niedziela, 12 maja 2024 22:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jakie tajemnice kryją się w cieniu Everestu?

Magda Lassota spędziła dwa miesiące w bazie pod najwyższym szczytem świata. Efektem tej eskapady jest książka pt. „W cieniu Everestu”, którą napisała i opatrzyła fotografiami własnego autorstwa. To opowieść o gorączce gór, faktach, mitach, skandalach, kolejkach na szczyt i zwykłej everestowej codzienności. Podczas czwartkowego (24.02) spotkania z czytelnikami w Filii nr 5 MBP w Kędzierzynie-Koźlu autorka opowie o kulisach powstawania tej niesamowitej historii.
  • Źródło: MBP
Jakie tajemnice kryją się w cieniu Everestu?

Wiosną 2019 roku Magda Lassota wybrała się do bazy pod Mount Everestem. Zamiast przyjechać z zamiarem zdobycia dachu świata, Polka dociera do Everest Base Camp, żeby przez około dwa miesiące obserwować życie wspinaczy w bazie i fotografować codzienność pod największą z gór. 

Najpierw trekking, a później bazowa codzienność sprawiły, że Magda Lassota przywiozła spod Everestu masę ciekawych historii i z bliska przyjrzała się temu, co wydarza się na co dzień w bazie. Miała okazję oko w oko stanąć z mitami i faktami dotyczącymi bazy oraz komercyjnych wypraw na najwyższy szczyt świata. Na spotkaniu opowie również o tym, na ile medialny przekaz o komercyjnym himalaizmie jest prawdziwy, a na ile zakłamany. Kolejki na szczyt czy Everest jako najwyżej położone wysypisko śmieci na Ziemi to tematy, które stały się głośne nawet w mediach głównego nurtu.

Jakie tajemnice kryją się w cieniu Everestu? Magda Lassota przeprowadziła setki rozmów. Przyglądała się organizacji bazy. Zaprzyjaźniła się z himalaistami, porterami i przewodnikami. Prowadząc swój projekt, próbowała dociec, jak wygląda życie osób obsługujących wyprawy w himalajskim sezonie i poza nim. Wspinaczy marzących o szczycie pytała o motywacje i pragnienia, które każą im zmierzyć się z grozą icefallu, wysokością, zimnem. Okazuje się, że Everest to góra o wielu obliczach. Każdy pod nim ma swoje motywy, marzenia i własną historię, które składają się właśnie na mozaikę życia w bazie pod Everestem.

Magda Lassota z zawodu jest tłumaczem, ale od pewnego czasu zajmuje się głównie podróżowaniem, pisaniem reportaży i profesjonalną fotografią. W 2018 r. zrealizowała projekt “To nie jest kraj dla słabych ludzi” – podróż i reportaż o życiu tragarzy w Himalajach. Publikowała w „National Geographic Polska” i czasopiśmie „Górski Magazyn Sportowy Góry”. 

Początek spotkania Magdy Lassoty z czytelnikami w Filii nr 5 MBP w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Damrota 32 zaplanowano o godz. 18.00. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Na osiedlu Kuźniczki czarne pszczoły obserwuję już od dwóch lat (i mam zdjęcia na dowód).Data dodania komentarza: 12.05.2024, 10:14Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIAAutor komentarza: JerzyTreść komentarza: Ja mam je od czterech jasieniec lubelskieData dodania komentarza: 12.05.2024, 10:10Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIAAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Czyli dalej obradujemy i nic nie robimy 😭 brawo!!! A czy nie można parę razy przepuścić wody na śluzach aby rozcieńczyć i natlenić wodę??? To przykre, jest początek maja a już taka tragedii 😪 a co będzie gdy przyjdą upały???Data dodania komentarza: 12.05.2024, 09:28Źródło komentarza: Wprowadzono I stopień zagrożenia na Kanale GliwickimAutor komentarza: PozdrawiamTreść komentarza: Proponuję Państwu tradycyjnie - poczekać aż " specjalny wysłannik tvn24 ustali że to Kaczyński, zaproszeni eksperci nie będą ukrywać oburzenia a lokalne radyjko wytrąbi swoją mantrę - jak czytamy w dzisiejszej gazecie wyborczej... itd...Data dodania komentarza: 12.05.2024, 07:25Źródło komentarza: Wprowadzono I stopień zagrożenia na Kanale GliwickimAutor komentarza: AniaTreść komentarza: W Gniewkowie , w kujawsko-pomorskim, na mojej działce mieszkają 3 pìękne okazy. Są od 3 lat, mieszkają w starej , spróchniałej gruszy.Data dodania komentarza: 11.05.2024, 22:37Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIAAutor komentarza: LaraTreść komentarza: Dokładnie, na Azotach na działkach już kilka lat je mamy, w zeszłym roku zrobiłam zdjęcia dwóm takim pięknościomData dodania komentarza: 11.05.2024, 21:26Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIA
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna