosung Poland, która ulokowała swoją inwestycję w Kędzierzynie-Koźlu. Firma należąca do południowokoreańskiej grupy Foosung zainwestuje w naszym mieście prawie 400 mln zł. Wybuduje zakład produkcyjno-usługowy, w którym wytwarzane będą nieorganiczne związki fluorowe. Wykorzystuje się je jako komponent do produkcji baterii akumulatorowych stosowanych w e-autach.

 

W

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe